Przeczytaj także
„Wio, Leokadio! Do teatru!” to projekt Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego dofinansowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2024. Narodowe Centrum Kultury przyznało teatrowi dofinansowanie w wysokości 105 tysięcy złotych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Głównym celem projektu „Wio, Leokadio! Do teatru” jest realizacja przedstawienia opartego na kultowej powieści Joanny Kulmowej o przygodach ostatniej szkapy dorożkarskiej, która nie chce iść na emeryturę i której wyrastają skrzydła. „Wio, Leokadio!” wyróżniona została w 1971 roku przez UNESCO jako jedna z najpoczytniejszych książek dziecięcych w Europie. W 2003 r. wpisano ją do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży.
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego znalazł się w gronie instytucji, które skorzystają ze wsparcia szkoleniowego w ramach projektu „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury”, który finansowany jest w ramach działania 3.3 „Systemowa poprawa dostępności” Priorytetu III „Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami” programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Do tegorocznej edycji programu złożono rekordową liczbę wniosków – 2272. Dofinansowanie trafi do 240 beneficjentów.
Projekt realizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury w partnerstwie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Podejmuje temat dostępności i włączania osób ze szczególnymi potrzebami i seniorów w działania instytucji kultury. Jego celem jest poprawa dostępności instytucji kultury w przygotowaniu i realizacji oferty.
„Kubuś” został zakwalifikowany do zadania „Pakiet szkoleń – dostępność w instytucji kultury i wdrożenia standardów dostępności”, w ramach którego w latach 2024-2026 odbędzie się cykl bezpłatnych szkoleń związanych z dostępnością i projektowaniem uniwersalnym. W programie są m.in. szkolenia z prostego języka, audiodeskrypcji czy dostosowania materiałów graficznych dla osób z dysfunkcją wzroku. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w webinarach wprowadzających do tematu dostępności czy szkoleniach online i stacjonarnych. Ich rezultatem będzie zwiększenie wiedzy i kompetencji osób pracujących w sektorze kultury w kluczowych ze względu na dostępność obszarach.
Bazą dla wszelkich działań projektowych jest „Model dostępnej kultury”, dokument wypracowany wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundację Kultury bez Barier i partnera międzynarodowego – niemieckie Kompetenzzentrum für Kulturelle Bildung im Alter und inklusive Kultur, w ramach projektu „Kultura bez barier” finansowanego ze środków europejskich.
źródło: teatrkubus.pl