Przeczytaj także
Zgodnie z zapowiedziami, w środę rano rolnicy zablokowali drogi dojazdowe do Kielc, blokady stanęły w siedmiu miejscach. Utrudnienia w ruchu rozpoczęły się też na drogach w całym regionie. Nad bezpieczeństwem podróżnych czuwają policjanci. Nie zanotowano incydentów.
Na razie protest przebiega spokojnie – przekazała rano oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kielcach mł. asp. Małgorzata Perkowska-Kiepas. Zgodnie z zapowiedziami organizatorzy zablokowali drogi dojazdowe do miasta. Ruch został wstrzymany m.in. przy rondzie Cedzynie na drodze krajowej numer 74, przy ul. Łódzkiej. Dotyczy to też drogi krajowej nr 73 w Wiśniówce i ul. ks. Piotra Ściegiennego.
Dojazdy w tych miejscach są blokowane przez maszyny rolnicze. Przy ul. Krakowskiej, gdzie tworzą się duże korki, na traktorach zamontowano transparenty, m.in.: „Stop Eko hipokryzji”. „Zdrajcy polskiego rolnictwa”, „Zdrajcy zagłosowali za Zielonym Ładem”. Są też kukły z podobiznami polityków, a na blokadach utworzonych z bel słomy transparent – „Tusk czym ty naród polski nasz karmisz?”. Mł. asp. Małgorzata Perkowska-Kiepas zaznaczyła, że do godziny 8 policjanci nie zanotowali incydentów.
Zgodnie z zapowiedziami rolników w miejscach protestu przepuszczane są jedynie pojazdy komunikacji zbiorowej i służb. Nie jest wykluczone, że po godzinach szczytu blokady będą odbywały się w formie rotacyjnej – przez 30 minut możliwy będzie przejazd samochodów, po czym przez godzinę drogi będą blokowane.
Problemy w ruchu występują także w regionie.
W Piaskach w powiecie jędrzejowskim od 20 marca planowana jest ciągła blokada ruchu na drodze krajowej nr 78. W Wodzisławiu od tego dnia wystąpią utrudnienia w związku z przejazdem kolumn pojazdów rolniczych przez miasto.
Rolnicy zapowiedzieli blokadę skrzyżowania dróg krajowych nr 73 i 79 w Słupi Pacanowskiej w powiecie buskim w środę. Kolejne utrudnienia wystąpią w Nowym Korczynie, gdzie skrzyżowanie ul. Buskiej z ul. Sandomierską również będzie całkowicie nieprzejezdne od godz. 8.00 do 18.00.
Protestujący rolnicy sprzeciwiają się m.in. zapisom Europejskiego Zielonego Ładu czy taniemu importowi produktów rolniczych spoza UE. Zielony ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają one umożliwić osiągnięcie w UE neutralności klimatycznej do 2050 r.
Autor: Wiktor Dziarmaga