Planujesz budowę domu w okolicach Kielc? Sprawdź, jak wyglądają formalności! - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Planujesz budowę domu w okolicach Kielc? Sprawdź, jak wyglądają formalności!

Przeczytaj także

Budowa domu wiąże się z wieloma formalnościami, których nie da się pominąć. Każdy etap od wyboru i zakupu działki aż do wprowadzenia się do budynku to nie lada wyzwanie. Aby dobrze przygotować się do tego przedsięwzięcia, musisz znać najważniejsze wymogi formalne.

Budowa domu a koszty – to warto wiedzieć

Budowa domu wiąże się z dużymi kosztami. Według statystyk pod koniec 2024 r. postawienie budynku w stanie surowym kosztowało ok. 3 350 zł za m2. Trzeba uwzględnić także koszty zakupu działki oraz wykończenia domu, wydania i sporządzenia dokumentów, a także nieprzewidziane wydatki, których może być całkiem sporo.

Bez wątpienia najpopularniejszym sposobem finansowania domu jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego na jego budowę. Jeśli interesuje cię ten temat, zapoznaj się z informacjami dostępnymi na stronie: https://finanse.rankomat.pl/kredyt-na-budowe-domu/. Znajdziesz tam także porównywarkę ofert, która może ci pomóc w wyborze najkorzystniejszego kredytu na budowę domu. 

Wybór działki pod budowę domu

Wybór działki pod budowę domu nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim musi ona odpowiadać twoim potrzebom pod względem wielkości, a także lokalizacji. W powiecie kieleckim w 2023 r. najwięcej pozwoleń na budowę wydano w gminie Morawica, Daleszyce oraz Górno. Oznacza to, że inwestorzy chętnie wybierają lokalizacje oddalone od miasta, które jednak zapewniają bezproblemowy dojazd.

Sprawdź Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) określający szczegóły związane z konkretną okolicą. Dokument ten zawiera informacje związane m.in. z:

– przeznaczeniem działek,

– parametrami budowlanymi obiektów,

– zasadami ochrony środowiska i krajobrazu.

Wszystko to wpływa na to, czy będzie możliwa realizacja konkretnego projektu. Na obszarach, na których nie obowiązuje MPZP, niezbędne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy (WZ). Od 1 stycznia 2026 r. dokument ten będzie wydawany na okres 5 lat. Od tej daty konieczne będzie także uwzględnienie planu ogólnego gminy zastępującego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Planujesz zakup działki pod budowę domu na kredyt? Dowiedz się nieco więcej na ten temat, zapoznając się z informacjami zawartymi na stronie: https://finanse.rankomat.pl/kredyt-na-dzialke/.

Przygotowanie dokumentów do budowy domu

Przygotowanie odpowiedniej dokumentacji to bardzo ważny etap budowy domu. Jeśli na obszarze, na którym planujesz inwestycję funkcjonuje MPZP, to niezbędny jest wypis i wyrys z tego dokumentu. Wniosek o jego wydanie składasz do urzędu gminy lub miasta.

Tam, gdzie nie ma MPZP, należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Powinien on zawierać:

– opis inwestycji,

– określenie funkcji zabudowy,

– parametry budynku,

– informacje o zagospodarowaniu działki.

Niezbędne jest także uzyskanie pozwolenia lub zgłoszenie budowy domu. W pierwszym przypadku procedura jest czasochłonna i wymaga złożenia w wydziale architektury i budownictwa starostwa powiatowego takich dokumentów, jak m.in.:

– projektu architektoniczno-budowlanego,

– decyzji o warunkach zabudowy,

– oświadczenie o tytule prawnym do działki.

Po uzyskaniu pozwolenia musisz zawiadomić Inspektora Nadzoru Budowlanego o zamiarze rozpoczęcia prac. Niezbędne jest także prowadzenie dziennika budowy oraz zatrudnienie kierownika.

Jeśli jednak dom nie będzie większy niż 70 m2, nie musisz uzyskiwać pozwolenia na budowę. W takim przypadku wystarczy zgłoszenie. Cała procedura jest zdecydowanie mniej skomplikowana i czasochłonna.

Budowa domu – etapy prac

Pierwszym etapem jest przygotowanie terenu, na którym stanie dom. Prace z tym związane obejmują m.in. wyrównanie terenu, a także wykonanie przyłączy, jeśli działka nie jest uzbrojona w media. Stan zerowy to także postawienie fundamentów i wykonanie ich hydroizolacji, murowanie ścian fundamentowych lub wylanie płyty fundamentowej.

Drugim etapem jest budowa domu do stanu surowego otwartego. Obejmuje on postawienie murów, a także wykonanie stopów, schodów i dachu wraz z orynnowaniem, a niekiedy również budowę kominów i murowanych ścian działowych.

Trzecim etapem jest stan surowy zamknięty. Taki budynek jest wyposażony w stolarkę okienną oraz drzwi zewnętrzne. Na tym etapie wykonuje się również instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz gazową.

Ostatni, dla wielu osób najbardziej emocjonujący etap, to prace wykończeniowe i montażowe. Ich lista może być bardzo długa. Najczęściej obejmuje ona m.in.:

– montaż urządzeń grzewczych,

– biały montaż w łazience,

– montaż podłóg,

– położenie gładzi i tynków.

Po zakończeniu wszystkich prac należy złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy. W ciągu 21 inspektor budowlany przeprowadzi inspekcję. Sprawdzi, czy budynek jest zgodny z przepisami oraz projektem. Brak zgłoszonych uwag w ciągu 21 dni od przeprowadzenia kontroli oznacza zgodę na użytkowanie budynku.

Zanim rozpoczniesz budowę domu, dokładnie dowiedz się, z jakimi formalnościami się to wiąże. Właściwe przygotowanie do tego przedsięwzięcia pozwoli ci uniknąć niepotrzebnego stresu.



Przeczytaj także