Przeczytaj także
Wizualizacje: Detan Pracownia Architektoniczna
Rada Miasta pochyli się nad projektem uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji, która może powstać przy ulicy Krakowskiej. Mowa o budynku składającym się z trzech segmentów, gdzie najwyższy z nich będzie miał 11 kondygnacji, a najniższy 7. Łącznie przewidziano 86 mieszkań, a także 132 miejsc postojowych dla samochodów.
Jak wskazywano w dokumentach udostępnionych na stronie IDEA KIELCE, teren planowanej inwestycji jest obecnie nieużytkowany, porośnięty zielenią nieurządzoną. W najbliższym sąsiedztwie znajduje się między innymi sklep sieci Lidl, a także zabudowa mieszkalna niska. Nieco dalej położone są obszary z zabudową o funkcji mieszkaniowej wysokiej intensywności.
– Budynek składa się z trzech segmentów nadziemnych o różnej wysokości, 11, 9 i 7 kondygnacji. Segmenty połączone są w części podziemnej dwukondygnacyjnym garażem. Maksymalna wysokość zabudowy do 34,50 m, segmenty zaprojektowano prostopadle do ul. Krakowskiej. W jedenastokondygnacyjnej części, zlokalizowanej najbliżej ulicy Krakowskiej, na parterze będą znajdowały się dwa lokale usługowe – napisano w dokumencie.
W pozostałych segmentach na poziomie “0” i we wszystkich segmentach na wyższych poziomach zaprojektowano wyłącznie lokale mieszkalne. Tych ma być maksymalnie 86, przy łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej 4315,75 m2. Zaplanowano także 132 miejsc postojowych dla samochodów oraz 74 dla rowerów. Inwestycja ma posiadać zainstalowane windy we wszystkich klatkach schodowych, czy też ciągi piesze bezkrawężnikowe, aby zapewnić dostęp osobom z niepełnosprawnościami.
Ponadto w południowej części działki przedsiębiorca chce z kolei zlokalizować ogólnodostępny oraz nieogrodzony teren wypoczynku, rekreacji i sportu, pozbawiony elementów małej architektury, oprócz zieleni urządzonej. Ten ma się znaleźć w strefie „A” Kieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. – Będzie wydzielone miejsce piknikowe, pole do gry w bule, pole do rekreacyjnej gry w badmintona. Na całym terenie będą rozmieszczone drewniane pniaki oraz leżanki na których będzie można usiąść – czytamy.
Obsługa komunikacyjna powinna się z kolei odbywać bezpośrednio z ulicy Krakowskiej. – Na co inwestor podpisał z MZD w Kielcach umowę dotyczącą przebudowy ul. Krakowskiej, tak by było możliwe połączenie inwestycji z drogą publiczną. Droga wewnętrzna będzie jednocześnie drogą pożarową. Projektuje się ponadto dojścia piesze do budynków, miejsce gromadzenia śniegu, powierzchnię biologicznie czynną – napisano w dokumencie.
Są negatywne opinie
W Biuletynie Informacji Publicznej dostępny jest już projekt uchwały dotyczący omawianego przedsięwzięcia. Dołączono do niego opinię Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Kielcach, według której m.in. „lokowanie wielorodzinnych obiektów mieszkaniowych w tym rejonie, przeznaczonym pod zabudowę produkcyjno-magazynową i usługi, nie jest intencją zapisów obowiązującego Studium”. Zwrócono także uwagę, że teren ten jest preferowany pod niższe formy zabudowy.
Ponadto zdaniem komisji wyjaśnienia w zakresie ochrony przyrody i środowiska dla strefy krajobrazowej „A” i „C” Kieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu „są deklarowane, nie poparte żadnymi dowodami w formie przeprowadzonych analiz”. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach negatywnie zaopiniowała wniosek, tłumacząc m.in., że nie zgadza się z zapisem „jakoby inwestycja nie zmieniała istniejącego ekosystemu na terenie planowanego zamierzenia, a także o braku ingerencji w strefę A KOChK w związku z zaprojektowanym, ogólnodostępnym, nieogrodzonym terenem wypoczynku oraz rekreacji i sportu”
Negatywną opinię wydał również Wydział Klimatu, Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Kielce. Informuje on, że „proponowana zabudowa odstaje skalą od sąsiedniej zabudowy jednorodzinnej oraz niskich obiektów handlowych i usługowych, których wysokość nie przekracza 9 m n.p.t., co będzie się istotnie wyróżniać wśród niskiej otaczającej zabudowy”.
Żadne uwagi nie wpłynęły z kolei od Ministra Klimatu i Środowiska i Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Polskiej Spółki Gazownictwa. Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej wydał pozytywną opinię. Do przedmiotowego wniosku nie wpłynęła też żadna uwaga od osób fizycznych.
Projekt uchwały dotyczący inwestycji w trybie „lex deweloper” będzie procedowany na najbliższej sesji Rady Miasta, która została zaplanowana na czwartek 19 września 2024 roku.