Przeczytaj także
Nowe nasadzenia, modernizacja fontanny, a także wyposażenie całości w elementy małej architektury. Zakończyły się prace budowlane, związane z zieloną rewitalizacją Rynku i fragmentu ul. Warszawskiej. – Zgodnie z umową czynności odbiorowe muszą się rozpocząć w terminie 14 dni od złożenia przez wykonawcę zawiadomienia – twierdzi rzecznik ratusza.
Urząd Miasta precyzuje, że w ramach całego zadania mogą być obecnie wykonywane działania dotyczące uprzątnięcia terenu, czy też – właśnie w przypadku Rynku – rozsypania kory w miejscach, gdzie znajduje się zieleń.
– Zielona rewitalizacja obejmuje cztery lokalizacje. 23 kwietnia firma złożyła zawiadomienie do urzędu o zakończeniu prac budowlanych. Dostarczono także stosowną dokumentację, która jest teraz przedmiotem analiz, czy jest ona zbieżna z zapisami umowy. Następnie wszystkie miejsca zostaną sprawdzone przez pracowników ratusza i realizatora – mówi Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.
Dodaje, że “czynności odbiorowe muszą się rozpocząć w ciągu 14 dni od złożenia przez wykonawcę zawiadomienia”, co stanowi zarówno czas na zapoznanie się ze wspomnianą dokumentacją, jak i wyznaczenie terminu odbioru. Dlatego niektóre obszary mogą być jeszcze ogrodzone.
– Jeśli chodzi o Rynek, to chcielibyśmy w miarę możliwości i w pierwszej kolejności uwolnić przestrzeń na ogródki gastronomiczne. Nie wykluczamy, że po podpisaniu stosownych umów na dzierżawę, zostanie ona przekazana restauratorom jeszcze przed weekendem majowym. Aby już podczas weekendu część tych ogródków mogła zaistnieć, a może nawet i wszystkie – twierdzi rzecznik.
Uspokaja przy tym, że “ogródki na Rynku nie zmniejszą swojej powierzchni”, bo ta w porównaniu do 2023 roku została powiększona z około 1286 na ponad 1313 metrów kwadratowych. Przyznaje także, że na tę chwilę złożono 9 wniosków ze strony restauratorów.
Co się zmieniło?
Marcin Januchta przypomina, że inwestycja objęła nie tylko płytę, ale także fragment ulicy Warszawskiej. – To co najbardziej zauważalne, to oczywiście nasadzenia, które pojawiły się na ul. Warszawskiej, czy też bezpośrednio przed wejściem do ratusza. Pojawiły się dodatkowe drzewa i tutaj mówię przede wszystkim o wschodniej części Rynku, gdzie jest ich 6 – tłumaczy.
Uzupełnia, że w miejsce starego okazu (lipy drobnolistnej), który stanowił zagrożenie i został usunięty, pojawił się dąb, “który wierzymy, że będzie godnie zastępował swojego poprzednika”. – Pojawiły się krzewy, trawy, roślinność okrywowa. Ponadto częściowo wyremontowaliśmy, a częściowo zainstalowaliśmy na nowo fontanny. Będzie można zauważyć, że znajdują się tam elementy świetlne, co w okresie letnim będzie pięknie prezentować się wieczorami. Są również elementy małej architektury. Przede wszystkim to ławki, ale też m.in. słup ogłoszeniowy, zlokalizowany przy ratuszu, u zbiegu ulic Małej i Leśnej – mówi Januchta.
Tłumaczy, że “pojawiła się strefa odpoczynku z małą architekturą, czyli siedliskami na murkach, przy drzewach”. Zainstalowano podziemny system nawodnienia. Przypomnijmy, że cała zielona rewitalizacja obejmuje inwestycje na skwerze im. I. Sendlerowej, Rynku, ul. Bodzentyńskiej wraz z pl. Św. Wojciecha i terenu przed dawną Synagogą. Miasto Kielce pozyskało na ten cel wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowy Fundusz Polski Ład.