Przeczytaj także
Święto Chleba w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni odbędzie się już w najbliższą niedzielę 1 września. Wydarzenie rozpocznie uroczysta msza św. w kościele z Rogowa w oprawie Zespołu Ludowego Bolechowiczanie. Następnie rozpoczną się koncerty, pokazy i pozostałe atrakcje.
Po uroczystościach, barwny korowód prowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca Skokotliwi przejdzie do Dworu z Suchedniowa, gdzie odbędzie się widowisko „Okrężne”, zainspirowane utworem Józefa Korzeniowskiego. Opowiada o pięknym obrzędzie, który odbywał się na zakończenie żniw. Pierwotnie miał formę wspólnej biesiady dla wszystkich osób zaangażowanych w żniwa.
O godzinie 14:00 odbędzie się pokaz obrzędowy „Wyzwoliny Kosiarza” w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Kowalanki (obok domu z Wąchocka – sklepik kolonialny). Był to radosny obrzęd inicjacyjny o charakterze zabawy, w czasie którego młody kosiarz stawał się pełnoprawnym członkiem „społeczności” żniwiarskiej. Kowalanki przygotują także poczęstunek dla publiczności: kaszę pęczak ze skwarkami, chleb z masłem, twaróg ze szczypiorkiem i drugi z miętą, kawę zbożową na zimno nalewaną z kanki oraz ciasto drożdżowe.
O godzinie 15:00 przy zabytkowym wiatraku z Dębna zapraszamy do wysłuchania opowieści o młynarstwie oraz demonologii ludowej związanej z młynami wietrznymi.
W godzinach 13:00–17:00 w Zagrodzie ze Szczepanowic odbędą się pokazy mielenia zboża w żarnach oraz młócenia cepem.
Także tutaj w godzinach 13.00-13.30, 14.30-15.00, 16.00-16.30 zapraszamy na pokazy młócenia zboża za pomocą zabytkowej młocarni szerokomłotnej napędzanej silnikiem elektrycznym.
Uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, laureaci Ogólnopolskiego Konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Polska Ekologia – „Zboża najwyższej jakości. Powrót do zbóż pradawnych” – upieką pyszny chleb, którym poczęstują uczestników wydarzenia.
Koło Chałupy ze Szczepanowic będzie można zobaczyć wystawę maszyn i urządzeń rolniczych.
Zapraszamy do sali etnograficznej w Ośmioraku (sektor dworsko-folwarczny) na degustację podpłomyków i chleba oraz spotkanie z Aleksandrą Imosą.
O godz. 14.20 na dużej scenie dr Alicja Trukszyn opowie o symbolice chleba w tradycji ludowej.
O godz. 15.30 odbędzie się wręczenie nagród w plebiscycie Mistrzowie AGRO organizowanego przez redakcję „Echo Dnia”.,
W koncercie muzyki ludowej wystąpią: Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Zespół Pieśni i Tańca Piekoszowianie, Śwarne Kakonianki, Zespół Pieśni i Tańca Strawczynek, Zespół Chełmowianie, Zespół Pieśni Tańca Godziembianie oraz uczniowie Niepublicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia przy ZDZ w Kielcach.
Na imprezę zgłosiło się już ponad stu wystawców, na stoiskach nie zabraknie pysznego pieczywa.