Ponad 13 tys. pracowników objęto badaniami profilaktycznymi - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Ponad 13 tys. pracowników objęto badaniami profilaktycznymi

Przeczytaj także

Fot. Urząd Marszałkowski

Ponad 13 tys. aktywnych zawodowo mieszkańców woj. świętokrzyskiego w wieku powyżej 45 lat skorzystało z badań profilaktycznych finansowanych z funduszy UE. U ponad 5 tys. wykryto problemy kardiologiczne, a ponad 6 tys. skierowano na rehabilitację. Lekarze podkreślają, że program ratuje życie.

Program finansowany z Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego 2021-2027, realizowany jest od roku przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach i Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Badaniom poddawani są aktywni zawodowo mieszkańcy regionu w wieku 45 plus, a celem jest wczesne wykrycie chorób układu krążenia, nowotworów i schorzeń narządu ruchu.

– Z tych 13 tys. osób biorących udział w projekcie ponad 6 tys. skierowaliśmy na zajęcia fizjoterapeutyczne i rehabilitacyjne. To ogromna grupa pracowników z chorobami układu ruchu wynikającymi z przeciążeń, siedzącego trybu życia czy ciężkiej pracy fizycznej. Wydaliśmy ponad 5 tys. skierowań do kardiologów – poinformowała dyrektor WOMP w Kielcach Katarzyna Przemirska.

Z pierwszych analiz wynika, że 46 proc. pacjentów skierowanych do kardiologa miało nierozpoznane wcześniej nadciśnienie, 57 proc. hipercholesterolemię, a u 17 osób wykryto migotanie przedsionków.

– Szczerze mówiąc, nastawialiśmy się przede wszystkim na działania profilaktyczne i oczywiście są one realizowane, ale okazuje się, że w wielu przypadkach po prostu ratujemy ludziom życie – powiedziała prof. Beata Wożakowska-Kapłon, kierownik I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii w Kielcach.

Dzięki badaniom wykryto m.in. zawał serca, miażdżycę, 27 przypadków poszerzenia aorty, w tym tętniaków, 12 wad serca, w tym wady wrodzone. Zdarzył się także przypadek pacjenta, u którego w trakcie konsultacji rozpoznano zawał serca. Trafił on do kliniki, gdzie wykonano niezbędny zabieg.

– Wielu pacjentów nie wiedziało, że są chorzy, a część mimo świadomości nie leczyła się skutecznie – dodała prof. Wożakowska-Kapłon.

Badanie rozpoczyna się od pobrania krwi i pomiaru ciśnienia. Wyniki 14 podstawowych badań laboratoryjnych i informacje z ankiety medycznej trafiają następnie do lekarza medycyny pracy, który omawia je z pacjentem podczas teleporady. W razie potrzeby uczestnicy kierowani są na konsultacje z laryngologiem, rehabilitantem lub fizjoterapeutą. U osób z odpowiednimi wskazaniami wykonywane są także badania genetyczne, m.in. w kierunku mutacji BRCA1 i BRCA2 (genów, których mutacje mogą wywoływać choroby nowotworowe) oraz predyspozycji do zakrzepicy.

Program przewiduje także specjalne badania urologiczne realizowane w mobilnym gabinecie, tzw. urobusie. Dotąd skorzystało z nich ponad 300 mężczyzn. Z kolei blisko 2,5 tys. pacjentów skierowano na konsultacje laryngologiczne ukierunkowane na wczesne wykrywanie nowotworów głowy i szyi. Wszystkie działania w ramach programu są dla pacjentów bezpłatne.

– Po roku od rozpoczęcia realizacji tego projektu uratowano niejedno życie – podkreśliła marszałek województwa Renata Janik. Podkreśliła, że projekt przygotowany przez samorząd województwa opiewa na ok. 80 mln zł, a kwota dofinansowania unijnego to 15 mln euro.

Marszałek poinformowała także, że prowadzi negocjacje z Komisją Europejską o rozszerzenie programu na osoby od 40 lat.

Realizacja projektu Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników potrwa do końca czerwca 2029 r. Docelowo z badań ma skorzystać ok. 50 tys. osób. To, według zarządu województwa, pierwsze na taką skalę badania w Polsce.

Przeczytaj także