Wsparcie przyszłości świętokrzyskiej młodzieży. Rusza program "Dziś uczeń - jutro student" - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

 Wsparcie przyszłości świętokrzyskiej młodzieży. Rusza program „Dziś uczeń – jutro student”

Przeczytaj także

W auli Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach uroczyście zainaugurowano realizację projektu edukacyjnego „Dziś uczeń – jutro student”, finansowanego w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego”.

Na 4 lata zajęć dodatkowych z przedmiotów ścisłych i języka obcego, doradztwo zawodowe, zajęcia w laboratoriach, wycieczki edukacyjne i inne formy przeznaczonych zostanie 55 mln zł. Jak przekonuje inicjator tego innowacyjnego projektu – wicemarszałek województwa Renata Janik, to ogromna szansa rozwoju dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, a także wsparcie 2 uczelniwyższych i rodzimych firm i przedsiębiorstw.

– Ruszamy z innowacyjnym na skalę Unii Europejskiej projektem, który ma rozbudzić zainteresowanie młodzieży przygotowującej się do matury naukami ścisłymi i kierunkami studiów, które zagwarantują młodym ludziom dobrą pracę, start w dorosłość, a świętokrzyskim firmom umożliwią zatrudnianie wykwalifikowanych pracowników – wyjaśniła wicemarszałek Renata Janik.

– Skorzystają również uczelnie: Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, którym zapewnimy szerokie grono osób, zainteresowanych podjęciem studiów na kierunkach inżynierskich i matematyczno-przyrodniczych. Chcemy umożliwić uczelniom kształcenie studentów, wykorzystując nowoczesne sale dydaktyczne, laboratoria i aparaturę, którą udało się zapewnić w poprzednim okresie finansowania unijnego – tłumaczyła dalej.

Projekt „Dziś uczeń jutro student” skierowany jest do uczniów liceum, technikum lub szkoły branżowej 2 stopnia, którym pozostało 2 lata do zakończenia kształcenia. Docelowo przez okres jego realizacji, do końca czerwca 2027 r. wsparciem objętych zostanie ponad 9 tysięcy uczniów. W projekcie przewidziano różnorakie działania, które mają zbliżyć młodych ludzi do nauki, rozwijać ich talenty i zachęcić do planowania kariery zawodowej na regionalnym rynku pracy. Są to spotkania z pracodawcami związane z popularyzacją innowacyjnych technologii, niestandardowe doradztwo zawodowe w formie plenerowych warsztatów z doradcą i nauczycielem akademickim, festiwale i pikniki na kampusach uczelni, konkurs o „Platynowy Indeks Politechniki Świętokrzyskiej” i międzyszkolna liga przedmiotowa na UJK, kursy autoprezentacji, wystąpień publicznych i efektywnego uczenia się.

– Szalenie ważnym elementem jest umożliwienie uczniom uczestniczenia w przygotowanych dla nich zajęciach dodatkowych z przedmiotów matematycznych, przyrodniczych i specjalistycznego języka angielskiego, wszyscy wiemy, jak kosztowne są prywatne korepetycje, z których korzystają uczniowie przygotowujący się do matury – podkreśliła wicemarszałek Renata Janik.

– Chcemy zadbać, by równe szanse w dostępie do takich zajęć, wyrównujących poziom wiedzy i ją systematyzujących, mieli uczniowie również z mniej zamożnych rodzin – uzupełniała.

– Dzięki temu projektowi uczelnie będą poszerzać kompetencje uczniów klas przedmaturalnych, ale też przedstawiać im elementy wiedzy, która przekazywana jest naszym studentom już podczas pierwszego roku nauki na uczelni – dodał rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba.

–  Chcemy zachęcić młodzież do studiowania u nas, ale też zainteresować działalnością uczelni, możliwością prowadzenia badań naukowych, które często owocują błyskotliwymi wynalazkami, wykorzystywanymi w liniach technologicznych, maszynach, nowoczesnym oprogramowaniu. Rozwój naszych uczelni i liczba absolwentów kończących u nas studia mogą się w przyszłości przełożyć na zapewnienie świętokrzyskim przedsiębiorcom wykwalifikowanych kadr – wyjaśniał.

Pierwsze działania już się rozpoczęły. Trwają wykłady na uczelniach prowadzone przez lokalnych pracodawców – absolwentów politechniki oraz uniwersytetu. Na początek uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto studiować kierunki przyrodnicze oraz jakie perspektywy w przyszłej pracy daje znajomość biologii medycznej. 5 marca br. uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem firmy softwarowej, zajmującej się tworzeniem oprogramowania w chmurze.

Od stycznia trwa również cykl praktycznych warsztatów i wykładów z zakresu wyboru ścieżek edukacyjnych i zawodowych. Uczniowie zapoznają się z praktycznym zastosowaniem różnorodnych rozwiązań inżynieryjnych. Kadra dydaktyczna Politechniki Świętokrzyskiej edukuje młodzież z wykorzystaniem empirycznych metod w uczelnianych laboratoriach. Zajęcia te cieszą się dużą popularnością wśród przyszłych maturzystów. Na obu uczelniach przeprowadzono już 70 warsztatów edukacyjnych.

W styczniu ogłoszono również konkurs o Platynowy Indeks Politechniki Świętokrzyskiej, w którym nagrodą główną jest przyjęcie na studia z pominięciem tradycyjnego trybu rekrutacji. Laureaci z każdej kategorii mają zagwarantowane przyjęcie na większość kierunków. Dla uczestników przygotowano mnóstwo nagród książkowych i akcesoriów komputerowych. Mamy nadzieję, że zachęcimy w ten sposób uczniów do rozwijania swoich talentów i pasji. W przygotowaniu zadań konkursowych mogą oni liczyć na wsparcie uczelnianych ekspertów.

Podczas dzisiejszej inauguracji projektu w siedzibie Politechniki Świętokrzyskiej odbyła się również debata dotycząca „Świętokrzyskiego rynku pracy dla inżynierów”, podczas której głos zabrali Krzysztof Rusiecki, prezes firmy Mostostal Kielce S.A.; Karolina Dziedzic, dyrektor zarządzający EkoEnergia Polska; i Karol Kaczmarski, wiceprezes Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”.

W uroczystej inauguracji wziął także udział m.in. Artur Potaczała, wicedyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.

Więcej o projekcie „Dziś uczeń – jutro student” można przeczytać na stronie internetowej Politechniki Świętokrzyskiej.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Przeczytaj także