Świętokrzyski Centrum Onkologii jest krajowym liderem pod względem wykonanych cytologii w 2023 r. Przeprowadziło prawie 7,5 tys. badań. W innych jednostkach w kraju średnia ta wynosi około 3 tys. – poinformował we wtorek szef ŚCO prof. Stanisław Góźdź.
Świętokrzyskie Centrum Onkologii podsumowało ubiegłoroczne działania w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy. Dyrektor ŚCO prof. Stanisław Góźdź poinformował, że według najnowszych danych Narodowego Funduszu Zdrowia jest ono krajowym liderem pod względem wykonanych cytologii w 2023 roku.
Prof. Stanisław Góźdź powiedział, że badania wykonywane są nie tylko w ŚCO. W ubiegłym roku cytobus ŚCO odwiedził 112 miejscowości.
„Ponadto mamy busa, który z odległych miejscowości dowozi pacjentki do naszego szpitala na wykonanie cytologii. Takich pań przywieźliśmy do nas na badania w zeszłym roku 700” – przekazał.
Kierownik zakładu profilaktyki onkologicznej dr Leszek Smorąg podkreślił, że badania profilaktyczne skierowane są do osób, które nie mają objawów choroby, ale chcą potwierdzenia, że są zdrowe. Dodał, że w woj. świętokrzyskim zgłaszalność na cytologię wynosi 17 proc., a w Polsce około 11 proc. Rocznie z powodu raka szyjki macicy umiera w naszym kraju ok. 1500 kobiet, najmniej w regionie świętokrzyskim.
Na 126 placówek, które w Świętokrzyskiem wykonują badania cytologiczne, ŚCO wykonało ich 52 proc. Z bezpłatnej cytologii w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-64 lata. Zgodnie z programem diagnostykę należy powtarzać co trzy lata. (PAP)
wdz/ joz/