Fakty i mity, czyli wszystko, co warto wiedzieć o kwasach omega-3 - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Fakty i mity, czyli wszystko, co warto wiedzieć o kwasach omega-3

Przeczytaj także

Powszechnie wiadomo, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 przyczyniają się do poprawy ogólnego zdrowia. Czy wiesz, w jaki sposób wpływają one na organizm człowieka? Dowiedz się, dlaczego ten składnik pokarmowy jest uważany za jeden z najważniejszych w kontekście utrzymania sprawności serca oraz innych organów.

Jak działają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3?

Kwasy tłuszczowe omega-3 dzielą się na trzy zasadnicze grupy: kwas alfa-linolenowy (ALA), dokozaheksaenowy (DHA) i eikozapentaenowy (EPA). Każdy z nich może występować w pożywieniu (w różnych proporcjach) lub w suplementach diety. Pożyteczne kwasy tłuszczowe przyczyniają się do:

  • Utrzymania prawidłowego poziomu trójglicerydów,
  • Zdrowego rozwoju młodego organizmu,
  • Usprawniania pracy mózgu,
  • Prawidłowego funkcjonowania serca,
  • Ochrony wzroku.

Organizm człowieka nie syntetyzuje kwasów omega-3, co oznacza, że musimy zadbać o ich obecność w naszej codziennej diecie. Odpowiedni jadłospis powinien uwzględniać tłuste ryby morskie oraz oleje roślinne. Jeżeli z pewnych powodów nie jesteśmy w stanie zaspokoić zapotrzebowania organizmu przy pomocy jedzenia, to możemy sięgnąć po skuteczne i sprawdzone suplementy diety: https://mybionic.pl/zywnosc/tran/omega-3.

Czy produkty z omega-3 regulują ciśnienie krwi i poziom cholesterolu?

Kwasy DHA i EPA pomagają w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Trzeba jednak pamiętać, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe wykazują działanie profilaktyczne, a nie lecznicze. Naukowcom dotychczas nie udało się potwierdzić zależności pomiędzy przyjmowaniem omega-3 i obniżaniem ciśnienia krwi, chociaż niektóre badania sugerują, że DHA i EPA mogą pozytywnie wpływać na stan zdrowia osób zmagających się z nadciśnieniem. Kwas ALA przyczynia się z kolei do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi i w ten sposób zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

Czy kwasy omega-3 można przedawkować?

Dieta bogata w ryby morskie i oleje połączona z dopasowaną suplementacją wydaje się korzystna dla zdrowia, ale może doprowadzić do sytuacji, gdzie stężenie omega-3 będzie zbyt wysokie. Przedawkowanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych to niezwykle rzadkie zjawisko i z reguły wynika ono z nadmiernej suplementacji lub źle zbilansowanej diety. Zbyt wysoki poziom omega-3 prowadzi do rozrzedzenia krwi, co objawia się silniejszym krwawieniem w przypadku urazów, a także krótkotrwałymi dolegliwościami, takimi jak biegunka, czy wymioty. Warto pamiętać, że suplementy z omega-3 są niezwykle korzystne dla zdrowia, dlatego bez obaw możemy je przyjmować przez cały rok.

Najbogatsze źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3

Naturalne kwasy omega-3 występują zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Oprócz tłustych ryb morskich, takich jak halibut, łosoś, dorsz, czy śledź, znajdziemy je również w oleju rzepakowym i lnianym. Bogate źródła wielonienasyconych kwasów tłuszczowych to także orzechy włoskie, migdały, algi, soja i kiełki zbóż. Niektóre popularne produkty spożywcze są wzbogacane w kwasy omega-3 – dotyczy to szczególnie mleka, jogurtów i płatków śniadaniowych. Jeśli zależy nam na odpowiedniej podaży wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, powinniśmy sięgać po ryby morskie przynajmniej dwa razy w tygodniu. Warto doprawiać sałatki olejami roślinnymi, kiełkami oraz orzechami lub wybrać wygodne wsparcie w postaci suplementów diety.

Artykuł sponsorowany.

Przeczytaj także