Ministerstwo Cyfryzacji nawiązało współpracę z Urzędem Miasta Kielce, podpisując list intencyjny w sprawie udostępniania otwartych danych. W ramach tego porozumienia Miasto Kielce wkrótce udostępni swoje zbiory w portalu dane.gov.pl. Wicepremier Krzysztof Gawkowski podkreślił, że Kielce są pierwszym dużym miastem w Polsce, które przystąpiło do projektu.
Ministerstwo Cyfryzacji podpisało porozumienie z Urzędem Miasta Kielce dotyczące udostępniania miejskich danych. Dzięki temu mieszkańcy i przedsiębiorcy będą mogli wkrótce korzystać z informacji dostępnych na portalu dane.gov.pl.
Wicepremier Gawkowski podkreślił, że Kielce są pierwszym dużym miastem w Polsce, które przystąpiły do tego projektu. „Nie możemy mówić o modernizacji polityki informacyjnej bez współpracy z samorządami i instytucjami, które chcą wdrażać nowoczesne rozwiązania. Otwarte dane, które mogą być ponownie wykorzystane, służą jako narzędzie do poprawy jakości życia mieszkańców. Dzięki nim możliwe jest tworzenie aplikacji, które będą realnie służyć społeczności” – zaznaczył Gawkowski.
Dodał również, że Polska jest liderem w zakresie otwartych danych. Portal dane.gov.pl, na którym ponad 500 instytucji udostępnia 40 tys. zbiorów danych, stanowi ogromny zasób do szerokiego wykorzystania.
Minister zapowiedział, że będzie namawiał inne samorządy do dołączenia do projektu, podkreślając, że cyfryzacja wpływa na wszystkie dziedziny życia – od edukacji po ochronę zdrowia i administrację.
Prezydentka Kielc Agata Wojda, zwróciła uwagę na konsekwentny rozwój miejskich zasobów danych, zwłaszcza w zakresie danych przestrzennych. Dodała, że obecnie, dzięki geoportalowi zarówno mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy mogą w prosty sposób uzyskać informacje o infrastrukturze drogowej, podziemnej i terenach inwestycyjnych.
„Dziś każdy może sprawdzić interesujące go informacje za pomocą kilku kliknięć” – wyjaśniła Wojda.
Dodała, że miasto będzie udostępniać dane dotyczące demografii, służby zdrowia i oświaty. Dzięki nowoczesnym technologiom, w tym algorytmom sztucznej inteligencji, możliwa będzie automatyczna analiza tych danych w czasie rzeczywistym, co usprawni zarządzanie miastem.
„Nowoczesne technologie pozwalają badać, gdzie mieszkańcy najczęściej spacerują, jak korzystają z komunikacji miejskiej czy gdzie czują się najbezpieczniej. To porozumienie daje nam możliwość poszerzenia zakresu udostępnianych danych, które będą dostępne nie tylko lokalnie, ale również na poziomie krajowym” – dodała Wojda.
Podpisane porozumienie zakłada udostępnienie zasobów Miasta Kielce na portalu dane.gov.pl oraz wspólne promowanie otwartych danych. W ramach współpracy przewidziane są również inicjatywy edukacyjne skierowane do urzędników. (PAP)
Fot. kielce.eu