Noc Muzeów 2024. Sprawdźcie, gdzie możecie udać się tej wyjątkowej nocy - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Noc Muzeów 2024. Sprawdźcie, gdzie możecie udać się tej wyjątkowej nocy

Przeczytaj także

Plenerowe kino bajkowe, warsztaty, pokazy i wystawy dostępne bezpłatnie, to jedne z wielu atrakcji, które czekają na Was po zmroku podczas Europejskiej Nocy Muzeów 2024. Kieleckie placówki zapraszają w swoje progi mieszkańców i turystów w sobotni wieczór (18 maja). W celu ułatwienia dojazdu do palcówek w centrum miasta uruchomione zostaną specjalne linie autobusowe. Dodatkowo, na mieszkańców czeka też nie lada gratka. Zabytkowym Ikarusem dojedziemy bezpłatnie ze śródmieścia do Centrum Geoedukacji.

Korzenie Nocy Muzeów sięgają 1997 roku, kiedy w Berlinie zorganizowano pierwsze takie wydarzenie. W Polsce wydarzenie z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i przyciąga odwiedzających.

– Nasze placówki kultury mają bardzo atrakcyjną ofertę na co dzień, ale Noc Muzeów jest czymś wyjątkowym i dodatkowym. Zapraszamy całe rodziny, bo nie ma większej frajdy niż oglądanie dzieł sztuki po zachodzie słońca. Polecamy wiele zaplanowanych na tę noc atrakcji. Myślę, że to świetna okazja, żeby pobyć razem i zobaczyć bogatą ofertę w ciągu kilku godzin – zaprasza Agata Wojda, prezydentka Kielc.

W Europejską Noc Muzeów przez Zarząd Transportu Miejskiego zostaną uruchomione dodatkowe specjalne linie autobusowe. Funkcjonujące w sobotę linie 21, 34, 35 i 46 zostają wzmocnione liniami o oznaczeniach odpowiednio 21M, 34M, 35M oraz 46M. Ich autobusy wyjadą wieczorem i będą uzupełniały częstotliwość kursowania autobusów na głównych liniach. Dodatkowo wydłużone zostaje kursowanie darmowych linii autobusowych 0W i 0Z. Z kolei linie nocne N1 i N2 w noc z soboty na niedzielę, aby ułatwić powroty do domów, wykonają dodatkowe kursy. Ponadto Miasto Kielce wspólnie z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej uruchomią specjalną linię autobusową M, która będzie obsługiwana zabytkowym Ikarusem. Pasażerowie skorzystają z przejazdu bezpłatnie i będą mogli dojechać z centrum (Urząd Miasta) do Centrum Geoedukacji.

Trasa przejazdu:

Urząd Miasta – Plac Artystów – Bazylika Katedralna – Seminaryjska/Jana Pawła II – Seminaryjska/Tarnowska – Tarnowska/Wojska Polskiego – Pileckiego – Daleszycka Centrum Geoedukacji

Daleszycka Centrum Geoedukacji – Pileckiego/Tarnowska – Tarnowska/Wapiennikowa – Tarnowska/Prosta – Seminaryjska/Tarnowska – Seminaryjska/Żeromskiego – Seminaryjska/Jana Pawła II – Paderewskiego/Sienkiewicza – Urząd Miasta

Propozycje na Europejską Noc Muzeów w Kielcach

Centrum Geoedukacji, ul. Daleszycka 21

Od godziny 19 do 20 zaplanowano pokaz popularnonaukowy z prezentacją skamieniałości i modeli prehistorycznych zwierząt morskich pod hasłem „Świętokrzyskie Last Minute sprzed 360 milionów lat”. Od godziny 20 chętni będą mogli zwiedzić wystawę CHRONOS z kinem-kapsułą czasu, wziąć udział w grze terenowej po stałej ekspozycji i zajrzeć na wystawę „Peleo-art. Niezwykłe Kręgowce z ery dinozaurów”. Dla najmłodszych dostępna będzie przestrzeń geo-plastyczna. Centrum można będzie odwiedzać do 23.

Energetyczne Centrum Nauki Industria, ul. K. Olszewskiego 6

Europejska Noc Muzeów w Energetycznym Centrum Nauki Industria rozpocznie się o godzinie 18. Odwiedzający będą mieli okazję samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, korzystając z interaktywnych stanowisk. Zwiedzając, sprawdzą czy słoneczne stwory da się wprowadzić w ruch jedynie światłem, co zrobić, aby uruchomić wielkie koło młyńskie i czy da się jednym palcem podnieść 10 kg. Kto wygra wyścigi z prądem w tle? Czy komuś uda się zbudować obwód elektryczny, nie doprowadzając do zwarcia? Goście ECN nie tylko zmierzą się z naukowymi wyzwaniami, ale także będą musieli wykorzystać swoje mięśnie, aby uruchomić niektóre z edukacyjnych urządzeń. Wejścia na wystawę zaplanowano o pełnych godzinach: 18:00, 19:00, 20:00 oraz 21:00. Czas zwiedzania wynosi 45 minut. Wstęp wolny. Jednak każdy, kto chciałby zwiedzić ECN musi wcześniej dokonać rezerwacji przez stronę bilety.ecn.kielce.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Dom Środowisk Twórczych Pałacyk Tomasza Zielińskiego, ul. Zamkowa 5

Placówka zaprasza w godzinach 16 – 24.

Muzeum Hammonda18 maja, podczas Europejskiej Nocy Muzeów będzie obchodzić swoje 3. urodziny. Na ten dzień zaplanowane są liczne darmowe atrakcje. Oprócz zwiedzania ekspozycji urodzinową atmosferę uświetni prelekcja „Złota Era organów Hammonda w muzyce rockowej” poprowadzona przez Jerzego Skarżyńskiego. Pierwsza część wykładu będzie pogadanką historyczną, zaś druga część będzie muzyczną analizą fenomenu organów Hammonda na podstawie najistotniejszych utworów muzyki rockowej.

Galeria Współczesnej Sztuki Sacrum „Dom Praczki” –  na dziedzińcu galerii zapłoną pochodnie, a we wnętrzach będzie można posłuchać opowieści i zwiedzić wystawę Mariusza Mikołajka „Najważniejsze jest światło”. Chętni będą także mogli wylosować dla siebie odpowiednie sentencje, ale w Praczce zamiast ciasteczka z wróżbą będzie pranie z wróżbą, a sentencje będą w małym modelu pralki.

Wzgórze Zamkowe, OMPiO oraz Instytut Dizajnu, ul. Zamkowa 3

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów placówki będą czynne od godziny 18 do 24. W Galerii Głównej Instytutu Dizajnu można zwiedzić interaktywną wystawę Ekoeksperymentarium. Z kolei do Galerii na Piętrze placówka zaprasza na kielecką odsłonę wystawy ”Obrzeża. Szara strefa urbanistyki”. W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej można zwiedzić stałą ekspozycję w dawnym więzieniu kieleckim.

Muzeum Zabawek i Zabawy, plac Wolności 2

Dla wszystkich chętnych wystawa, która zabiera zwiedzających w świat niezwykłych zabawek, a starszych dodatkowo wywołuje wspomnienia, będzie dostępna bezpłatnie od godz. 19 do 24. Przypominamy też, że oprócz stałej ekspozycji w MZiZ można pooglądać 150 lalek Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Tej nocy Muzeum zaproponuje również pokazy bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Bajkowe kino plenerowe wystartuje po zmroku, a seanse są zaplanowane do 23:30. O godz. 19:30, 20:30 i 21:30 placówka zaprasza na warsztaty animacji – „Pociąg do Muzeum”.

Muzeum Historii Kielc, ul. św. Leonarda 4

Europejska Noc Muzeum rozpocznie się o godz. 18 otwarciem wystawy czasowej „Kielce i region w obiektywie Władysława Kosterskiego-Spalskiego”. Od godz. 19 do 24 (ostatnie wejście o 23:30) Muzeum Historii Kielc proponuje bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw muzealnych: stałej wystawy historycznej „Z dziejów Kielc”, wystawy czasowej „Kielce i region w obiektywie Władysława Kosterskiego-Spalskiego” oraz w Małej Galerii Wystawy prac studentów Instytutu Sztuk Wizualnych UJK przygotowanej z okazji IV Edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Zdejmowanie obrazu za pomocą światła”: „AI, fotografia przyszłości a fotografia przeszłości”.

Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Kapitulna 2

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów galerie będą czynne od godz. 17 do 24. Zwiedzający będą mogli zobaczyć: w Galerii Górnej – „Chwile” Doroty Świdzińskiej, w Galerii Dolnej – „Przegląd fotografii w technikach dawnych i alternatywnych”, w Galerii Małej – „Another vision of a woman” Edwarda Hartwiga.

Muzeum Historii Klubu Iskra Kielce, Hala Legionów, ul. L. Drogosza 2

W Noc Muzeów Muzeum Historii Klubu będzie można zwiedzać w godzinach od 18 do 22. O każdej pełnej godzinie zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem (ostatnie o godz. 21). Wstęp jest wolny. Eksponaty znajdują się w gablotach pod trybunami, podziwiać można szereg interesujących eksponatów, które składają się na fascynującą wystawę prezentującą historię nie tylko klubu piłki ręcznej, ale też kieleckiego sportu. I tak podziwiać można m.in. umowę pierwszego trenera Wacława Mozera z 1 września 1965 roku, która jest dowodem na powstanie właśnie tego dnia klubu. Ponadto pokazywany jest gwizdek legendarnego szkoleniowca Edwarda Strząbała, trofea i puchary z tymi najcenniejszym za zwycięstwo w Lidze Mistrzów w 2016 roku, akcesoria kibicowskie, elementy opraw, ale też medale, koszulki, osobiste notatki trenerskie m.in. Bogdana Wenty.

Muzeum Narodowe w Kielcach:

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich: Wnętrza zabytkowe XVII–XVIII w. i Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku: Wnętrza mieszkania pisarza: gabinet, salon, jadalnia, palarnia i sypialnia – Sienkiewicz – dopełnienie

Muzeum Stefana Żeromskiego: Eksponaty związane z okresem dzieciństwa Stefana Żeromskiego i osobami mu najbliższymi, Materiały dokumentujące lata nauki w Męskim Gimnazjum Rządowym oraz twórczość Stefana Żeromskiego

Muzeum Dialogu Kultur: Od różnorodności do dialogu, Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy, Historia motoryzacji w miniaturze, Od sacrum do profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy: Pawilon archeologiczny, Rezerwat archeologiczny w podziemiach bazyliki, Podziemny korytarz

Przeczytaj także