
Fot. kielce.eu
Ratusz opublikował raport z konsultacji społecznych dotyczących rewitalizacji Placu Wolności i zmian na sąsiadujących ulicach. Zachowana ma zostać „jak największa liczba miejsc postojowych”, zrezygnowano z woonerfu na ulicy Hipotecznej, możliwy będzie też przejazd ulicą Ewangelicką do Placu Moniuszki. – Choć uwagi dotyczące parkingu podziemnego nie mogły zostać uwzględnione w ramach konsultacji, to cały czas pracujemy, rozmowy idą w dobrym kierunku – mówi wiceprezydent Syska.
Jak czytamy w dokumencie opublikowanym na stronie Idea Kielce, wpłynęły wnioski od osób prywatnych, przedsiębiorców oraz innych zainteresowanych. Łącznie odnotowano 193 pisma. Jak zaznacza Łukasz Syska, wiceprezydent Kiec, ratusz przychylił się do większości uwag dotyczących organizacji ruchu.
– Wyjątkiem jest dopuszczenie ruchu dla wszystkich użytkowników wzdłuż pierzei przy Muzeum Zabawek i Zabawy. Tam będzie ruch jedynie dla autokarów, dla pojazdów uprzywilejowanych, dla osób mieszkających obok Placu Wolności oraz dla zaopatrzenia i taksówek. Nikt inny nie będzie mógł przejechać. Jest to podyktowane aspektami bezpieczeństwa i zwiększeniem funkcjonalności placu jako naturalnego zaplecza dla muzeum – mówi Łukasz Syska.
Wycofano się z pomysłu woonerfu na ulicy Hipotecznej. – Dopuszczony będzie przejazd ulicą Ewangelicką do Placu Moniuszki, dopuszczony będzie na pozostałych ulicach wokół placu, inaczej wygląda sytuacja wzdłuż pierzei przy muzeum – twierdzi wiceprezydent.
Zmiany w projekcie przewidują również doprojektowanie większej liczby miejsc postojowych. Te mają się znaleźć przy ulicach sąsiadujących z placem i w rejonie pierzei zachodniej, czyli między Hipoteczną, a ulicą Słowackiego. – W tym momencie mamy zaprojektowanych około 70 – 80 miejsc postojowych na wszystkich ulicach, które będą objęte zadaniem. W porównaniu do około 30 – 40 miejsc, które funkcjonują dzisiaj jako legalne postoje. Podkreślam aspekt legalności, bo sporo osób parkuje w sposób nielegalny – przekazuje Łukasz Syska.
Co z parkingiem podziemnym?
Jak podkreślono w podsumowaniu raportu z konsultacji, wiele osób wnioskowało o stworzenie parkingu podziemnego, ale warunki dofinansowania nie zezwalają na jego budowę. – Parking traktujemy jako osobny projekt. Niepowiązany bezpośrednio z projektem unijnym dotyczącym rewitalizacji Placu Wolności, który będziemy składać. Dlatego też uwagi nie zostały w ogóle uwzględnione w ramach omawianych konsultacji społecznych – uspokaja wiceprezydent.
Zapewnia jednocześnie, że rozmowy z inwestorami zainteresowanymi wybudowaniem parkingu idą w dobrym kierunku. – Na bieżąco, w kolejnych iteracjach spotkań z potencjalnymi inwestorami, uszczegóławiamy zakres, sami przedsiębiorcy pracują nad wyceną zadania. To będzie dla nas punkt wyjścia do rozmowy, jaki kształt powinno przybrać partnerstwo – podsumowuje Łukasz Syska.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trzech inwestorów zainteresowanych budową parkingu pod Placem Wolności
W samym raporcie czytamy też między innymi o zmianie lokalizacji placu zabaw, przewidywanej replice kiosku Kebabczego, powiększeniu fontanny i strugi wodnej, skorygowaniu formy amfiteatru i zmianie materiału okładziny na kamienną, dodaniu nowego zejścia od strony pierzei południowej, rezygnacji ze schodów w rejonie budynku technicznego od strony pomnika marszałka Piłsudskiego oraz amfiteatru. Mowa też o nasadzeniach nowych drzew, choć ich ilość ma być ograniczona ze względu na funkcję placu jako terenu umożliwiającego organizowanie imprez masowych.
– Pojawiły się sugestie dotyczące umieszczenia na placu kawiarni, obiektów handlowych i innych funkcji. Niektóre z zaproponowanych elementów nie są możliwe do realizacji w rewitalizowanym obszarze ze względu na ograniczenia konserwatorskie. Niemniej jednak przewidziano na płycie placu punkty poboru energii, które umożliwią lokalizację sezonowych lub mobilnych obiektów gastronomicznych i handlowych na czas organizowania imprez miejskich, festynów, jarmarków – wskazano w dokumencie.
Pełny dokument można znaleźć w tym miejscu, pod nazwą „Raport z konsultacji społecznych”.
Jak informowaliśmy jeszcze w styczniu obecnego roku, Plac Wolności, według planów miasta, ma zostać podzielony na trzy części. W tej reprezentacyjnej będą mogły odbywać się uroczystości państwowe, koncerty, przedstawienia, inscenizacje i większe zgromadzenia. Po stronie północnej placu zaprojektowano część edukacyjno-rozrywkową z placem zabaw dla najmłodszych mieszkańców miasta. W strefie południowej zaplanowano miejsce wypoczynku, w którym uwagę zwracać będzie fontanna. Na samym placu i w jego bezpośrednim otoczeniu zamontowane zostaną ławki, stojaki rowerowe, powstanie też miejsce do ładowania rowerów elektrycznych. Projekt obejmuje także rewitalizację ulic przylegających do Placu Wolności.