Budżet Kielc na 2025 rok. Rewitalizacja Doliny Silnicy, prace na Malikowie, ale też remont amfiteatru i elektryczne autobusy [LISTA INWESTYCJI] - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Budżet Kielc na 2025 rok. Rewitalizacja Doliny Silnicy, prace na Malikowie, ale też remont amfiteatru i elektryczne autobusy [LISTA INWESTYCJI]

Przeczytaj także

Miasto Kielce zaprezentowało projekt budżetu na 2025 rok oraz projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata  2025–2048. Plany zakładają między innymi rewitalizację Doliny Silnicy, budowę parkingów wielopoziomowych, remont amfiteatru Kadzielnia, ale też prace na Malikowie i modernizację dróg. Jest też Kielecka Karta Miejska i zapowiadana od lat budowa inkubatora California.

Jak tłumaczy Agata Wojda, prezydent Kielc, dokumenty wyznaczają plan działania na nadchodzące lata. W projekcie uchwały budżetowej na 2025 rok ustalono dochody miasta w wysokości ponad 2 miliardów 57 milionów złotych (dochody bieżące – około 1 miliard 945 milionów złotych, dochody majątkowe – ponad 111 milionów złotych). Bieżące wydatki budżetu miasta to 1,8 miliarda złotych, a wydatki majątkowe to 268 milionów złotych.

Malików, California Inc., remonty dróg, Plac Wolności

Wśród planów jest rozwój terenów inwestycyjnych na Malikowie. Milion złotych zostanie przeznaczone w 2025 roku na przygotowanie dokumentacji projektowej budowy nowego układu komunikacyjnego pomiędzy ul. Malików, ul. Piekoszowską, a torami kolejowymi. 

– Kilka dni temu informowałam o nowej koncepcji rozbudowy dróg na Malikowie. Realizacja projektu pozwoli nam otworzyć w pierwszym etapie aż 42 ha terenów inwestycyjnych, a docelowo blisko 80 ha. Wiemy, jak ważne jest pobudzenie rozwoju gospodarczego Kielc, dlatego to jeden z naszych absolutnych priorytetów. Na ten cel przekażemy w przyszłym roku pierwsze środki – informuje Agata Wojda za pomocą swojego profilu w mediach społecznościowych.

Miasto wspomina również o inkubatorze California Inc. Ten ma być zrealizowany w partnerstwie publiczno-prywatnym. Wskazano, że ratusz będzie zabiegał o pozyskanie nowych inwestorów w ramach działań Centrum Obsługi Inwestora i Kieleckim Parkiem Przemysłowym. W Kielcach mają powstać hale produkcyjne i biurowce klasy A.

Będziemy kontynuować duże projekty drogowe, przede wszystkim w zakresie modernizacji trzynastu ulic w śródmieściu Kielc (ciąg dalszy ul. Seminaryjskiej, Głowackiego, II etap Paderewskiego i Żeromskiego) oraz ulic peryferyjnych (w tym m.in. Sukowskiej, Wydryńskiej, Młodej, Karczunek czy Górników Staszicowskich), których rozbudowa wkrótce się rozpocznie. Inne, duże zadania infrastrukturalne uda nam się zakończyć z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, co jest świetną wiadomością, ale oczywiście część kwot na ten cel będziemy wydatkować dopiero w 2025 roku – informuje Wojda.

Na nadchodzący rok zaplanowano także pierwszy etap rewitalizacji Doliny Silnicy. Zapowiedziano, że w tej sprawie odbędą się konsultacje społeczne, a cała przestrzeń ma zyskać na estetyce oraz funkcjonalności.

Zrewitalizujemy Plac Wolności. Zgodnie z założeniami, będzie on składał się z trzech stref: wypoczynkowej, reprezentacyjnej i przestrzeni dla dzieci, która będzie zagospodarowana we współpracy z Muzeum Zabawek i Zabawy. Po przebudowie ta część śródmieścia zyska nowe oblicze i stanie się jedną z wizytówek Kielc – wskazuje prezydent.

„Kielce bez dziur”, ale i edukacja

Na program „Kielce bez dziur” przeznaczonych zostanie 7 milionów złotych. W systemie nakładkowym w 2025 roku wyremontowane zostaną ul. Piekoszowska (od Działkowej do Jagiellońskiej), Szczecińska (od Spółdzielczej do Sandomierskiej), Krakowska (od Kaczmarka do Armii Krajowej), wschodnia jezdnia ul. Warszawskiej (od Jesionowej do ul. Szydłówek Górny) oraz Kołłątaja (od Jagiellońskiej do Podklasztornej).

„Bezpieczny chodnik” to remont minimum czterech kilometrów chodników rocznie, co pozwoli nam w najbliższych miesiącach odmienić oblicze m.in. na ul. Ściegiennego czy Targowej. Dzięki programowi „Przyjazny plac zabaw” unowocześnimy cztery place zabaw – przy ul. Giserskiej i w Parku Brzezinki oraz przy ul. Piaseczny Dół i Różyckiego – twierdzi Wojda.

Przypomina również o programie „Szansa dla Kielc”, czyli projektach inwestycyjnych, realizowanych przez miasto oraz podległe jednostki i spółki. Do budowy hali wystawienniczej przygotowują się Targi Kielce. Prezydent wspomina także, że zabezpieczono środki na przygotowanie koncepcji budowy trzech parkingów wielopoziomowych w ścisłym centrum Kielc. 

-Chcemy zwiększać jakość oferty edukacyjnej dla młodych kielczan, ale także warunki, w jakich kształcą się każdego dnia. Dlatego złożyliśmy wniosek o termomodernizację ośmiu placówek oświatowych – przeszliśmy I etap i czekamy na wyniki końcowe. Planujemy także dużą rozbudowę Zespołu Szkół Ekonomicznych przy Langiewicza, w którym otworzą się nowe kierunki kształcenia dla uczniów. Będziemy chcieli wybudować nowe hale sportowe, a pierwszym wskazaniem jest budowa takiego obiektu w V LO im. Ściegiennego – informuje Wojda.
W budżecie na 2025 rok zapisano też środki na sport w kwocie ponad 5 mln złotych, w tym prawie 2 mln na sport amatorski. O sporcie piszemy więcej W TYM MIEJSCU.
Poinformowano także o chęci modernizacji basenów przy ul. Szczecińskiej. – Zabiegamy także o dofinansowanie budowy w tym miejscu sztucznego, pełnowymiarowego lodowiska, na którym będzie można rozgrywać nawet mecze hokeja na lodzie – dodaje prezydent.

Autobusy elektryczne, Kielecka Karta Miejska i remont amfiteatru

Jak zaznaczają władze miasta, istotne mają być również inwestycje w ekologię oraz transport. Zakupione zostaną autobusy elektryczne. – Wzmocnią potencjał kieleckiej komunikacji publicznej, tak by podróżowanie stało się jeszcze bardziej komfortowe i bezpieczne. Myślimy o wszystkich użytkownikach dróg, dlatego będziemy realizować budowę kolejnych dróg rowerowych w miejscach, o które szczególnie zabiegaliście, m.in. na ul. Żelaznej, Gosiewskiego, Zagnańskiej i Szajnowicza-Iwanowa – informuje Wojda.

Dodaje przy tym, że ratusz rozpoczął już prace zmierzające do uruchomienia Kieleckiej Karty Miejskiej. Ta ma ułatwić życie mieszkańców, pozwalając na korzystanie z jak największej ilości usług. Ponadto w Urzędzie Miasta powstanie centrum call center, wykorzystujące też całodobowy chatbot i voicebot. 

Przygotowujemy się do remontu amfiteatru Kadzielnia, w tym części scenicznej, by zapewnić jeszcze lepsze warunki do przeprowadzania atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych i społecznych. W zakresie infrastrukturalnym przewidujemy dalszą modernizację Muzeum Zabawek i Zabawy, miejsca uwielbianego nie tylko przez maluchów – wskazuje prezydent Kielc.

Zdrowie, Budżet Obywatelski, kultura

W strukturach Urzędu Miasta ma powstać Biuro Wydarzeń Miejskich, które ma zintegrować działalność wszystkich instytucji, tworząc ofertę kulturalną spójną i ciekawą dla mieszkańców oraz turystów. Półtora miliona złotych ma być z kolei przeznaczone na eliminację „kopciuchów”. Jest możliwe, że kwota ta zostanie poszerzona o kolejne środki, pochodzące z budżetu województwa. Ponadto od przyszłego roku rozpocznie się realizacja programu profilaktyki zakażeń meningokokowych serogrupy B. 

– Oczywiście, zgodnie z zapowiedziami, zabezpieczyliśmy o blisko milion złotych więcej na budżet obywatelski (do wartości ponad 10 mln zł), by zrealizować wszystkie zadania, które wybraliście w procesie głosowania. Zrewitalizujemy „Broadway” na osiedlu Świętokrzyskim, zmienimy oblicze kompleksu sportowego przy ul. Gagarina oraz zrealizujemy szereg innych, bardzo ciekawych projektów. Wiele z nich na terenach osiedlowych – podkreśliła Agata Wojda, prezydent Kielc.

W obszernej informacji, którą prezydent opublikowała w swoich mediach społecznościowych, czytamy że miasto będzie chętnie sięgać po środki zewnętrzne, pochodzące np. z Unii Europejskiej.

Przeczytaj także