Politechnika Świętokrzyska zainaugurowała projekt „Akademia Absolwenta”. W serii filmów pokazane zostaną osoby, które dziś odnoszą sukcesy w polskiej i światowej gospodarce i które wcześniej studiowały na kieleckiej uczelni. Premierę pierwszego odcinka zaplanowano na 18 stycznia, a obecnie dostępna jest zapowiedź projektu.
Jak przypomina profesor Zbigniew Koruba, „Politechnika może się szczycić absolwentami, którzy obecnie są prezesami i dyrektorami bardzo znaczących firm”. Jako przykład podano między innymi Michała Sołowowa, który w 2023 roku utrzymał się na pierwszym miejscu w rankingu najbogatszych Polaków, przygotowanym przez „Forbesa”.
– Będąc członkiem loży świętokrzyskiej Business Centre Club dowiedziałem się, że mamy szereg naprawdę wybitnych absolwentów. Słyszałem również, jak bardzo pozytywnie wypowiadają się o Politechnice Świętokrzyskiej. Zapytałem się ich więc troszeczkę prowokacyjnie „a gdyby wypowiedzieli się państwo przed kamerami?” – tłumaczy profesor Zbigniew Koruba, rektor PŚk.
Dodaje, że historie absolwentów prezentowane będą w formie odcinkowej. Pierwszy z nich, gdzie wystąpi Krzysztof Rusiecki, prezes zarządu Mostostal Kielce, dostępny będzie od czwartku 18 stycznia na oficjalnym kanale projektu w serwisie Youtube. Kolejne wideo zostanie z kolei poświęcone Bartoszowi Firmanty, a więc absolwentowi elektrotechniki i obecnie dyrektorowi ds. Innowacji Ekoenergia Polska.
– Nasza uczelnia proponuje bardzo atrakcyjne kierunki, a po nich czeka bardzo atrakcyjna i dobrze płatna praca. Myślę, że kiedy uczniowie obecnych szkół średnich dowiedzą się więcej na temat możliwości studiowania na Politechnice i tego, jakie czekają ich później możliwości rozwoju oraz wykorzystania swojej wiedzy, to zapewne od 1 października przywitamy jeszcze więcej zdolnych osób – mówi rektor.
Rynek pełen zatrudnienia dla absolwentów
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę 17 stycznia, głos zabrali również sami absolwenci. Marcin Papros, dyrektor działu wdrożeń i przygotowania projektów INFOVER tłumaczył, że branża IT to „branża rozwijająca się bardzo dynamicznie, szczególnie w ostatnim czasie”.– Jest to na tyle szczęśliwy sektor, że tutaj ma miejsce praca zdalna. To gdzie się uczymy, gdzie się kształcimy, gdzie żyjemy, nie narzuca nam, gdzie będziemy pracować. Spokojnie możemy się więc kształcić tutaj, lokalnie, rozwijać się lokalnie, a pracować po drugiej stronie globu. Przy czym tutaj jest potrzeba specjalistów i jak najbardziej młodzi powinni iść w tym kierunku – przekazywał Marcin Papros.
Temat przyszłości zawodowej studentów poruszała też Justyna Bona z Lafarge, a więc firmy będącej największym producentem cementu w kraju (zastępująca na konferencji członka zarządu i absolwenta PŚk Stanisława Sobczyka). – Pokazujemy, że perspektywy w województwie istnieją i są to perspektywy ogromne. Jesteśmy już na finiszu ogromnej inwestycji. W niedzielę pierwsze odpalenie nowego pieca. Nie będę wchodzić w szczegóły techniczne, natomiast dla tych, którzy ukończyli naukę w Politechnice jest to szansa na duży rozwój. Będziemy posiadali swoją mini elektrownię. Będą stanowiska, których w Lafarge jeszcze nie było – mówiła Justyna Bona.
Aktualnie dostępna jest zapowiedź nowej kampanii wizerunkowej uczelni, którą prezentujemy poniżej. Listę i datę nadchodzących odcinków znaleźć można z kolei w tym miejscu.
– Budują mosty, pozyskują zieloną energię, tworzą podwaliny polskiej i światowej gospodarki. Każdemu z nich życie napisało inną historię, ale łączy ich jedno – są absolwentami największej technicznej uczelni w regionie – POLITECHNIKI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ. Nasi absolwenci to nasza siła i prestiż. To oni udowadniają, że nauka to klucz, który może otworzyć wiele drzwi. Słowa Alberta Einsteina doskonale wpisują się w karierę bohaterów nowej kampanii wizerunkowej uczelni – czytamy na stronie uczelni.