Już w kwietniu zakończy się najmniej kontrowersyjna inwestycja objęta projektem „Zielonej rewitalizacji zabytkowego Śródmieścia Kielc”. Skwer im. Ireny Sendlerowej mieszczący się przy ulicy Paderewskiego jest gotowy w 60 procentach.
Przypomnijmy, że jeszcze w 2015 roku rozpoczęły się konsultacje dotyczące sposobu zagospodarowania tej przestrzeni, zaplanowano inwestycję, ale nie udało się pozyskać na jej realizację środków w konkursie na działania rewitalizacyjne. Teraz, dzięki uzyskaniu środków z Programu Inwestycji Strategicznych, stało się to możliwe.
– Projekt „Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc” realizowany jest zgodnie z założonym planem. Obecnie prace w skwerze imienia Ireny Sendlerowej w Kielcach wykonane są w około 60 procentach, a ich zakończenie planowane jest na kwiecień tego roku – potwierdza Marcin Januchta, rzecznik prasowy miasta.
Skwer został podzielony na dwie strefy funkcjonalne z dominacją przestrzeni dedykowanej relaksowi nad strefą aktywnego wypoczynku. Zmienia się także wygląd alejek spacerowych, które zyskują nową nawierzchnię, a w przestrzeń wokół nasadzana jest nowa roślinność. Pojawiła się wielofunkcyjna altana parkowa, jako miejsce spotkań i małych, miejskich eventów.
Od strony rzeki Silnicy zostanie zorganizowana aktywna strefa zabaw, z urządzaniami przewidującymi potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami. Zaprojektowana została przestrzeń pamięci dedykowana Irenie Sendlerowej, a w północnej części wzdłuż skweru zostanie wybudowana pergola obsadzona dużą ilością zieleni. Na skwerze pojawiło się również wiele elementów małej architektury, między innymi: siedziska, stoły, stojaki na rowery, kosze i tablice informacyjne, które służyć będą wypoczynkowi, a funkcjonalność miejsca uzupełni szalet.
Projekt „Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc” to przedsięwzięcie, na które miasto Kielce pozyskało wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Obejmuje on cztery zadania, a poza rewitalizacją skweru Sendlerowej nowy wygląd zyskają Rynek, ulica Bodzentyńska, plac Świętego Wojciecha, a także przestrzeń między jezdniami alei IX Wieków Kielc, gdzie powstaje Ogród Wolności, czyli nowe dojście do dawnej synagogi. Wartość inwestycji to 21,7 miliona złotych. Realizacja zakończy się w kwietniu 2024 roku.