Przeczytaj także
Ruszył program adresowany do młodzieży województwa świętokrzyskiego w wieku od 15 do 29 lat. Dzięki dotacjom w kwocie do 4 tysięcy złotych mogą oni realizować swoje inicjatywy, czego przykładem szkolenia, konferencje, a nawet festiwale filmowe.
Inauguracja kolejnej edycji realizacji Funduszu Młodzieżowego, pod nazwą „Młode Świętokrzyskie”, odbyła się w poniedziałek 27 maja na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UJK w Kielcach.
– Jest to program przeznaczony dla młodzieży w wieku 15 – 29 lat, która działa w radach młodzieżowych, a także samorządach szkolnych, studenckich, doktoranckich i kołach naukowych. Mamy granty, które można dostać na fajne pomysły, tam gdzie młodzież widzi potrzebę w lokalnym środowisku – tłumaczy Monika Strus-Bilska, wiceprezes fundacji Centrum Europy Lokalnej.
4 i 3 tysiące złotych dotacji można uzyskać na realizację inicjatywy młodzieżowej, z kolei granty w wysokości 2 tysięcy złotych przewidziano na zrealizowanie konferencji. Łącznie na pomysły chętnych przygotowano 173 tysiące złotych. Aby uzyskać dofinansowanie trzeba wypełnić wniosek, wchodząc na stronę projektu. Wśród wymagań jest też między innymi nagranie krótkiego filmu, przedstawiającego chętną grupę i tłumaczący na co chce ona uzyskać wsparcie.
– Poprzednim razem bardzo liczyliśmy na energiczne, fajne pomysły. Przykładem festiwal kolorów. Były różne szkolenia, na przykład kursy języka migowego, kursy samoobrony. Odbyły się także konferencje na ważne dla młodzieży tematy, na przykład o wandalizmie w gminie i jak jej przeciwdziałać. Teraz także liczymy na pomysłowość. Jestem pewna, że jeszcze nie raz zostaniemy zaskoczeni – dodaje Monika Strus-Bilska.
“Jeszcze nigdy młodzi ludzie w Polsce nie mieli tak wielu możliwości, jakie mają dzisiaj”
Podczas inauguracji przemawiał Michał Braun, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności, które finansuje omawiany program. Jego zdaniem nie tylko fundusz grantowy NIW, ale także członkostwo w Unii Europejskiej daje uczniom i studentom coraz więcej możliwości rozwoju. – Nadal wiele osób kończy studia, tak naprawdę pozostając bez doświadczenia. Jednak wszystkie te kompetencje, cenione na rynku pracy, można w ciekawy i interesujący sposób zdobyć przez aktywność społeczną – stwierdził Michał Braun.
Dodawał, że osoby angażujące się w wolontariat zdobywają umiejętności przywódcze, pogłębiają otwartość i komunikację. – Jako NIW chcemy aktywizować m.in. organizacje pozarządowe. Stąd Fundusz Młodzieżowy, gdzie dajemy więcej pieniędzy organizacjom, czy też grupom nieformalnym, które później przekazują te pieniądze dalej – powiedział dyrektor.
Kiedy starać się o wsparcie?
Nabór wniosków na granty i organizację konferencji już się rozpoczął i potrwa do 17 czerwca. Realizacja przyznanych środków jest z kolei możliwa w terminie od 15 lipca do 30 listopada.
– Jest bardzo ważny formalny wymóg, który nam stawia Narodowy Instytut Wolności, ale naszym zdaniem bardzo ciekawy i rozwojowy. Mianowicie, aby uzyskać dofinansowanie, należy nawiązać partnerstwo z patronem. Pod tym słowem kryją się organizacje pozarządowe. To mogą być stowarzyszenia, to mogą być fundacje, to mogą być Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, ale również spółdzielnie socjalne i tym podobne. Jeśli to miałaby być dla państwa bariera, zgłoście się do nas i tutaj udzielimy wam wsparcia – Agnieszka Giemza, prezes Fundacji CEL.
Bo co istotne, oprócz wsparcia finansowego, fundacja oferuje także szkolenia, pomoc animatora, a także doradztwo w zakresie tworzenia i rozwijania organizacji młodzieżowej. – Dzięki fundacji Centrum Europy Lokalnej uzyskaliśmy poprzednim razem dwa granty, na przykład na organizację konferencji “Mój głos – moje prawo”, która w tamtym czasie dotyczyła poprawy współpracy pomiędzy młodzieżą, a dorosłymi. Dzięki tej konferencji pokazaliśmy się bardziej na arenie gminy, ponieważ duża część radnych nie miała nawet świadomości, że istnieje coś takiego jak młodzieżowa rada, że działa i może organizować jakieś większe inicjatywy. Znaleźliśmy nić porozumienia, przez co mogliśmy uczestniczyć w innych projektach – mówi Krzysztof Grabowski z Sadowia, działający obecnie w Parlamencie Młodych.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOSTĘPNE SĄ TUTAJ.