Przeczytaj także
Jednostki podległe miastu otrzymały instrukcje dotyczące przygotowania się do możliwych silnych opadów deszczu. Jak wskazują prognozy pogody, opady mogą wystąpić w Kielcach w czasie weekendu, szczególnie w sobotę. – Aktualnie wszystkie scenariusze są możliwe – tłumaczy Sergiusz Parszowski, dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Miasta.
Dyrektor jeszcze w czwartek przed godziną 15 wskazywał w rozmowie z redakcją, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wydał ostrzeżeń dla Kielc. – To pokazuje, że sytuacja jest dynamiczna. Natomiast bazując na długoterminowej prognozie pogody, która wskazała na pewne zagrożenia, już dzisiaj podjęliśmy działania w celu przygotowania się na silne opady. Mowa o Urzędzie Miasta i jego jednostkach organizacyjnych – tłumaczy Sergiusz Parszowski.
Dodaje, że działania dotyczą między innymi sprawdzenia infrastruktury, odpowiadającej za odprowadzanie wód opadowych.
– Mowa też o czynnościach dzięki którym, w trybie alarmowym, zostanie zapewniona dostępność dodatkowego personelu. Mam tu na myśli personel MZD, Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych. Są także wytyczne dla Straży Miejskiej w zakresie możliwej zwiększonej ilości zgłoszeń. Nie zabrakło informacji, aby w ramach realizowanej służby prewencyjnej, patrole w okresie weekendowym sprawdzały te miejsca, gdzie możliwe są podtopienia – wskazuje dyrektor CBM.
Wytyczne dostał także ZTM, żeby w razie konieczności przekierowywać autobusy na zmienione trasy. – W stan gotowości postawiliśmy również nasze służby prasowe, aby wiadomości były przekazywane na bieżąco – twierdzi.
„Wszystkie scenariusze są możliwe”
Przed godziną 15 w czwartek Sergiusz Parszowski podkreślał także, że komunikaty ratusza są przygotowane, natomiast podstawą ich wydania jest prognoza IMGW.
– W klasyfikacji IMGW mamy trzy poziomy zagrożeń. Stopień pierwszy jest najniższy i mówi o wystąpieniu pewnego zjawiska atmosferycznego, ale ono nie powoduje bezpośredniego zagrożenia, ewentualnie doprowadzając do lokalnych niewielkich szkód w mieniu. Drugi stopień już uprawdopodabnia te szkody w mieniu, a w przypadku silnych deszczy, zalania mogą być bardziej powszechne. Natomiast trzeci stopień zagrożenia meteorologicznego jest tym najwyższym w skali IMGW – tłumaczy dyrektor.
Uzupełnia, że ratusz jest w kontakcie z osobami z Wrocławia, gdzie właśnie zostało wydane najwyższe zagrożenie.
– Stąd też te zintensyfikowane działania po stronie miejscowości na zachodzie kraju są uzasadnione. Czekamy na wiedzę od IMGW. Aktualnie wszystkie scenariusze są możliwe. W naszym wypadku możemy się spodziewać zarówno ostrzeżenia trzeciego stopnia, jak i drugiego oraz pierwszego. Niż, wraz z przemieszczaniem się w głąb kontynentu, zazwyczaj ma to do siebie, że słabnie – podsumowuje Sergiusz Parszowski, dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Miasta.
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki informuje
Jak w czwartek o godzinie 16 poinformował Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach, w związku z ostrzeżeniami meteorologicznymi i hydrologicznymi wojewoda świętokrzyski Józef Bryk zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. To odbędzie się w piątek o godzinie 10.
– Prognozy przewidują, że najtrudniejsza sytuacja może wystąpić w najbliższych dniach w województwach: dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim oraz opolskim, obowiązywać tam będzie ostrzeżenie trzeciego stopnia.W województwie świętokrzyskim w sobotę ma obowiązywać drugi stopnień ostrzeżenia. Podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Kielcach przedstawiciele służb oraz samorządowcy przeanalizują sytuację oraz przedstawią wojewodzie informację o stanie przygotowań na ewentualność pojawienia się niekorzystnych zjawisk atmosferycznych – czytamy w mediach społecznościowych urzędu.