Przeczytaj także
Po raz 4. z Kielc do Gdańska wyruszy Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków. To jedna z inicjatyw, upamiętniających żołnierzy z Kielecczyzny, walczących na Westerplatte we wrześniu 1939 roku. W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach o przedsięwzięciach, organizowanych w ramach wydarzenia „Pamiętajmy o Westerplatczykach” mówiła marszałek Renata Janik oraz pozostali członkowie Społecznego Komitetu upamiętniającego pochodzących z Kielecczyzny obrońcach Westerplatte.
Rajd rowerowy, prowadzący ze stolicy województwa świętokrzyskiego aż na gdański półwysep, będący symbolem odwagi polskich żołnierzy -uczestników wojny obronnej 1939r., ma na celu upamiętnienie bohaterów tamtych wydarzeń. 80 żołnierzy 2. Dywizji Piechoty Legionów Wojska Polskiego w Kielcach stanowiło trzon obrońców składnicy tranzytowej na Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Rajd, ale też prelekcje, spotkania i akcja palenia zniczy pamięci na mogiłach żołnierzy-Westerplatczyków pozwala zachować dla kolejnych pokoleń pamięć o tych tragicznych wydarzeniach i ich bohaterach.
– Wydarzenie upamiętniające Westerplatte to wspomnienie najodważniejszych z odważnych, związanych z Ziemią Kielecką bohaterskich obrońców Polski. To wydarzenie, które ma jednoczyć Polaków ponad podziałami, przypominać naszą piękną historię i losy żołnierzy, którym zawdzięczamy wolną Polskę. Zależy nam na młodych pokoleniach, którym chcemy przekazywać pamięć o tamtych wydarzeniach, przypominać o istotnych wartościach – honorze, odwadze, miłości do Ojczyzny – podkreśliła marszałek Renata Janik.
Rajd rowerowy z Kielc wyruszy we wtorek 27 sierpnia, ma zakończyć się w Gdańsku 1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej i ataku na Westerplatte. W grupie rowerzystów są świętokrzyscy samorządowcy, żołnierze, policjanci, nauczyciele, jest młodzież, w tym roku do grona uczestników rajdu dołączają 2 panie.
Rowerzyści w dniu wyjazdu spotkają się przy pomniku Jana Pawła II w Kielcach o godz. 9.00. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, pragnących uczcić pamięć bohaterskich obrońców placówki na Westerplatte, do udziału w rodzinnym przejeździe pierwszego etapu rajdu, z Kielc do Wiśniówki. Do Gdańska uczestnicy Rajdu dotrą 31 sierpnia br., zaplanowany jest ich udział ww mszy św. w Bazylice p.w. Św. Brygidy w Gdańsku, celebrowaną w rocznicę porozumień sierpniowych 1980 r. Uczestnicy rowerowego przejazdu zakończą patriotyczny wyjazd, biorąc udział 1 września br. w uroczystych obchodach na Westerplatte.
Grupa rowerzystów przez całą trasę rajdu z Kielc do Westerplatte będzie promować pamięć o żołnierzach 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach oraz województwo świętokrzyskie w przestrzeni ogólnopolskiej. Ponadto planowana jest promocja wydarzenia w mediach regionalnych i ogólnopolskich, a także mediach społecznościowych.
Akcja “Zapal Znicz pamięci dla Westerplatczyka” – 1 września br., z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Kielcach, na 35 mogiłach Westerplatczyków, znajdujących się na terenie woj. świętokrzyskiego, zapalone zostaną znicze. Do udziału w spotkaniach i uczczeniu pamięci bohaterskich żołnierzy IPN zachęca uczniów, harcerzy, mieszkańców regionu.
Obchody wojewódzkie, upamiętniające wywodzących się z Kielecczyzny Westerplatczyków, zaplanowano na 6 września. Rozpocznie je o godz. 11.00 msza św. w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP w Kielcach z udziałem pocztów sztandarowych, następnie uroczystości zostaną przeprowadzone na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury. W ramach spotkania planowane jest wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Westerplatczykom i zapalenie zniczy. Uroczystość zakończy prelekcja na temat Kieleckich Westerplatczyków.
Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach” powstał w 2021 r. z inicjatywy ks. bp. Mariana Florczyka jako grupa nieformalna. W roku 2024 w jego skład wchodzą:
1. ksiądz biskup Marian Florczyk
2. Józef Bryk wojewoda świętokrzyski
3. Renata Janik marszałek województwa świętokrzyskiego
4. Piotr Łojek Świętokrzyski Kurator Oświaty
5. dr Robert Piwko naczelnik Delegatury IPN w Kielcach
6. płk Sławomir Machniewicz dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej
7. płk Adam Włoczewski – komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach
8. Magdalena Fogiel-Litwinek dyrektor WDK w Kielcach
Od 2022 roku partnerem wydarzenia jest Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach.
źródło: swietokrzyskie.pro