Prezentacje innowacyjnych technologii militarnych oraz debaty eksperckie zaplanowano w ramach 32. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach. W wydarzeniu, które rozpoczyna się we wtorek, weźmie udział rekordowa liczba ponad 830 firm z całego świata, w tym z USA, Australii i Korei Płd.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to jedna z najważniejszych imprez targowych przemysłu obronnego na świecie, organizowana od 1993 r. Tegoroczna edycja, która odbędzie się w dniach 3-6 września w Targach Kielce przyciągnie rekordową liczbę 769 wystawców i ponad 830 firm z branży zbrojeniowej.
We wtorek o godz. 10 Salon rozpocznie inauguracja roku szkolnego klas mundurowych z udziałem wicepremiera Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Następnie o godz. 11.15 minister obrony narodowej oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera zaprezentują katalog z ofertą eksportową polskich firm zbrojeniowych. Podczas tegorocznych targów Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), partner strategiczny MSPO, przedstawi swoje najnowsze osiągnięcia pod hasłem „Rozwiązania sprawdzone w boju”. Na wystawie znajdą się m.in. armatohaubica Krab, czy popularny system rakietowy Piorun od MESKO. W 32. edycji MSPO weźmie udział ponad 400 polskich firm.
O godz. 12 Salon zostanie oficjalnie zainaugurowany przez prezydenta Andrzeja Dudę. W otwarciu MSPO weźmie również udział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Po inauguracji spotkania prezydenta z przedstawicielami polskiego oraz zagranicznego sektora obronnego.
Udział w wydarzeniu wezmą wystawcy z 35 krajów, w tym 61 firm z USA, 31 z Australii, 30 z Kanady i 27 z Korei Południowej. Specjalnym gościem MSPO będzie Ukraina, reprezentowana przez firmy zbrojeniowe oraz delegację rządową z ministrem ds. przemysłu strategicznego, Ołeksandrem Kamyszynem.
Tegoroczne targi to nie tylko ekspozycje i rozmowy biznesowe, ale także debaty i fora, w tym Ukraińsko-Polskie Forum Przemysłu Obronnego i dyskusje na temat strategii NATO oraz współpracy między firmami obronnymi a cywilnymi przedsiębiorstwami. W sumie zaplanowano 18 konferencji i seminariów.
7 września, podczas dnia otwartego i jubileuszowej Wystawy Sił Zbrojnych z okazji „25 lat Polski w NATO”, odwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak i czołgi Leopard, a także porozmawiać z żołnierzami. Łącznie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt maszyn stanowiących wyposażenie Wojska Polskiego. Wstęp będzie bezpłatny i dostępny dla wszystkich.