Przeczytaj także
Fot. Adam Jarubas/Facebook
Europoseł Adam Jarubas (PSL) został we wtorek ponownie wybrany na przewodniczącego podkomisji ds. zdrowia publicznego Parlamentu Europejskiego.
Wiceprzewodniczącymi zostali: Tilly Metz (Zieloni, Luksemburg), Stine Bosse (Odnowić Europę, Dania), Romana Jerković (S&D, Chorwacja) i Emmanouil Fragkos (EKR, Grecja).
„Ponowny wybór na przewodniczącego podkomisji ds. zdrowia publicznego PE to podwójny zaszczyt, ponieważ wykracza poza początkowy kredyt zaufania, gdy zaczyna się z czystą kartą, a ocenie podlega nasza dotychczasowa praca. Dlatego jeszcze bardziej pragnę wszystkim podziękować za zaufanie, którego postaram się nie zawieść” – powiedział Jarubas w PE.
W wystąpieniu zwrócił uwagę na kluczowe obszary, którymi – jego zdaniem – musi zająć się komisja. Wymienił: dokończenie największej od ponad 20 lat reformy unijnego rynku leków, czyli pakietu farmaceutycznego, zwiększenie suwerenności UE pod względem medykamentów i przeciwdziałanie uzależnieniu od importu leków i substancji do ich produkcji spoza UE, monitorowanie implementacji unijnego Planu Pokonania Raka oraz opracowanie na tej podstawie strategii dotyczącej chorób układu krążenia, cukrzycy i chorób neurodegeneracyjnych.
Zwrócił też uwagę na plan działań na rzecz zdrowia psychicznego, ze szczególnym uwzględnieniem młodych ludzi w epoce cyfrowej, a także na monitorowanie wdrażania Europejskiej Przestrzeni Danych Zdrowotnych i prace nad ewentualną regulacją sektorową dotyczącą sztucznej inteligencji w dziedzinie zdrowia.
Polityka zdrowotna, w tym włączenie UE w walkę z nowotworami, należała do postulatów wyborczych polskiej delegacji w Grupie EPL w wyborach europejskich w 2019 roku i była przez tę grupę wskazywana jako priorytet od początku poprzedniej kadencji. Dzięki staraniom polskich europosłów PO-PSL powstał europejski plan walki z chorobami nowotoworowymi, a PE powołał Specjalną Komisję do Walki z Rakiem oraz właśnie podkomisję ds. zdrowia publicznego. Po raz drugi podkomisją pokieruje Jarubas, jednak tylko w pierwszej połowie kadencji – w drugiej ma go zastąpić Bartosz Arłukowicz (PO).
We wtorek w Brukseli odbywają się posiedzenia konstytutywne stałych komisji i podkomisji PE po mianowaniu członków tych gremiów na posiedzeniu plenarnym 16–19 lipca. Podczas posiedzeń konstytutywnych każda komisja i podkomisja wybrała na dwuipółletnią kadencję swoje biuro, składające się z przewodniczącego i wiceprzewodniczących.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)