Przeczytaj także
Wizualizacje: Pracownia Architektoniczna Detan
Trwają konsultacje społeczne dotyczące inwestycji wielorodzinnej, która w trybie “lex deweloper” może powstać przy ulicy Hauke-Bosaka. Zaplanowano 10 obiektów, w tym jeden o 14 kondygnacjach. Łącznie powstać może 529 lokali mieszkalnych i ponad 800 miejsc postojowych.
Powierzchnia, na której mogłaby powstać inwestycja, to około 2,7 hektara. W studium uwarunkowań jest ona oznaczona jako “teren o przewadze funkcji produkcyjno-magazynowych i usług technicznych z dopuszczeniem funkcji usług ogólnomiejskich i mieszkalnictwa”.
„Planowany zespół składa się z 10 budynków o zmiennych ilościach kondygnacji nadziemnych (od 7 do 14) oraz 1 kondygnacji podziemnej; o podstawowym przeznaczeniu pod samodzielne lokale mieszkalne na kondygnacjach nadziemnych, w części budynków przewiduje się wyodrębnienia części handlowej i usługowej na poziomie parteru”, czytamy w koncepcji urbanistyczno-architektonicznej.
Podkreślono przy tym, że mieszkań zaprojektowano łącznie 529. Z kolei lokali usługowo-handlowych ma być maksymalnie 15, a ich powierzchnia użytkowa wyniesie około 1727 m2.
„Cały układ zagospodarowania terenu z dominantą w postaci budynku 14 – kondygnacyjnego, nie będzie zakłócać otwarć widokowych na Wietrznię oraz górę Telegraf. Projektowana dominanta przewyższa wysokością okoliczne budynki, jednak proponowany układ zabudowy o zróżnicowanych wysokościach obiektu wpisuje się w szerszy kontekst urbanistyczny dzielnicy oraz planowane w tamtym terenie zmiany”, poinformowano w dokumencie.
Bloki zostaną ułożone w dwóch rzędach równoległych do ulicy i powinny posiadać odrębne garaże podziemne. Tam znajdą się 702 miejsca postojowe, a reszta – 113 – będzie zlokalizowana na zewnątrz. Zaprojektowano także zieleń urządzoną, place zabaw, czy też małą architekturę. Nie zabraknie też udogodnień dla osób niepełnosprawnych (np. windy, ciągi piesze bezkrawężnikowe).
„Obsługa komunikacyjna planowanego zespołu budynków odbywać się będzie poprzez drogi wewnętrzne. Będą one połączone zjazdem z drogą publiczną, ulicą Hauke-Bosaka (droga powiatowa)”, zaznaczono.
Na terenie, gdzie może pojawić się inwestycja, znajduje się m.in. „niedokończony budynek przemysłowy, przeznaczony do rozbiórki”. Za sam wniosek w sprawie całej inwestycji, złożony do ratusza w trybie specustawy mieszkaniowej, odpowiada „ESC” Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Emilian Stawecki.
“Mamy zbyt mało terenów inwestycyjnych, aby tego typu przestrzeń zagospodarować na funkcje mieszkaniowe”
Dariusz Kisiel z klubu Bezpartyjni i Niezależni przypomina, że to już kolejne przedsięwzięcie, które jest planowane przy Hauke-Bosaka. Jeszcze w poprzednim roku pojawił się wniosek firmy HAUKE BOSAKA 7 sp. z o.o. . W trybie „lex deweloper” mogło zostać wybudowanych osiem bloków siedmiokondygnacyjnych. Na to jednak nie zgodziła się Rada Miasta.
– Nadal podtrzymuję zdanie, że mamy zbyt mało terenów inwestycyjnych w Kielcach, aby tego typu przestrzeń zagospodarować na funkcje mieszkaniowe. Ponadto w tamtym rejonie znajduje się duży producent. Jego obecność może powodować utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu przyszłych mieszkańców bloków. Z jednej strony oni będą świadomi tego, co kupują, ale w perspektywie czasu uciążliwości mogą być na tyle duże, że zrodzi to problem z którym ci mieszkańcy przyjdą do miasta – mówi radny Dariusz Kisiel.
Anna Myślińska z klubu Koalicji Obywatelskiej twierdzi zaś, że kłopot może stanowić wyprowadzenie ruchu, „prawdopodobnie przez ulicę Hauke-Bosaka i do ulicy Karskiego”.
– Na wjeździe od strony Karskiego i Pileckiego jest dzisiaj pusto, ale to może się przeistoczyć w bardzo silnie obłożoną drogę. Będzie to stanowiło niebezpieczeństwo, gdyby na przykład doszło do kolizji lub wypadku. Wydaje mi się, że zmasowane budownictwo nie jest tutaj wskazane. Można mówić o nieco mniejszej skali, ale tutaj potrzebne są konsultacje, czy tego typu budownictwo może powstać w pobliżu terenu przemysłowego – twierdzi radna Anna Myślińska.
Również Zdzisław Łakomiec z klubu PiS, przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami, przekazuje że “funkcja mieszkaniowa o dużej intensywności zmieni charakter tego miejsca”.
–Wprowadzenie funkcji intensywnego mieszkalnictwa jest możliwe. Trzeba jednak odpowiedzieć na pytanie, czy istniejący tam system komunikacyjny jest wydolny, aby obsłużyć przyszłe samochody? W planach jest 529 lokali mieszkalnych, co wygeneruje duży ruch. Drugim aspektem są walory urbanistyczne. Miejsce jest między Wietrznią, a wzgórzem Telegraf – mówi radny Zdzisław Łakomiec.
Trwają konsultacje społeczne
Podkreśla przy tym, że komisja której przewodzi będzie zajmować się tematem przedsięwzięcia na spotkaniu zaplanowanym na piątek 8 marca. Z kolei do 13 marca 2024 roku mieszkańcy Kielc mogą się wypowiedzieć w konsultacjach społecznych na stronie Idea Kielce. Uwagi do wniosku można również składać w postaci papierowej na adres Urzędu Miasta (Rynek 1, 25 – 303 Kielce), a także przesyłać na podany na stronie adres mailowy. Ostateczną decyzję, co do przedsięwzięć w trybie „lex deweloper”, podejmują radni na sesji Rady Miasta.