Kielce przygotowują się na możliwą nawałnicę. "Długoterminowa prognoza pogody wskazała na zagrożenia" - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Kielce przygotowują się na możliwą nawałnicę. „Długoterminowa prognoza pogody wskazała na zagrożenia”

Przeczytaj także

Jednostki podległe miastu otrzymały instrukcje dotyczące przygotowania się do możliwych silnych opadów deszczu. Jak wskazują prognozy pogody, opady mogą wystąpić w Kielcach w czasie weekendu, szczególnie w sobotę. – Aktualnie wszystkie scenariusze są możliwe – tłumaczy Sergiusz Parszowski, dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Miasta. 

Dyrektor jeszcze w czwartek przed godziną 15 wskazywał w rozmowie z redakcją, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wydał ostrzeżeń dla Kielc. – To pokazuje, że sytuacja jest dynamiczna. Natomiast bazując na długoterminowej prognozie pogody, która wskazała na pewne zagrożenia, już dzisiaj podjęliśmy działania w celu przygotowania się na silne opady. Mowa o Urzędzie Miasta i jego jednostkach organizacyjnych – tłumaczy Sergiusz Parszowski.

Dodaje, że działania dotyczą między innymi sprawdzenia infrastruktury, odpowiadającej za odprowadzanie wód opadowych.

Mowa też o czynnościach dzięki którym, w trybie alarmowym, zostanie zapewniona dostępność dodatkowego personelu. Mam tu na myśli personel MZD, Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych. Są także wytyczne dla Straży Miejskiej w zakresie możliwej zwiększonej ilości zgłoszeń. Nie zabrakło informacji, aby w ramach realizowanej służby prewencyjnej, patrole w okresie weekendowym sprawdzały te miejsca, gdzie możliwe są podtopienia – wskazuje dyrektor CBM.

Wytyczne dostał także ZTM, żeby w razie konieczności przekierowywać autobusy na zmienione trasy. – W stan gotowości postawiliśmy również nasze służby prasowe, aby wiadomości były przekazywane na bieżąco – twierdzi.

„Wszystkie scenariusze są możliwe”

Przed godziną 15 w czwartek Sergiusz Parszowski podkreślał także, że komunikaty ratusza są przygotowane, natomiast podstawą ich wydania jest prognoza IMGW.

– W klasyfikacji IMGW mamy trzy poziomy zagrożeń. Stopień pierwszy jest najniższy i mówi o wystąpieniu pewnego zjawiska atmosferycznego, ale ono nie powoduje bezpośredniego zagrożenia, ewentualnie doprowadzając do lokalnych niewielkich szkód w mieniu. Drugi stopień już uprawdopodabnia te szkody w mieniu, a w przypadku silnych deszczy, zalania mogą być bardziej powszechne. Natomiast trzeci stopień zagrożenia meteorologicznego jest tym najwyższym w skali IMGW – tłumaczy dyrektor.

Uzupełnia, że ratusz jest w kontakcie z osobami z Wrocławia, gdzie właśnie zostało wydane najwyższe zagrożenie.

– Stąd też te zintensyfikowane działania po stronie miejscowości na zachodzie kraju są uzasadnione. Czekamy na wiedzę od IMGW. Aktualnie wszystkie scenariusze są możliwe. W naszym wypadku możemy się spodziewać zarówno ostrzeżenia trzeciego stopnia, jak i drugiego oraz pierwszego. Niż, wraz z przemieszczaniem się w głąb kontynentu, zazwyczaj ma to do siebie, że słabnie – podsumowuje Sergiusz Parszowski, dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Miasta.

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki informuje

Jak w czwartek o godzinie 16 poinformował Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach, w związku z ostrzeżeniami meteorologicznymi i hydrologicznymi wojewoda świętokrzyski Józef Bryk zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. To odbędzie się w piątek o godzinie 10.

Prognozy przewidują, że najtrudniejsza sytuacja może wystąpić w najbliższych dniach w województwach: dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim oraz opolskim, obowiązywać tam będzie ostrzeżenie trzeciego stopnia.W województwie świętokrzyskim w sobotę ma obowiązywać drugi stopnień ostrzeżenia. Podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Kielcach przedstawiciele służb oraz samorządowcy przeanalizują sytuację oraz przedstawią wojewodzie informację o stanie przygotowań na ewentualność pojawienia się niekorzystnych zjawisk atmosferycznych – czytamy w mediach społecznościowych urzędu.

Przeczytaj także