Przeczytaj także
Sześć laboratoriów, w tym takie dotyczące Czasu i Częstotliwości, Długości oraz Akustyki, ale też zaplecze konferencyjno-edukacyjne i powierzchnie biurowo-usługowe. Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar jest już gotowy, a w poniedziałek odbędzie się jego oficjalne otwarcie. Na wrzesień zaplanowano także inne atrakcje, jak np. Naukowy Piknik Metrologiczny.
Koszt całej inwestycji, łącznie z zakupem aparatury badawczej, wyniósł ponad 240 mln zł. Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny znajduje się u podnóża Góry Hałasa, będąc odpowiednim miejscem do wykonywania warunków pomiarowych, wolnym od drgań i ich możliwego, niekorzystnego wpływu na badania.
– Uchwałą Rady Miasta Kielce grunt ten został przekazany bezpłatnie na potrzeby GUM. To jest jeden z bardzo ważnych walorów, który zdecydował, że przedsięwzięcie jest ulokowane w Kielcach. Ważną rzeczą jest też dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, stanowiącego główną linię finansową powstania omawianej inwestycji. 165 milionów złotych to warunki, których inne regiony nie zaoferowały –mówi prof. dr hab. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.
Wspomina także o wsparciu pochodzącym z budżetu państwa, dzięki czemu udało się uporać między innymi ze skutkami pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie.
Przedsięwzięcie, realizowane wspólnie z Politechniką Świętokrzyską, obejmuje łącznie osiem budynków. w tym sześć laboratoriów. Jest między innymi Laboratorium Czasu i Częstotliwości, które wykonuje badania m.in. w zakresie technologii optycznych, stosowania technik satelitarnych w zakresie pozycjonowania i precyzji nawigacji, umożliwia także wyznaczenie dokładności, stabilności i dryftu częstotliwości sygnałów laserowych.
– Są Laboratoria Termometrii oraz Informatyki Metrologicznej, a także Laboratorium Akustyki. To ostatnie wyposażone jest w dwie komory akustyczne, dużą i małą. Duża to jedno z najcichszych lub nawet najcichsze pomieszczenie w całej Europie. Pomieszczenie spektakularne. Wszystkie pomiary jakości wskazują, że udało nam się wytworzyć pożądane warunki – dodaje prezes Jacek Semaniak.
Jest jeszcze Laboratorium Masy, gdzie znajduje się hala dużych sił (z suwnicą o udźwigu 6,3 ton), a którego odbiorcami badań jest przemysł stoczniowy, wydobywczy, lotniczy, samochodowy, czy też branże zajmujące się technologiami kosmicznymi. Laboratorium Długości to z kolei badania dla przemysłu lotniczego, motoryzacyjnego, metalowego, maszynowego, czy także elektrotechnicznego.
– Niektóre pomieszczenia laboratoryjne przygotowane są w taki sposób, aby były one jak najbardziej czyste, aby były one odizolowane od otoczenia i ustabilizowane pod względem wilgotności i temperatury. W niektórych pomieszczeniach stabilizacja temperatury sięga 0,05 stopni Celsjusza. To szalenie istotne z punktu widzenia działania przyrządów metrologicznych i jakości pomiarów – uzupełnia prezes.
Oficjalne otwarcie zaplanowane na 9 września
Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny to miejsce, o którym marzył już Zdzisław Erazm Rauszer, twórca polskiej administracji miar i pierwszy Dyrektor Głównego Urzędu Miar. W 105-lecie istnienia GUM wizja ojca polskiej metrologii przybrała postać kompleksu nowoczesnych laboratoriów, gdzie zaawansowana technologia pomiarowa wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnego świata.
Na 9 września zaplanowano oficjalne otwarcie kampusu. Prezes Jacek Semaniak przetnie wstęgę, m.in. razem z prof. dr hab. inż. prof. Zbigniewem Korubą, rektorem Politechniki Świętokrzyskiej. Zapowiedziano także obecność Krzysztofa Paszyka (Ministra Rozwoju i Technologii), Czesława Siekierskiego (Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Marii Mrówczyńskiej (Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Nie zabraknie też przedstawicieli władz lokalnych, świata nauki, laborantów, metrologów, przedsiębiorców i zagranicznych gości.
Będą też inne wydarzenia
Ponadto na 14 września zaplanowano Pierwszą Noc Metrologa. Od godziny 17 do 22 mieszkańcy Kielc będą mogli zwiedzić laboratoria i korytarze Głównego Urzędu Miar. Wśród prezentowanych stanowisk znajdą się komory bezechowe, tachografy analogowe i cyfrowe, chronokomparatory, laser trackery, skanery światła strukturalnego i wiele innych urządzeń.
Każdy zainteresowany będzie mógł poznać tajniki pracy laboratorium, zapoznać się z zainstalowanym sprzętem, zadawać pytania, doświadczać i eksperymentować.
– Podczas wydarzenia zorganizowanego na wzór Nocy Muzeów swoje stanowiska wystawią także Politechnika Świętokrzyska prezentując łazika marsjańskiego oraz bezzałogowe maszyny latające i technologię VR. Wizytujących Kampus na Nocy Metrologa mierzyć i bawić będzie także Energetyczne Centrum Nauki INDUSTRIA. Pod okiem pracowników Centrum Nauki będzie można między innymi obliczyć wskaźnik BMI, odmierzyć czas stoperem i klepsydrą, zmierzyć długość stopą, łokciem ale także zważyć puch i piasek – informuje Elżbieta Sawerska, rzeczniczka prasowa GUM.
Z kolei w niedzielę 15 września, przed Kieleckim Centrum Kultury, odbędzie się Naukowy Piknik Metrologiczny. Przewidziano 30 stanowisk, dzięki czemu dzieci, młodzież i dorośli będą mogli zainteresować się metrologią.
– Od 12. do 17. na Placu Stanisława Moniuszki 2 B oraz we wnętrzach Kieleckiego Centrum Kultury będzie można poćwiczyć rękę w lustrzanym pisaniu, siłą własnych mięśni wygenerować prąd, zabawić się w głuchy telefon, wystawić na próbę zręczność i cierpliwość w elektrycznym labiryncie, a głowę poddać magii iluzji. Ci, którzy lubią łamigłówki, będą mogli sprawdzić się w logiczno-analitycznym i kreatywnym myśleniu w matematyce przy stanowisku szkoły Superminds Academy – dodaje rzecznik prasowy.
Na zainteresowanych czekają również koło Maxwella, półkule magdeburskie, kalejdoskop, kołyska Newtona i wiele, wiele innych atrakcji.