Radni przyjęli uchwałę w sprawie nabycia prawa użytkowania nieruchomości przy ulicy Oskara Kolberga. Na terenie o powierzchni 1,9 hektara ma powstać baza dla autobusów elektrycznych. – Chcemy kupić bazę. Tę kupujemy za ponad 8 milionów złotych. Dofinasowanie unijne to jest 85%, koszt miasta 15% – wskazano podczas sesji Rady Miasta.
Jak poinformowała Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, projekt uchwały związany jest z przedsięwzięciem pod nazwą „Zakup autobusów
o napędzie elektrycznym wraz z budową niezbędnej infrastruktury oraz samochodów elektrycznych do nadzoru nad funkcjonowaniem komunikacji publicznej”.
– Przy ulicy Oskara Kolberga jest teren na którym przez kilkanaście lat była prowadzona działalność gospodarcza. Przedsiębiorcy zdecydowali o zamknięciu swojej działalności. Złożyli ofertę. Była ona jedną z pięciu, złożonych do ZTM. Była także najkorzystniejszą pod względem położenia nieruchomości, zagospodarowania, dostępności komunikacyjnej, ale też pod względem finansowym – powiedziała Barbara Damian.
Teren nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego. – Zabudowana jest funkcjonalnymi obiektami, będącymi w bardzo dobrym stanie. Część obiektów będzie wymagała wyburzenia, a część będzie na pewno wykorzystana przez Zarząd Transportu Miejskiego – stwierdziła.
Radni PiS z krytyką i innymi propozycjami
Zdaniem Anny Jaworskiej-Dąbrowskiej z klubu PiS, miasto ma już odpowiednią działkę, położoną przy bazie MPK. – Ta jest w stanie pomieścić co najmniej 30 autobusów i ma możliwość realizacji tego przedsięwzięcia w sposób znacznie mniej kosztowny i dużo bardziej przyszłościowy i przejrzysty niż zakup działki na ul. Oskara Kolberga – przekazała podczas sesji Rady Miasta.
Radny Jarosław Karyś stwierdził z kolei, że miasto ma udziały w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji. – MPK jest w zasadzie przygotowane, żeby przyjąć 50 autobusów. Miejsce na 30 autobusów już jest, pozostałe 20 na pewno w tej bazie się zmieszczą. Być może wystarczyłoby doinwestować, z uzgodnieniem większościowego właściciela, żeby zaoszczędzić 8 mln, które lekką ręką chcemy wydać – powiedział.
Rada Miasta ostatecznie za projektem uchwały
Barbara Damian odpowiadała, że działka, pojawiająca się w przemowach radnych, to 60 arów. – Na siłę faktycznie zmieści się 30 autobusów. My docelowo chcemy kupić 50 autobusów. Po drugie ta działka jest dzierżawiona przez MPK, ta umowa kończy się w 2026 roku. Po trzecie, ta działka nie ma dojazdu. To jest działka w środku bazy, jest dojazd przez bazę – powiedziała Barbara Damian.
Dalej uzupełniała, że jeśli przetargu na przewoźnika nie wygrałoby w takiej sytuacji MPK, to „tej współpracy sobie nie wyobrażam”. – Nie wyobrażam sobie, że MPK pozwala obcemu przewoźnikowi przejechać przez swoją bazę, parkować, organizować się. Na docelowej bazie planujemy, żeby była myjnia, warsztaty. Też nie wyobrażam sobie tego, żeby MPK ze swojej myjni pozwoliło korzystać obcemu przewoźnikowi – wskazała.
Ostatecznie za samym projektem uchwały zagłosowało 15 osób. 8 osób było przeciw (klub PiS), jedna wstrzymała się od głosu (klub Perspektywy).