Przeczytaj także
Remont Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach dobiega końca. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 27 września tego roku. Pierwsza premiera, którą obejrzymy w nowym miejscu to „Baśń o wężowym sercu”. Jednakże w 2025 roku ukaże się spektakl „Do kogo należą Kielce”, do którego aktorów zainspirowały problemy z sąsiadami w trakcie budowy.
Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach potwierdził, iż 27 września tego roku odbędzie się oficjalne otwarcie wyremontowanej siedziby. Do tego czasu zakończą się wszelkie prace budowlane związane z modernizacją obiektu. Przypomnijmy, że przebudowa i modernizacja ponad 140-letniej kamienicy, w której mieści się kielecka scena dramatyczna, rozpoczęła się na początku 2021 roku.
– Jeśli porównamy tę inwestycję z innymi teatrami budowanymi w ciągu ostatnich 10 lat, to my robimy zadanie trzy razy szybciej. Przy czym połowa budżetu to są pieniądze pochodzące z ministerstwa kultury. Budowaliśmy tę inwestycję w momencie trudnym, w okresie pandemii i wojny za naszą granicą, do tego mieliśmy drobne problemy z sąsiadami, które ostatecznie zmotywowały nas do stworzenia spektaklu „Do kogo należą Kielce?” – powiedział Michał Kotański.
We wtorek, 28 maja na terenie budowy Teatru im. Stefana Żeromskiego odbyła się konferencja prasowa pod hasłem nowego spektaklu „Do kogo należą Kielce?”. Inspiracją do stworzenia nowej sztuki stały się problemy napotkane w trakcie remontu teatru, głównie te związane z właścicielami sąsiednich kamienic. Dyrektor Michał Kotański wraz z dramaturgiem teatru Pawłem Sabikiem oraz dziennikarzem Piotrem Szostakiem postanowili zaprosić osoby, które spotkały podobne problemy do podzielenia się swoimi historiami.
– Czekamy na historie o nielegalnych przejęciach budynków, odcinaniu mediów przez właścicieli, nielegalnych wyrzuceniach mieszkańców. Liczymy na pomoc kielczan i nowe informacje, które dodamy do naszej sztuki. Przedstawimy historię Kielc w sposób, w jaki dotychczas każdy bał się mówić. Odpowiemy na nurtujące nas wszystkich pytania, do których rodzin należy wiele budynków w centrum i wiele innych.
Opowieści można wysyłać na adres e-mail: [email protected] . Teatr ustanowił także nagrodę „Kła” dla najbardziej kontrowersyjnej budowy. Nominacje można podsyłać na ten sam adres mailowy do końca roku.
Spektakl będzie miał swoją premierę w przyszłym sezonie i wyreżyseruje go Jakub Skrzywanek, reżyser i dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie, niedawno wskazany (przez Dorotę Ignatiew) na dyrektora artystycznego Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
Koszt przebudowy Teatru to ponad 150 milionów złotych. Wszystko ma się zakończyć do końca września tego roku, a oficjalne otwarcie zaplanowano na 27 września. W zmodernizowanym budynku powstają m.in. zapadnie sceniczne, winda towarowa oraz ruchome proscenium. Nad widownią nowym elementem będzie plafon, który poprawi akustykę sali. Pojawi się również kawiarnia, nowe foyer, a także strefa kas i biur.
Inwestycja jest finansowana z kilku źródeł: środków własnych województwa świętokrzyskiego (ok. 30 mln zł), funduszy unijnych zagwarantowanych w ramach regionalnego programu operacyjnego województwa świętokrzyskiego (21 mln zł), Funduszy Norweskich (21,8 mln zł), a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (59,1 mln zł na remont głównej kamienicy oraz ponad 21,5 mln zł na zakup i przebudowę sąsiedniej kamienicy).
fot. Amelia Sumara