Przeczytaj także
Kamil Suchański, kandydat na prezydenta Kielc, przedstawił kolejne elementy „Planu dla Kielc”. Tym razem mówił o działaniach związanych z poprawą funkcjonowania magistratu oraz polepszeniem warunków pracy i obsługi mieszkańców. – Czas skończyć z obecnym „dziadostwem”. Sprawne miasto potrzebuje sprawnych i doświadczonych urzędników. Chcemy wziąć odpowiedzialność za Kielce, dlatego musimy zatrzymać odpływ najlepszych pracowników do sektora prywatnego – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej.
Jednym z pomysłów jest przeniesienie rozproszonych po mieście wydziałów Urzędu Miasta do budynku przy ul. Leśnej.
– Co istotne, wiem, że Wydział Urbanistyki ma nawet przygotowaną koncepcję zagospodarowania tego budynku na potrzeby zlokalizowania w nim wydziałów UM. Trzeba ją tylko dobrze przeanalizować, nanieść korekty i zrealizować w odpowiednim wymiarze. Ten pokaźny budynek w samym centrum miasta stoi niezagospodarowany przez co najmniej ostatnie 5 lat i tylko niszczeje na naszych oczach. Dziś miejska administracja jest mocno rozproszona, co utrudnia załatwianie codziennych spraw mieszkańcom. Potrzebujesz otrzymać wypis z rejestru gruntów? Naturalnie kierujesz się na Rynek, do Wydziału Nieruchomości, a tam czeka cię informacja, że musisz jednak pojechać na Czarnów, gdyż tam jest Wydział Geodezji. Problemem jest także obieg wewnętrznych dokumentów urzędowych, które codziennie „podróżują” po mieście między wydziałami. To nie może tak funkcjonować – powiedział Kamil Suchański, kandydat na prezydenta Kielc.
Więcej spraw możliwych do załatwienia przez Internet oraz dodatkowe punkty obsługi mieszkańców
– Polska ma rozbudowaną sieć usług informatycznych umożliwiających załatwianie wielu urzędowych spraw on-line, a jednak nadal urząd wydaje się archaiczny w kontakcie z mieszkańcem. Mamy XXI wiek. Rozszerzymy ofertę spraw załatwianych przez Internet, a sam Urząd musi dogonić technologicznie standardy, które są w wielu firmach. Dlatego wprowadzimy powszechny elektroniczny obieg dokumentów – tłumaczył Michał Cielibała, kielecki przedsiębiorca i doradca podatkowy.
Drugim szerokim postulatem przedstawicieli komitetu wyborczego Suchański Bezpartyjni Koalicja dla Kielc są ułatwienia w obrębie załatwiania spraw urzędowych osobiście.
– W tym celu utworzone zostaną punkty kompleksowej obsługi mieszkańca, a idealnymi miejscami do zlokalizowania takich punktów są np. miejskie instytucie czy galerie handlowe. Dzięki temu rozwiązaniu Kielczanie będą mieli znacznie „bliżej” do urzędu, bez konieczności jazdy do centrum. klubach seniora oraz oddziałach miejskiej biblioteki powstaną stanowiska komputerowe. Będą mogli z nich korzystać seniorzy, by internetowo załatwiać sprawy urzędowe. Pracownicy instytucji pomogą osobom starszym w obsłudze komputerów – podkreślił Michał Cielibała.
Zdaniem komitetu, należy zachęcać ludzi do zgłaszania woli otrzymywania korespondencji on-line, co pozwoli na zaoszczędzenie na kosztach doręczeń i druku oraz czasu. W 2021 roku tylko 39 osób w całym mieście otrzymało korespondencję w formie online zamiast papierowej. Liczba ta tylko nieznacznie wzrasta, bo ludzie, często nie wiedzą nawet o takiej możliwości.
– Miasto musi wyjść do wszystkich grup społecznych, zarówno do osób starszych i czasem wykluczonych cyfrowo jak i do ludzi młodych którzy chcą załatwić wszystko elektronicznie. Mamy urzędników, którzy są przygotowani merytorycznie, mają wieloletnie doświadczenie i wiedzę, a teraz musi nadejść czas na wyposażenie ich w odpowiednie narzędzia do pracy – zaznaczył Michał Cielibała.
– Ma być nie tylko łatwiej, ale również szybciej. Zwiększymy nakłady finansowe m.in na Wydział Urbanistyki i Architektury celem utrzymania odpowiedniego tempa wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Musimy to zrobić, aby zapewnić wysoki poziom obsługi inwestorów. Bez podjęcia tych działań istnieje ryzyko, że nie utrzymamy odpowiedniej kadry. Przyspieszymy obsługę mieszkańców i prace samego UM poprzez przeniesienie jego wydziałów do budynku przy ul. Leśnej. Doskonale wszyscy to rozumiemy, że mieszkańcom załatwiającym sprawy urzędowe w pierwszej kolejności zależy po prostu na czasie – tłumaczył Dariusz Kisiel.
Kamil Suchański chce zmiany jakościowej w kieleckim ratuszu nie tylko pod względem poziomu obsługi, ale również warunków pracy dla urzędników oraz przejrzystych konkursów.
– Naszym celem jest wprowadzenie transparentnych konkursów oraz przejrzystej ścieżki kariery urzędniczej od poziomu referenta aż po stanowiska dyrektorskie. Każdy kompetentny, ambitny i dobrze przygotowany urzędnik musi mieć równe szanse na awans. Ja całe życie przepracowałem w prywatnym sektorze, dlatego dla mnie liczą się kompetencje, wiedza, zaangażowanie i to, co ktoś faktycznie potrafi – podkreślił kandydat na prezydenta.
Dodał, że odbuduje prestiż związany ze służbą publiczną i pracą w Urzędzie Miasta Kielce. Oprócz podwyżki wynagrodzeń Kamil Suchański proponuje wprowadzenie systemowego doszkalania i podnoszenia kompetencji pracowników magistratu.
– Czas skończyć z obecnym „dziadostwem”. Sprawne miasto potrzebuje sprawnych i doświadczonych urzędników. Chcemy wziąć odpowiedzialność za Kielce, dlatego musimy zatrzymać odpływ najlepszych pracowników do sektora prywatnego, bo to od nich w dużej mierze zależy działanie naszego miasta jako organizmu. Trzeba pamiętać, że urząd to nie jest fabryka do nadmiernej eksploatacji pracowników. Urząd nie jest również agencją rządową czy spółką Skarbu Państwa, w których zatrudnienie znajdują ludzie z klucza partyjnego. Potrzebujemy dobrze opłacanych profesjonalistów, którzy będą tak obsługiwali mieszkańców, jak oni sami chcieliby zostać obsłużeni. Nie może dochodzić do sytuacji, w której urzędnicy nie mają zapewnionych podstawowych artykułów do pracy i kupują długopisy za prywatne pieniądze. Urzędnicy muszą mieć zapewnione godne warunki pracy i płacy – zaznaczył Kamil Suchański.