Nowa wystawa stała i przebudowa. Muzeum Zabawek i Zabawy będzie się zmieniać - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Nowa wystawa stała i przebudowa. Muzeum Zabawek i Zabawy będzie się zmieniać

Przeczytaj także

Trwa postępowanie, które ma wyłonić wykonawcę projektu aranżacji wystawy stałej, strefy wejścia i dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy budynku Muzeum Zabawek i Zabawy. To kolejny krok do pozyskania środków unijnych na historyczne zmiany w placówce. Oferty będą przyjmowane do 14 stycznia 2025 r.

„W labiryncie dziejów zabawek i zabawy” to tytuł roboczy nowej, stałej ekspozycji, która po przebudowie ma zastąpić dotychczasowe wystawy. Będzie to chronologiczna opowieść o zabawkach, zabawie i znaczeniu dzieciństwa w życiu człowieka. Muzeum Zabawek i Zabawy przygotowało szczegółowy scenariusz, który będzie wyznacznikiem dla autora aranżacji.

– Przestrzeń ta ma by spójna pod względem aranżacyjnym i narracyjnym. Zwiedzający pozna poszczególne okresy rozwoju zabawkarstwa od starożytności po czasy współczesne, z wyraźnym wyróżnieniem tradycji zabawkarskich Kielc. Zabawki są doskonałym świadectwem zmian, jakie niesie cywilizacja. Przyglądając się zabawkom, możemy odczytać zmiany w kulturze, społeczeństwach, trendach, nurtach wychowawczych czy pedagogicznych – mówi Jakub Czaplarski, zastępca dyrektora Muzeum Zabawek i Zabawy.

Zadaniem wykonawcy będzie m.in. zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby dzieci – zastosowanie np. stopni lub podestów, by wszystkie eksponaty w gablotach były dobrze widoczne dla najmłodszych. Cała przestrzeń ma być także dostosowana do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Cała wystawa będzie podzielona na epoki, tak aby zwiedzający mogli prześledzić nie tylko jak zmieniały się zabawki i zabawy najmłodszych, ale również jak zmieniało się podejście do wychowywania dzieci.

Na ekspozycji mają być wykorzystane nowoczesne technologie i systemy multimedialne, np. technika imersyjna, efekty, dźwiękowe, świetlne. Jednak to wszystko ma tylko wspierać wystawę, tak aby nie zatraciła swojego muzealnego charakteru. Sam motyw labiryntu, ukryte szuflady czy ruchome ściany mogą sprawić, że każdy gość Muzeum będzie odkrywcą i weźmie udział w wyjątkowej grze przygodowej. Nie zabraknie też miejsc, gdzie najmłodsi będą mogli się po prostu się bawić.

– Uzupełnieniem prac aranżacyjnych wystawy będzie zaprojektowanie i wykonanie modernizacji sieci elektrycznej oraz wykonanie infrastruktury teletechnicznej, klimatyzacji, systemu zarządzania wystawą, których obecnie brakuje. Głównym założeniem jest połącznie ciekawego dizajnu z merytoryką i dobrą zabawą, która stanie się udziałem odbiorcy. Aranżacja nowej wystawy obejmie strefę wejścia, która w założeniu stanie się wejściem do „krainy zabawek” – dodaje Jakub Czaplarski.

Ważnym elementem ekspozycji będzie prezentacja historii regionu z uwzględnieniem świętokrzyskiego jako zagłębia przemysłu zabawkarskiego w Polsce. Uzupełnieniem będzie szlak turystyczny.

– Na dziedzińcu Muzeum zapoczątkowany zostanie szlak prowadzący przez Kielce – miasto zabawek. Będą to prawdopodobnie formy rzeźbiarskie nawiązujące do najbardziej znanych zabawek produkowanych przez kieleckie spółdzielnie zabawkarskie, jak np. laleczki drewnianej produkowanej przez kielecką „Gromadę”, pistoletu kapiszonowego z „Precyzji”, konika na biegunach, pióropusza, czy wreszcie popularnych zwierzęcych pluszaków. Dopełnieniem wszystkich powyższych prac będzie wykonanie remontu elewacji budynku oraz jej podświetlenia – uzupełnia wicedyrektor Muzeum.

źródło: kielce.eu

Przeczytaj także