Przeczytaj także
Niezrozumiała zmiana dyrektora w Kieleckim Centrum Kultury. Prezydent Bogdan Wenta nie przedłużył umowy doskonale ocenianej przez różne środowiska Augustynie Nowackiej. Zrobił to na dzień przed końcem jej umowy. Zamiast niej wybrał bez konkursu Agatę Klimczak-Kołakowską.
Augustyna Nowacka kierowała KCK od 2019 roku. Kieleckie Centrum Kultury za czasów Nowackiej odzyskało blask. Była to jedna nielicznych osób, które mogły się pochwalić znacznymi sukcesami za kadencji Wenty. Słowa pochwały dla pracy Nowackiej płynęły z wielu środowisk.
W ostatnim czasie KCK organizował prestiżowe koncerty m.in. Organka, Korteza, Ralpha Kamińskiego, Kwiatu Jabłoni, Mikromusic, Kaśki Sochackiej, Darii Zawiałow, Sanah, Ewy Bem, Andrzeja Piasecznego, Grażyny Łobaszewskiej, Natalii Przybysz i wielu innych znakomitych artystów, którzy wypełniali widownię Dużej Sceny do ostatniego miejsca. Obok koncertów gwiazd, miały miejsce wyjątkowe i prestiżowe wydarzenia takie jak koncerty wybitnego pianisty Leszka Możdżera, laureata Grammy Włodka Pawlika z projektem „Baczyński 100”, laureata Konkursu Chopinowskiego Kamila Pacholca czy widowisko jubileuszowe zespołu Mazowsze z udziałem 180 tancerzy na scenie.
KCK to również jedna z nielicznych kieleckich instytucji kultury, która wygenerowała zysk. W 2022 roku był on na poziomie blisko 100 tysięcy złotych. Sama Nowacka często wykorzystywała środki zewnętrzne. To jednak nie wystarczyło, żeby przekonać do siebie włodarza Kielc.
Nowa dyrektor bez konkursu
W czwartek na stronie Urzędu Miasta pojawił się komunikat prasowy, w którym czytamy, że nową dyrektor KCK została Agata Klimczak-Kołakowską. Następczyni Nowackiej nie za wiele wspólnego z Kielcami, a na stanowisko pełniącej obowiązki dyrektora KCK została powołana bez konkursu.
Klimczak-Kołakowska jest absolwentką Szkoły Muzycznej II stopnia w Lublinie, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego (dyplom: 2013) w Krakowie oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją zarządzanie instytucjami kultury (2016).
„Jest współtwórczynią Teatru Piosenki. Reżyseruje, organizuje i współprodukuje widowiska artystyczne. Od 2017 r. związana z Ośrodkiem Kultury w Tarczynie, gdzie była kierownikiem artystycznym. Równocześnie współpracuje z instytucjami artystycznymi z całego kraju (Piwnica pod Baranami – płyta ,,Ogrody złudzeń” (2018); CK w Lublinie- spektakl ,,Odpowiedzi spłonęły” (2018); wydawnictwem MTJ- cykl ,,Dobre Piosenki (od 2016), płyta ,,Słynny, niebieski prochowiec” L. Cohen w nowych przekładach R. Kołakowskiego (2017), Osiecka w popkulturze (2018), Młodzi Osieckiej (2019), Bardowie i poeci (2019).” – czytamy na stronie Urzędu Miasta.