Podwyżka opłat nawet o kilkaset procent! Przedsiębiorcy oburzeni, radni chcą wyjaśnień - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Podwyżka opłat nawet o kilkaset procent! Przedsiębiorcy oburzeni, radni chcą wyjaśnień

Przeczytaj także

Przedsiębiorcy od 2025 roku będą musieli liczyć się z ogromnymi podwyżkami dotyczącymi opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych. Jak dowiedziała się redakcja portalu wKielcach.info, niektóre ceny wzrosną o ponad 300% w rozłożeniu na trzy lata. Ratusz wskazuje, że zlecono 180 operatów szacunkowych, a zmian doczekały się opłaty ustalone 10 – 20 lat temu. 

Do naszej redakcji w ostatnich dniach zgłosili się oburzeni przedsiębiorcy. – Podwyżka podatku od nieruchomości była już piekielnie bolesna. Teraz dostałem jeszcze pismo w sprawie wymiaru opłaty za wieczyste użytkowanie. A przecież chodzi o firmę, która zostawiła miliony w budżecie miasta. Można by to nazwać prosto, że zawsze da się kilka osób zwolnić, ale ja nie jestem osobą, która chciałaby podejmować takie kroki – mówi nam rozmówca, który chce zachować anonimowość..

Drugi przedsiębiorca wskazuje, że wzrost wynagrodzeń pracowników poszedł do góry, tak samo jak wspomniany podatek od nieruchomości, prąd i gaz też stały się sporo droższe. – Teraz jest wzrost w przypadku użytkowania wieczystego. Dochodzę do ściany i zaczynam myśleć o zwolnieniach, bo koszt prowadzeniu przedsiębiorstwa w ostatnim czasie jest zatrważający – twierdzi.

Miasto: Musieliśmy podjąć takie kroki

Ratusz podkreśla z kolei, że dokonywanie aktualizacji opłat rocznych wynika wprost z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmiany mogą być wprowadzone nie częściej niż raz na 3 lata, jeżeli wartość nieruchomości ulegnie zmianie.

Poprzednia aktualizacja dokonywana była w 2019 roku, przy czym nie obejmowała nieruchomości aktualizowanych obecnie. W bieżącym roku aktualizacji podlegają opłaty, które ustalone były 10-20 lat temu. A zatem taki upływ czasu wskazuje, że taka aktualizacja jest dokonywana nie „już teraz” ale raczej „dopiero teraz” – wskazuje Barbara Sipa, rzecznik prasowy prezydent Kielc.

Tłumaczy również, że nowa opłata roczna jest ustalana na podstawie wartości nieruchomości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Ponadto w 2011 roku wprowadzono zasadę, według której kwota opłaty po aktualizacji wzrasta stopniowo w ciągu 3 lat. Pierwszy rok to dwukrotność opłaty dotychczasowej, drugi rok kwota pośrednia, a trzeci rok i kolejne to opłata docelowa wynikająca z aktualizacji.

– Aktualizacja opłat w ostatnich latach była i tak ograniczona, z uwagi na realizację zadań nałożonych przez ustawę z dnia 20 lipca 2018 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, czy też z uwagi na sytuację związaną z epidemią COVID i jej skutkami, takimi jak wprowadzanie tarcz antykryzysowych, późniejsza inflacja – mówi Barbara Sipa.

Ratusz wskazuje jednocześnie, że w 2024 zlecono 180 operatów szacunkowych. – Przeprowadzane w ostatnich latach kontrole w zakresie opłat za użytkowanie wieczyste zobowiązują, we wnioskach pokontrolnych, Prezydenta Miasta Kielce do „zintensyfikowania działań w kierunku aktualizacji opłat rocznych za użytkowanie wieczyste”.

Radni: Będziemy oczekiwali szczegółowej informacji od Urzędu Miasta

W sprawę zaangażowali się kieleccy radni, którzy również w ostatnich dniach otrzymali wiadomości od kieleckich przedsiębiorców. – Dążymy do tego, żeby ta sprawa była jak najszybciej wyjaśniona, dlatego w środę zwołujemy spotkanie klubowe. Będziemy chcieli otrzymać od pani prezydent szczegółowe informacje na ten temat. Rozumiem zdenerwowanie i irytację przedsiębiorców, bo podwyżki są potężne i będą odczuwalne. Jednak mam nadzieję, że nie jest to skok na kasę ze strony urzędu albo pewnego rodzaju łatanie dziury budżetowej i istnieje sensowne wytłumaczenie podwyżek. W takich sytuacjach najważniejszy jest dialog i liczę na to, że nie zabrakło go w tym przypadku – podkreśla Maciej Bursztein, szef klubu radnych Perspektywy.

Jak tłumaczy radny Marcin Stępniewski, oburzenie przedsiębiorców, którzy otrzymują zawiadomienia o zmianie stawki, jest ogromne. – Często różnica pomiędzy dotychczasową stawką, a tą wynikającą z zawiadomienia to kilkaset procent. Tak drastyczne podwyżki z dnia na dzień i bez żadnej zapowiedzi w kontekście ostatnio podniesionego podatku od nieruchomości oraz opłaty za śmieci, to coś nieakceptowalnego. Weryfikujemy tę kwestię i wkrótce będziemy oczekiwali szczegółowej informacji od pani prezydent – mówi Marcin Stępniewski, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta.

Radny Maciej Jakubczyk z klubu Miasto Przyszłości, że ta sytuacja nie pomaga w rozwoju przedsiębiorstw i rynku pracy w Kielcach. – Przedsiębiorcy są zaskoczeni. Tym bardziej, że obecnie jest trudny okres na rynku i wiele firm redukuje zatrudnienie w sposób znaczący. Jako komisja rewizyjna w Radzie Miasta wystosowaliśmy zapytanie, osobiście składam w środę interpelację w tym temacie. Liczę, że zostanie wyjaśnione, jak robione były waloryzacje i operaty – mówi Jakubczyk.

Jakubczyk twierdzi także, że przedsiębiorcy zapewne skorzystają z możliwości odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. – Według mojej wiedzy, może być to procedowane kolektywnie. Przedsiębiorcy są zdeterminowani. Temat podwyżek poruszyłem już na poprzedniej sesji Rady Miasta. Mam nadzieję, że uda się wypracować kompromis. Starajmy się pozyskiwać nowych inwestorów, ale dbajmy też o tych, których mamy – podsumowuje Maciej Jakubczyk.

Monika Kowalczyk, radna klubu Koalicji Obywatelskiej, zastanawia się dlaczego w niektórych przypadkach przez bardzo długi czas operaty nie były wykonywane. – Niewątpliwym jest to, że ta opłata powinna być waloryzowana, a operaty szacunkowe powinny być pilnowane. Gmina powinna co trzy lata to wszystko weryfikować. Natomiast jeśli nie weryfikowano czasami przez 20 lat, to dlaczego akurat teraz i dlaczego nie wcześniej, tylko w okresie gdy wchodzą również inne podwyżki? Na pewno będę to próbowała wyjaśnić i zobaczyć jak to wygląda z punktu widzenia konkretnego wydziału Urzędu Miasta – przekazała.

Przeczytaj także