Kielecki Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” otrzymał w sobotę od władz miasta symboliczne klucze do nowej siedziby. Mieści się ona w zaadoptowanych na potrzeby placówki budynkach dawnej kuźni i dworu starościńskiego.
Symboliczne klucze do nowej siedziby teatru prezydent miasta Agata Wojda wręczyła dyrektorowi „Kubusia” Bogusławowi Jędrzejczakowi. Powstała ona na bazie pochodzących z XVIII wieku budynków na Wzgórzu Zamkowym: dawnej kuźni i dworu starościńskiego. Przygotowano dwie sceny – dużą z miejscami dla około 150 osób oraz małą na 80 widzów.
– Mam nadzieję, że w nowej siedzibie będziemy oglądać same dobre spektakle, którą będą dobrą przepowiednią. Dla samego teatru i aktorów, którzy występować będą na tej scenie, jak również dla całej rzeszy kielczan i kielczanek zasiadających na miejscach dla publiczności – powiedziała Wojda.
Dyrektor teatru przyznał, że czuje sentyment do starej siedziby przy ulicy Dużej, ale na Wzgórzu Zamkowym aktorzy będą mieli nieporównywalnie lepsze warunki do pracy.
– Dawna siedziba była, jak to wszyscy mówią, „klimatyczna”. Bluszcz zarastał podwórko, sale, w których aktorzy i pracownicy przebywali od dziesiątków lat. Tutaj jest wszystko nowe, ale na pewno będzie się nam wszystkim pracować bardziej komfortowo – podkreślił Jędrzejczak.
Zastrzegł żartobliwie: „żeby tylko nas ten komfort nie rozleniwił”. – Najbardziej kreatywnie pracuje się wtedy, kiedy nie ma niczego i trzeba zrobić coś z pustki. Tutaj mamy bardzo nowoczesne urządzenia. Mam jednak nadzieję, że nam się nie przewróci w głowie – powiedział z uśmiechem dyrektor kieleckiego teatru.
Na otwarcie nowej siedziby „Kubuś” przygotował premierę „Celestyny” Fernanda de Rojasa w reżyserii Bogusława Jędrzejczaka.
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach rozpoczął działalność w 1955 roku, na początku jako stowarzyszenie. Jego założycielem był Stefan Karski, który nadał też teatrowi nazwę, nawiązującą do jedynego wozu pancernego w Powstaniu Warszawskim. Dotychczas teatr mieścił się w kamienicy przy ulicy Dużej 9.
W odnowionych budynkach przy ulicy Zamkowej powstały foyer, zaplecze sanitarne, szatnie oraz biuro organizacji widowni. Znalazły się tam również pracownia plastyczna wraz ze stolarnią, a także część garderób dla aktorów. Na parterze powstała m.in. sala konferencyjna, w której odsłonięto część starej ściany i zachowano zabytkowy strop ze sklepieniem kolebkowym. W nowej siedzibie „Kubusia” jest również miejsce na trzy pokoje gościnne, które usytuowano na poddaszu budynku administracyjnego.
Adaptacja budynków na Wzgórzu Zamkowym na potrzeby kieleckiego teatru kosztowała ponad 40 mln zł.
fot. Miasto Kielce