Przeczytaj także
Historia Wodociągów Kieleckich rozpoczęła się blisko wiek temu. Przez te 95 lat przedsiębiorstwo spotkało wiele ciężkich wydarzeń, między innymi II Wojnę Światową, mimo których cały czas funkcjonowało i się rozwijało. Zapytaliśmy Henryka Milcarza, co jest sekretem długoletnich sukcesów firmy. – Wodociągi Kieleckie to przede wszystkim ludzie – odpowiedział prezes Wodociągów Kieleckich.
– Proszę sobie wyobrazić, że blisko 100 lat temu w Kielcach nie było wody w kranach, nie było kanalizacji. Nawet starszym jest to ciężko sobie wyobrazić, a o młodych już nie wspomnę. W czasie, gdy Wodociągi powstawały Polska odzyskała niepodległość, a następnie przeżyła wojnę. Na przestrzeni tego całego czasu Wodociągi ciągle świadczyły i dalej świadczą usługi. Wodociągi Kieleckie to przede wszystkim ludzie. Wiele lat pracy z utalentowanymi ludźmi przekonało mnie, jak są oni wartościowymi pracownikami. Zawsze pytam nowozatrudnioną osobę, czym się interesuje poza pracą, jakie ma hobby, pasje. Bo wiem, że jak ktoś spełnia się w życiu prywatnym, umie spędzać wolny czas w sposób kreatywny, nietuzinkowy, artystyczny – to i w pracy wykaże się kreatywnością, pomysłami, nieszablonowymi rozwiązaniami. Pracownik z pasją to prawdziwy skarb. A na koniec dodam – pijcie kielecką kranówkę, bo dobra – poinformował Henryk Milcarz, prezes zarządu i dyrektor naczelny Wodociągów Kieleckich.
Historia Wodociągów Kieleckich rozpoczęła się 20 października 1929 roku. Władze Magistratu Kieleckiego powołały przedsiębiorstwo pod nazwą „Dyrekcja Wodociągów i Kanalizacji Miasta Kielce”. Nazwa ta była utrzymana do 1950 roku. Dyrektorem został inż. Olgierd Nowodworski.
Od 1950 roku do końca 1954 wodociągi miejskie zostały włączone w skład „Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej” jako wyodrębniony organizacyjnie „Zakład Wodociągów”. Wraz z rozpoczęciem 1955 roku powołano samodzielne przedsiębiorstwo „Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach”.
Decyzją Wojewody Kieleckiego, 1 kwietnia 1974 roku przekształcono MPWiK w „Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach.”, które obejmowało swoim zasięgiem miasta południowo-zachodniej części województwa kieleckiego: Kielce, Chęciny, Chmielnik, Busko-Zdrój, Pińczów, Kazimierza Wielka, Jędrzejów, Działoszyce, Skalbmierz, Suchedniów, Miechów i Włoszczowa.
Nieco ponad dwa lata później, 1 lipca 1976 roku na podstawie zarządzenia Wojewody Kieleckiego zostało utworzone „Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach.”, które przejęło zadania gospodarki wodno-ściekowej od rejonowych przedsiębiorstw wodociągów i kanalizacji w Kielcach, Starachowicach oraz Ostrowcu Świętokrzyskim.
Począwszy od listopada 1991 roku do 31 marca 1992 roku następował stopniowy podział WPWiK, w wyniku którego powstało kilkanaście nowych podmiotów o zróżnicowanej formie organizacyjno-prawnej. 20 grudnia 1991 roku Rady Gminy w Masłowie, Zagnańsku, Sitkówce-Nowinach oraz Rada Miejska w Kielcach podjęły uchwały w sprawie utworzenia „Związku Komunalnego Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach.” Związek rozpoczął działalność gospodarczą 1 kwietnia 1992 roku.
Pierwszego września 1997 roku ZKWiK dokonał wyboru formy organizacyjno-prawnej dla dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej, tworząc jednoosobową Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością „Wodociągi Kieleckie”.
ARCHIWALNE ZDJĘCIA WODOCIĄGÓW KIELECKICH