VI Festiwal Filmu i Muzyki „Mistrzowie” w Filharmonii Świętokrzyskiej - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

VI Festiwal Filmu i Muzyki „Mistrzowie” w Filharmonii Świętokrzyskiej

Przeczytaj także

W dniach od 6 do 13 września, Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach stanie się miejscem, gdzie spotkają się dwa potężne światy sztuki – film i muzyka. VI Festiwal Filmu i Muzyki „Mistrzowie” to wydarzenie, które łączy w sobie niezwykłe koncerty i seanse filmowe, celebrując wielkich twórców w obu tych dziedzinach.

Koncert na otwarcie: Carlos Gardel – Tango Miłości
Festiwal rozpocznie się 6 września o godzinie 19:00 w sali koncertowej wyjątkowym koncertem dedykowanym twórczości Carlosa Gardela, jednego z najważniejszych przedstawicieli argentyńskiego tanga. Alina Mleczko, wybitna saksofonistka, zagra na saksofonie sopranowym i altowym, wspierana przez zespół Tango Attack oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Miłosza Kuli. W programie znajdą się instrumentalne wersje takich klasyków Gardela jak „Por una cabeza” czy „Volver”, oddające hołd jego twórczości, która na stałe zmieniła oblicze muzyki tango.

Filmowy portret Quentina Tarantino
7 września o godzinie 18:30 zapraszamy na projekcję dokumentu „Tarantino: Bękart kina” w reżyserii Tary Wood. Film ten jest wnikliwym portretem jednego z najbardziej kontrowersyjnych i wpływowych reżyserów współczesnego kina, Quentina Tarantino. To niepowtarzalna okazja, aby zgłębić twórczość tego mistrza filmowego języka, który w swojej karierze niejednokrotnie łamał konwencje i tworzył własne, unikalne style narracyjne.

Koncert rodzinny: Mali geniusze
8 września o godzinie 11:00 Filharmonia zaprasza najmłodszych melomanów na koncert rodzinny „Mali geniusze”, prowadzony przez Agnieszkę Nowak-Zagórę. Kwartet smyczkowy Omega oraz Przemysław Rudkowski na fortepianie przedstawią anegdoty z dzieciństwa wielkich kompozytorów takich jak Mozart, Beethoven czy Czajkowski. To doskonała okazja, by dzieci mogły poznać wielkich mistrzów muzyki w przystępnej i zabawnej formie.

Film „Van Gogh. U bram wieczności”
9 września o godzinie 18:30 odbędzie się seans filmu „Van Gogh. U bram wieczności” w reżyserii Juliana Schnabela. Dramat biograficzny opowiada o najbardziej owocnym i zarazem dramatycznym okresie życia Vincenta van Gogha, ukazując jego zmagania artystyczne i poszukiwania własnej drogi twórczej.

Koncert jazzowy: Nowosielski Audiovisual Misterium
10 września o 18:30 w sali kameralnej odbędzie się koncert jazzowy „Nowosielski Audiovisual Misterium” w wykonaniu Artur Dutkiewicz Trio. Inspiracją dla nowych kompozycji Dutkiewicza jest twórczość Jerzego Nowosielskiego, wybitnego polskiego malarza XX wieku. Koncert będzie połączeniem muzyki jazzowej z elementami klasycznymi, wzbogaconym o wizualizacje tworzone „na żywo”, przedstawiające kolaże z obrazów Nowosielskiego.

Filmowy hołd dla Piny Bausch
11 września o 18:30 zaprezentowany zostanie dokument „Tańcząc Pinę” w reżyserii Floriana Heinzen-Zioba. Film oddaje hołd jednej z najważniejszych postaci w historii tańca współczesnego, Piny Bausch, ukazując jej unikalny styl oraz wpływ na światową choreografię.

Film o Konkursie Chopinowskim: Pianoforte
12 września o godzinie 18:30 odbędzie się projekcja filmu „Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka, który dokumentuje zmagania młodych pianistów biorących udział w legendarnym Konkursie Chopinowskim. Po projekcji widzowie będą mieli okazję porozmawiać z reżyserem.

Koncert finałowy: Mistrzowie Muzyki Filmowej
Festiwal zakończy się 13 września o godzinie 19:00 koncertem finałowym „Mistrzowie Muzyki Filmowej”. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Marcina Wolniewskiego wykona kompozycje Piotra Marczewskiego, Nino Roty oraz Zdzisława Szostaka. Będzie to muzyczna podróż przez znakomite ścieżki dźwiękowe, które na stałe zapisały się w historii kina.

Przeczytaj także