Przeczytaj także
Zmiany wśród dyrektorów, nowe wydziały i zapowiedź konkursów na stanowiska. Ratusz przedstawił schemat organizacji urzędu, który zostanie wcielony w życie już 1 lipca. Wśród zarządzających jednostkami zabraknie między innymi Artura Hajdorowicza. Z ratusza ma natomiast odejść Bożena Szczypiór i Sławomir Stachura.
Prezydent Agata Wojda podkreśliła, że zmiany to efekt konsultacji, odbywających się w ramach zarządu miasta. W przedstawionej strukturze organizacyjnej wdrożono także postulaty, wynikające z porozumienia programowego z klubem radnych Perspektywy. Zamiast dotychczasowych 18 komórek organizacyjnych, będzie ich 17.
Wśród nowych wydziałów jest Biuro Rozwoju Miasta, które składa się między innymi z biura Planowania Przestrzennego, Smart City i Centrum Obsługi Inwestora.– Jeśli chodzi o zarządzanie tą komórką to dyrektorką Biura Rozwoju Miasta zostanie Anna Dwurnik. Z kolei na dwóch wicedyrektorów, od pionu planowania przestrzennego i będącego jednocześnie architektem miejskim, a także od pionu funduszy europejskich, zostanie wkrótce ogłoszony konkurs – tłumaczy Agata Wojda.
Powstanie również Biuro Mobilności. – To jest nowa komórka organizacyjna, która naszym zdaniem wynika z potrzeby zarządzaniem infrastrukturą i transportem. W tym momencie działa to na zasadzie realizacji zadań przez dwie jednostki podległe. Bardzo ważne, strategiczne, jak ZTM i MZD. Natomiast widzieliśmy deficyt w działaniu polegającym na wyznaczaniu istotnych dla nas celów – powiedziała prezydent Kielc
Jeśli chodzi o kadrę, to w tym przypadku prowadzone są rozmowy, które mają doprowadzić do transferu z jednego ze świętokrzyskich samorządów. Centrum Bezpieczeństwa Miasta będzie się zaś skupiać na kwestii obrony cywilnej, globalnym bezpieczeństwie, ale też edukacji w zakresie bezpieczeństwa. Zapowiedziano, że ogłoszony zostanie konkurs, a na razie obowiązki dyrektora będzie pełnił Krzysztof Papuda.
Wydział Dialogu Społecznego będzie zawierał m.in. Biuro Prasowe. W tym momencie szefostwo obejmie w nim Ewa Tyszer-Wieczorek, która docelowo ma być wicedyrektorką wydziału. – Natomiast jeśli chodzi o dyrektora, to już prowadzimy rozmowy. W zasadzie jesteśmy na ich finiszu, żeby pozyskać z rynku samorządowego bardzo młodego, ale doświadczonego eksperta w zakresie polityki młodzieżowej, w zakresie pozyskiwania funduszy zewnętrznych – dodawała Wojda.
Zmiany również w starych obszarach
Prezydent wskazywał również, że Kancelaria Prezydenta ma zostać przemodelowana na Biuro Prezydenta. Z tego miejsca ma też zniknąć nieco kompetencji, które zostaną przeniesione do Biura Mobilności. P.o. dyrektora biura będzie Agnieszka Nowak – Calicka. Podobnie, jak w innych przypadkach, wkrótce ma być ogłoszony konkurs na stanowisko.
Z dwóch komórek organizacyjnych powstanie Wydział Inwestycji i Architektury. Dyrektorką zostanie Aneta Wajs, a zastępcą Dominik Kwietniewski. Ponadto nie będzie już Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, a Wydział Klimatu, Środowiska i Gospodarki Komunalnej.
– To mocny wydział w swoich kompetencjach, posiadający bardzo merytorycznych dyrektorów w postaci Anety Boroń i Adama Rogalińskiego (który będzie zastępcą – dop.red.). Jednocześnie do tego wydziału dołączymy zakres komunalny. Dołączy także drugi wicedyrektor, Agata Kalita, która od lat zajmuje się polityką mieszkaniową w urzędzie – poinformowała Agata Wojda.
Przy Wydziale Edukacji i Profilaktyki Zdrowia p.o. dyrektora będzie Anna Dusza-Ciechanowska. Ma ona w przyszłości pełnić funkcję wicedyrektorki, natomiast na dyrektora – ponownie – zostanie ogłoszony konkurs. Tak samo sytuacja ma wyglądać w przypadku Wydziału Promocji i Kultury oraz Wydziału Administracji i Kadr, gdzie też planowane są konkursy. W tym drugim miejscu pełniącym obowiązki dyrektora są Sylwia Papucka oraz Przemysław Słoń.
– Wydział Obsługi Mieszkańców. Tu mamy pewną zmianę filozofii myślenia, czy też zintegrowanie pewnych szalenie istotnych działań. To będzie najważniejsza wizytówka Urzędu Miasta. Tutaj będą świadczone wszystkie najważniejsze, codzienne usługi dla mieszkańców. Związane ze sprawami obywatelskimi, jak np. dowody osobiste, prawa jazdy, dowody rejestracyjne. Dyrektorem zostanie Tadeusz Kot, a zastępcami Grzegorz Witkowski oraz pani Nawrocka – wskazał prezydent.
Kto zostaje, a kto odchodzi?
Wiadomo już, że Barbara Zawadzka i Małgorzata Rolka zostają na swoich stanowiskach w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami. Wydziałem Geodezji będzie nadal kierowała Monika Łysek. Pracownikiem urzędu nadal będzie Artur Hajdorowicz, ale nie będzie pełnił funkcji dyrektora. Współpracę z ratuszem kończy z kolei była wiceprezydent Bożena Szczypiór.
– Jak państwo zauważyliście w tej strukturze organizacyjnej pan dyrektor Sławomir Stachura jako kierujący wydziałem się nie znalazł. Jesteśmy przed rozmową z panem dyrektorem. Będziemy chcieli zakończyć współpracę – odpowiadała na pytania dziennikarzy prezydent Kielc.
Marzena Bzymek pozostanie na stanowisku skarbnika. Nowy schemat organizacyjny Urzędu Miasta Kielce wejdzie w życie od 1 lipca.