
Przeczytaj także
I Ogólnopolskie Targi Pszczelarskie Expo2Bee stały się okazją na poznanie innowacji technologicznych i nowoczesnych rozwiązań. W szerokiej ofercie znajdują się miodarki, topiarki i prasy do wosku, maszyny gorzelnicze do miodu, okrągłe ule. Podczas wydarzenia, które odbywa się w sobotę i niedzielę w Targach Kielce, można porozmawiać też z przedstawicielami laboratorium prowadzącego zaawansowane badania miodu i produktów pszczelich.
Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Łysoń oferuje urządzenia dedykowane głównie dla większych pszczelarzy, którzy prowadzą pasieki liczące kilkadziesiąt do setek uli. Wśród nowości znalazła się miodarka z linii BASIC – czterokasetowa miodarka na ramki wielkopolskie o rozmiarze 720. To nowość w ofercie, która wprowadza większe urozmaicenie dla pszczelarzy. Kolejne urządzenie jest wielofunkcyjne – wyposażone w wagę do dozowania, kremowania oraz przepompowywania miodu. Posiada moduł zębaty, który umożliwia dokładne odmierzanie miodu do różnych opakowań.
– Na targach zainteresowanie naszą ofertą jest dość duże. Mamy wielu zapytań na temat naszego sprzętu pszczelarskiego, który produkujemy. Mniejsze pasieki rzadziej inwestują w tak zaawansowane technologie, co wskazuje na specyfikę zastosowania naszych rozwiązań w kontekście wielkości produkcji oraz skali operacji pszczelarskich – mówi Krzysztof Iśków z Przedsiębiorstwa Pszczelarskiego Łysoń.
Mikrogorzelnie do miodu
Na targach Expo2Bee nie zabrakło przedstawicieli Manufaktury Alkoholu i firmy Factory Still. Celem Manufaktury Alkoholu jest ukazanie jak technicznie, technologicznie i prawnie otworzyć mikrogorzelnie w oparciu o uproszczone procedury związane z legalnym prowadzeniem produkcji alkoholu etylowego. Firma Factory Still od ponad 10 lat prowadzi markę GENIO – twórcę urządzeń mikrodestylacyjnych i destylacyjnych dla producentów alkoholu.
– Od trzech lat postanowiliśmy nasze doświadczenia z rynków zagranicznych, takich jak kraje anglosaskie, Stany Zjednoczone czy Australia przenieść również na początkujące, nowopowstające mikrogorzelnie w Polsce. Mikrogorzelnictwo w Polsce mierzy się z kilkoma wyzwaniami: brak wiedzy technologicznej, brak znajomości technicznych aspektów przekształcania miodu w alkohol, legalność przepisów prawnych, a także sprzęt i środki finansowe – wyjaśnia Cezary Trzciński, przedstawiciel Manufaktury Alkoholu oraz firmy Factory Still
Manufaktura Alkoholu w 2022 roku razem z Państwowym Instytutem Biotechnologii i Gospodarki Żywnościowej oraz Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego stworzyli grupę operacyjną w ramach działania M16 z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Stworzono innowacyjną mikrolinię do produkcji technologii wraz z transferem wiedzy i umiejętności.
Miodarki, topiarki i prasy do wosku oraz ule poliuretanowe barwione w masie
Marka BRCTech prezentuje kilka nowości technologicznych. Jeden z głównych produktów to miodarka 12-ramkowa. Na ekspozycji można znaleźć również wodną topiarkę do wosku, której wcześniej nie było na rynku, bardzo popularną wśród pszczelarzy prasę do wosku oraz małą wialnię do pyłku służącą do oczyszczenia pyłku pobieranego bezpośrednio z ula. Na targach prezentowana jest również seria odzieży marki BRCTech oraz poliuretanowe ule barwione w masie w trzech kolorach.
– Prezentowane przez nas rozwiązania mają na celu wsparcie pszczelarzy w ich pracy oraz poprawę jakości produktów pszczelarskich – dodaje Dariusz Cyc reprezentujący markę BRCTech.
Akcesoria dla pszczelarzy i sublimatory do walki z pasożytem warrozą
Firma Konigin oferuje na targach Expo2Bee szeroką gamę produktów do pszczelarstwa, w tym: miodarki diagonalne, radialne oraz kasetowe, stoły do odsklepiania, topiarki do topienia wosku pszczelego oraz akcesoria i niezbędniki takie jak widelce, dłuta, nakrętki do słoików oraz etykiety na miód. Co ważne, firma Konigin zapewnia również sublimatory do kwasu szczawiowego, przydatne w walce z pasożytem, jakim jest warroza. To jeden z najgroźniejszych pasożytów w pszczelarstwie.
– Oferowane przez nas sublimatory działają poprzez odparowanie kwasu szczawiowego, który ma działanie zabijające na pasożyty. Ten sposób zwalczania warrozy uznawany jest za naturalny i skuteczny, ponieważ wprowadza substancję aktywną do ula w formie pary, co zapewnia równomierne pokrycie i skuteczność w eliminacji pasożytów – wyjaśnia Kamil Sierak z firmy Konigin.
Okrągłe ule
Nowe podejście do pszczelarstwa zaprezentowała na targach również niemiecka firma Imkerbedarf Bienenkugel, która na targach Epo2Bee prezentuje okrągłe ule. To kompletne zestawy zawierające drewnianą obudowę. Okrągły kształt, konstrukcja umożliwiająca dyfuzję oraz otwór klimatyczny mają ogromny wpływ na rozwój, zdrowie i równowagę energetyczną kolonii pszczół. Dzięki stałemu bilansowi cieplnemu można uzyskać bardzo smaczny miód o niskiej zawartości wody.
HoneyLab Teper & Waś – laboratoria do miodu i produktów pszczelich
W laboratorium badania jakości produktów pszczelich HanyLab Teper & Waś w Puławach prowadzone są dwa kierunki badań. Potwierdzenie odmianowości miodów – badania te obejmują analizę pyłkową, która pozwala na określenie procentowej zawartości pyłku w miodzie, co później umożliwia oszacowanie, ile nektaru pochodzi z poszczególnych gatunków roślin. Analiza ta jest ważna, ponieważ dostarcza informacji o pochodzeniu miodu oraz pozwala na potwierdzenie jego autentyczności.
– Analiza pyłkowa ma kluczowe znaczenie w identyfikacji miodów importowanych, ponieważ pozwala na wykrycie, z jakiej strefy geograficznej pochodzi dany miód. Różnorodność roślin w różnych strefach klimatycznych skutkuje obecnością odmiennego pyłku, co umożliwia określenie miejsca pochodzenia miodu. Dzięki tym informacjom można zarówno klasyfikować miód do odpowiednich odmian, jak i identyfikować miód importowany, co jest istotne dla zapewnienia jakości i autentyczności produktów na rynku – mówi Dariusz Teper przedstawiciel laboratorium HoneyLab Teper & Waś.
Ważne jest również wykrywanie zafałszowań wosku pszczelego i węzy – głównym celem tych badań jest identyfikacja dodatków niedozwolonych, takich jak parafina i staryna, które mogą wpływać na jakość miodu. To zafałszowanie staje się szczególnie problematyczne, gdy wpływa na strukturalną integralność plastrów, co objawia się osuwaniem ich w trakcie sezonu pszczelarskiego. Takie zjawisko oznacza, że wosk może być zanieczyszczony tymi dodatkami, co ma negatywne konsekwencje dla pszczelarzy. Używanie zafałszowanego wosku może prowadzić do problemów z integralnością ramek oraz utraty miodu, co bezpośrednio wpływa na dochody. Dlatego ważne jest, aby pszczelarze kupowali wosk od zaufanych producentów, którzy przeprowadzają badania laboratoryjne, aby potwierdzić jakość swoich produktów.
Targi Expo2Bee są platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, a jednocześnie potwierdzają, że przyszłość pszczelarstwa leży w połączeniu tradycji z technologią, dbając zarówno o efektywność produkcji, jak i o dobrostan pszczół, które są nieocenionym filarem globalnego ekosystemu.
Targi Expo2Bee odbywają się także w niedzielę, 27 kwietnia.