
Inspekcja Handlowa wraz z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumenta sprawdziłi 626 lokali gastronomicznych na terenie Polski. Aż w 75% przypadków stwierdzono nieprawidłowości, a w wykazie zakwestionowanych lokali znalazło się także 13 kieleckich. Zwracano m.in. uwagę na cenę podaną w niejasny sposób, ważenie mniejszej ilości towaru, niż chciał klient, używanie niesprawdzonych lub niedopuszczonych wag i mierników.
Jak czytamy w raporcie Inspekcji Handlowej, w 2024 roku skontrolowano rzetelność obsługi konsumentów oraz prawidłowość uwidaczniania cen na terenie kraju. Kontrola dotyczyła lokali gastronomicznych oferujących dania na miejscu i na wynos. To małe lokale gastronomiczne, restauracje, lokale typu fast food, bary mleczne, smażalnie ryb.
– Nieprzestrzeganie przepisów o uwidacznianiu cen wykryliśmy w 354 przypadkach – 56,5% skontrolowanych lokali: brak informacji o gramaturze/ilości potrawy lub napoju w cenniku/menu, brak cennika/menu, różnica na niekorzyść konsumenta między ceną uwidocznioną przy towarze lub w menu a pobraną w kasie. Stosowanie nielegalizowanych przyrządów pomiarowych stwierdziliśmy w 143 miejscach – 22,8% skontrolowanych lokali – czytamy w ogólnopolskim raporcie.
Dalej czytamy, że Inspekcja Handlowa stwierdziła nierzetelną obsługę konsumentów w 110 przypadkach co stanowi 17% skontrolowanych lokali. – Nieprawidłowości te dotyczyły głównie wydania za małej porcji w stosunku do deklarowanej w menu – wskazano.
W raporcie mowa także o użyciu do przygotowania dania innego składnika niż w wymienionego w menu. To stwierdzono w 65 na 614 przypadków. – Najczęściej podmieniano produkt objęty ochroną jako chroniona nazwa pochodzenia – było tak w 35 przypadkach, przykłady: ser feta – ser typu feta, np. „Favita”, oscypek – rolada ustrzycka lub inny ser wędzony, parmezan – tańsze sery dojrzewające, szynka parmeńska – inne rodzaje szynki dojrzewającej – czytamy w dokumencie.
Sprawdzono także, czy lokale prowadzące sprzedaż napojów alkoholowych przestrzegają przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Podkreślono, że nieprawidłowości dotyczyły 81 z 498 miejsc.
– Na ogół brakowało wywieszek informujących o szkodliwości spożywania napojów alkoholowych. Nieprzestrzeganie przepisów ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych stwierdziliśmy w 48 placówkach gastronomicznych na 622 skontrolowane – 7,7% – brakowało wymaganych informacji dotyczących zakazu palenia wyrobów tytoniowych lub zamieszczono niepełne informacje – informuje Inspekcja Handlowa.
Wśród efektów kontroli wymienia się m.in. 163 decyzje o karach na łączną kwotę ponad 177 tysięcy złotych (w związku nieprawidłową informacją o cenach), czy też 110 mandatów karnych na łączną kwotę 17 700 zł na osoby odpowiedzialne za popełnienie wykroczeń i 55 wniosków do sądów rejonowych o ukaranie sprawców wykroczeń.
Sprawdzono również kieleckie lokale
Na stronie UOKiK możemy znaleźć ponadto zestawienie skontrolowanych przedsiębiorców, u których stwierdzono nieprawidłowości w 2024 roku. Obok listy lokali gastronomicznych widnieje lista 13 nieprawidłowości, słowo „tak” dopisywano gdy w restauracji wykryto dany problem. W większości to niewielkie uwagi.
Przy Calimero Cafe wykazano jedną nieprawidłowość – „informacja o cenach uwidoczniona w sposób niejednoznaczny”, tak samo jest przy restauracji Olimpijskiej. W restauracji „La Cucina Italiana” kontrolerzy mieli uwagi do „ważenia mniejszej ilości towaru niż żądana” oraz „nieprzestrzeganie ustawy o wychowaniu w trzeźwości”. Przy „Applause Restaurant & Jazz Bar” to ponownie „odważenie mniejszej ilości towaru niż żądana”, ale także „stosowanie nielegalizowanych przyrządów pomiarowych”
Restauracja „Rozmaryn” to tylko wspomniane wcześniej „stosowanie nielegalizowanych przyrządów pomiarowych”. Dalej mamy „Rynek 11 Restaurant & Coctail Bar” – wymieniono tu „różnice na niekorzyść konsumenta między ceną uwidocznioną przy towarze a pobraną w kasie” oraz „informacja o cenach uwidoczniona w sposób niejednoznaczny”. Ostatnią z wymienionych nieprawidłowości przypisano także do „Pescatore”, tego lokalu dotyczy też „brak jakichkolwiek informacji o cenie”.
„Burger & Co bistro & bar” to również „brak jakichkolwiek informacji o cenie” oraz „informacja o cenach uwidoczniona w sposób niejednoznaczny”, a poza tym „stosowanie nielegalizowanych przyrządów pomiarowych”. Kreweta Tempura Bar to z kolei tylko „informacja o cenach uwidoczniona w sposób niejednoznaczny”.
Przy „Żółtym Słoniu” zaznaczono sekcje „brak jakichkolwiek informacji o cenie”, „informacja o cenach uwidoczniona w sposób niejednoznaczny”, a także „nieprzestrzeganie ustawy o wychowaniu w trzeźwości”. Kawiarnia MeetMe to ponownie tylko „informacja o cenach uwidoczniona w sposób niejednoznaczny”. tak samo jest przy restauracji „Sho Ramen” i kawiarni „Choco Obsession”.
Wszystkie informacje, przy pomocy których został stworzony artykuł dostępne są NA STRONIE URZĘDU OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW (zarówno raport, jak i zestawienie).