Przeczytaj także
ADAM JARUBAS, NUMER 1 W OKRĘGU ŚWIĘTOKRZYSKO – MAŁOPOLSKIM NA LISTACH TRZECIEJ DROGI DO EUROPARLAMENTU.
Nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się już 9-go czerwca, są niezwykle istotne dla przyszłości Polski i naszej roli w Unii Europejskiej. Rozumiem, że mogą być Państwo już nieco zmęczeni polityką ze względu na kolejne wybory w krótkim czasie, ale nie możemy ignorować tego głosowania. Unia Europejska to nie tylko instytucje czy inne państwa, to także MY – Polacy! Decyzje podejmowane w Parlamencie Europejskim mają wpływ na naszą codzienność, nasze prawa i nasze bezpieczeństwo. Dlatego ważne jest, abyśmy mieli silny głos w tej instytucji.
Obiecuję, że będę bronił dobra i bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. W poprzedniej kadencji dążyłem do wprowadzenia zmian, które nie tylko przyczyniły się do rozwoju gospodarczego, ale przede wszystkim służyły Polakom. Wybierając mnie, wybieracie głos na Polskę i na rozwiązania, które są korzystne dla naszego kraju. Będę się sprzeciwiał skrajnym tendencjom, zarówno z lewej, jak i prawej strony, stawiając na racjonalne, konserwatywne podejście w ramach Europejskiej Partii Ludowej. Podejście rozsądne i dobre dla Polaków. W najbliższym czasie potrzebuję Państwa zaangażowania. Każdy głos się liczy. Nie możemy pozwolić, aby nasze interesy były ignorowane. Dlatego proszę, pamiętajmy o znaczeniu tych wyborów.
Co udało mi się osiągnąć w ciągu 5 lat w Parlamencie Europejskim?
W mojej pierwszej kadencji (2019-2024) w Parlamencie Europejskim, jako członek komisji i wiceprzewodniczący polskiej delegacji w EPL (Europejskiej Partii Ludowej) byłem zaangażowany w wiele ważnych projektów, które chciałbym kontynuować w kolejnej kadencji. Sprawy, którymi się zajmowałem to m.in.:
Europejski Plan Walki z Rakiem. Jako członek Podkomisji ds. walki z rakiem, a od grudnia 2023 r. jako Przewodniczący Podkomisji ds. Zdrowia, zaangażowałem się we wdrożenie programu walki z nowotworami. Od 2021 Unia intensyfikuje te prace poprzez opracowanie i wdrażanie Strategii Pokonania Raka. Po raz pierwszy uruchomiono na ten cel specjalny program EU4Health z budżetem 5,4 mld euro.
Bezpieczeństwo lekowe Europy. Zabiegałem, by UE podjęła działania na rzecz suwerenności lekowej Europy. Mamy listę leków krytycznych, ruszył Sojusz na rzecz Leków Krytycznych z udziałem polskiego przemysłu. Uczestniczę w przygotowaniach nowego prawa – Aktu o lekach krytycznych, który ma ułatwić ściągnięcie produkcji leków do Europy, w tym do Polski (obecnie Europa uzależniona jest od produkcji leków w Chinach i Indiach).
Wsparcie badań nad lekami na choroby rzadkie. Przyjęliśmy w PE Pakiet Farmaceutyczny zabezpieczający wsparcie dla innowacyjnych terapii i leków, które mają być równo dostępne w całej UE. Pakiet ma w sposób szczególny wspierać badania nad lekami na nieuleczalne dziś choroby.
Bezpieczeństwo w Internecie. Byłem koordynatorem prac z ramienia polskiej delegacji EPL podczas stanowienia Aktu o usługach cyfrowych, który ma chronić przed oszustwami, kłamstwami i hejtem w Internecie i który ma też zabezpieczać wolność słowa.
Regulacje dla Sztucznej Inteligencji. Byłem koordynatorem prac z ramienia polskiej delegacji EPL nad pierwszym na świecie prawem o AI – Aktu o Sztucznej Inteligencji, z jasnymi zasadami dla godnych zaufania, niezawodnych technologii AI rewolucjonizujących produktywność i globalną konkurencyjność w XXI w.
Wyrównanie cyfrowych szans. Byłem sprawozdawcą Europejskiej Partii Ludowej podczas uchwalania Aktu o Rynkach Cyfrowych, gwarantującego równe szanse europejskich użytkowników i firm wobec cyfrowych gigantów spoza UE. Byłem koordynatorem prac z ramienia polskiej delegacji EPL nad Aktem o Infrastrukturze Gigabitowej w UE, służącym wsparciu rozwoju szybkiego Internetu, co ma niwelować nierówności między dużymi miastami i mniejszymi miejscowościami w dostępie do cyfrowego jednolitego rynku UE, klientów, pracy, edukacji, e-zdrowia, kultury i rozrywki.
Opłata węglowa na granicach UE. Byłem sprawozdawcą Europejskiej Partii Ludowej podczas uchwalania rozporządzenia o CBAM (opłata graniczna węglowa) mającego poprawić konkurencyjność firm europejskich w stosunku do dostawców spoza Europy, nie respektujących tożsamych norm środowiskowych. Ma to służyć zapobieganiu nieuczciwej konkurencji i chronić przemysł unijny.
Bezpieczeństwo polskich kopalni. Brałem udział w pracach nad przyjęciem Rozporządzenia metanowego, zabezpieczającego warunki bezpiecznego funkcjonowania polskich kopalń. Wprowadziłem do niego kluczowy zapis zezwalający na wentylowanie i flarowanie ze względu na bezpieczeństwo pracy. Negocjowałem również kształt pozostałych zapisów pozwalających na dalsze funkcjonowanie kopalń oraz ich ewentualną transformację.
Aktywna działalność na rzecz regionu. Zabiegałem i z sukcesem prowadziłem mediacje ws. dostępu różnych regionów do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (264 mln Euro).
Materiał KKW Trzecia Droga PSL – PL2050 Szymona Hołowni, uczestniczącego w wyborach do Parlamentu Europejskiego