Przeczytaj także
Ponad 63 miliony złotych to wartość projektu „Tworzenie Lokalnych Systemów wsparcia dla Seniorów” współfinansowanego z Funduszy Europejskich. Projekt partnerski obejmie 3,5 tysiąca osób, które otrzymają wsparcie przez 3 lata jego realizacji.
Projekt w szczególności skierowany jest do osób niesamodzielnych, zależnych i z niepełnosprawnościami, a także wymagających aktywizacji i kompleksowego zdiagnozowania stanu zdrowia.
– Liderem jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a partnerem miasto Kielce, a także 19 gmin powiatu kieleckiego. Dzięki temu Ośrodki Pomocy Społecznej, Centra Usług Społecznych czy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie funkcjonujące w tych miejscach, będą mogły podejmować współpracę z innymi podmiotami i tworzyć działania, które są potrzebne seniorom – mówi Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego.
To właśnie Kielce i powiat kielecki są obarczone największym wzrostem liczby osób w wieku 60 plus. Wykazała to diagnoza, którą przeprowadzono na terenie całego województwa. Sprawdzano też dostępność usług społecznych i zdrowotnych w poszczególnych lokalizacjach, aby sprawdzić co proponowane jest starszym mieszkańcom.
Trzyletnia pomoc
– Miasto Kielce otrzymuje około 15 mln zł dofinansowania, a każda z gmin od 1,2 do ponad 2 mln zł. To wszystko na okres trzech lat. Celem projektu jest wypracowanie modelu współpracy pomiędzy jednostkami pomocowymi a innymi podmiotami które taką pomoc mogą świadczyć. W projekcie są rzeczy lekkie i przyjemne jak wyjście do teatru, ale też wsparcie w postaci specjalistycznych usług rehabilitacyjnych dla osób zależnych od innych, przebywających w miejscu zamieszkania – mówi Arkadiusz Ślipikowski, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Kielcach.
Projekt chwali wójt gminy Bieliny. Wskazuje, że „Tworzenie Lokalnych Systemów Wsparcia Dla Seniorów” to wyjście naprzeciw oczekiwaniom starszych mieszkańców, które często były wskazywane w bezpośrednich rozmowach z urzędnikami. – Bardzo nam zależy, aby organizować czas i aktywizować osoby w wieku senioralnym. Wiemy, że z każdym rokiem tych osób jest coraz więcej. Ten program umożliwia realizację usług, które z pieniędzy własnych gminy byłyby trudne do wykonania – twierdzi Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny.
Trwa rekrutacja
– Rekrutacja jest ciągła. Jeżeli ktoś nie będzie już korzystał z danej usługi, to automatycznie stworzy miejsce dla kolejnej osoby. Ponadto dla każdego seniora zostanie opracowany indywidualny plan wsparcia – dodaje Arkadiusz Ślipikowski. Chętni powinni dopytywać się o szczegóły w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie lub Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej i Centrach Usług Społecznych.
W poszczególnych miejscach, w zależności od potrzeb, zostaną sfinansowane między innymi:
– usługi asystenta i opiekuna dla osób starszych i niepełnosprawnych;
– specjalistyczne usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne, wspomagające proces leczenia osób przewlekle chorych (w tym domową fizjoterapię oraz rehabilitację);
– specjalistyczną opiekę dla osób z zaburzeniami psychicznymi (w tym psycholog, logopeda, pracownik socjalny, terapeuta zajęciowy, psychiatra);
– usługi typu „taxi dla seniora” (bezpłatny transport dla osób z trudnościami w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną).
Dla aktywnych seniorów zaplanowano też m.in. wsparcie trenerów, rehabilitantów i fizjoterapeutów w ramach zajęć relaksacyjno-usprawniających, spotkania integracyjne (połączone z działaniami prozdrowotnymi, zapobiegającymi utracie kondycji psychofizycznej). To także udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, czy też wykłady specjalistów dotyczące profilaktyki zdrowotnej i nie tylko.
Projekt „Tworzenie Lokalnych Systemów Wsparcia dla Seniorów” realizowany przez Województwo Świętokrzyskie w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Priorytet 9 Usługi społeczne i zdrowotne, Działanie 9.4 Zwiększenie dostępności usług społecznych i zdrowotnych.