Agata Wojda: lokalizacja dowództwa 8. Dywizji to dla Kielc duży wzrost liczby żołnierzy mieszkających w naszym mieście, a także atrakcyjne miejsca pracy dla cywili - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Agata Wojda: lokalizacja dowództwa 8. Dywizji to dla Kielc duży wzrost liczby żołnierzy mieszkających w naszym mieście, a także atrakcyjne miejsca pracy dla cywili

Przeczytaj także

Choć pierwszy etap związany z utworzeniem dowództwa 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej ma się zakończyć w 2028 roku, to pierwsze prace powinny się rozpocząć jeszcze w obecnym roku. – Dowództwo oraz batalion dowodzenia będą zlokalizowane w Kielcach, bo tu spełnione są wszystkie potrzeby osobowe, technologiczne i infrastrukturalne – przekazała Agata Wojda, prezydent Kielc, za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych.

Przypomnijmy, że w piątek szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił decyzję o lokalizacji dowództwa 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej. „Dowództwo oraz batalion dowodzenia będą zlokalizowane w Kielcach, gdzie są spełnione wszystkie potrzeby osobowe, technologiczne i infrastrukturalne” – poinformował minister.

Kosiniak-Kamysz dodał, że jednostki dywizji będą zlokalizowane w różnych miejscowościach województwa świętokrzyskiego, m.in. w Połańcu, Staszowie i Jędrzejowie, a także w województwach śląskim, łódzkim, mazowieckim, małopolskim i podkarpackim. Dowódcą 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej pozostanie powołany przez Błaszczaka gen. bryg. Krzysztof Knut.

Agata Wojda: Dopełnimy wszelkich starań, by jak najlepiej spożytkować fakt pojawienia się u nas Dywizji

Decyzję ogłoszoną przez szefa MON skomentowała Agata Wojda, prezydent Kielc, za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych. Przypomniała przy tym, że pierwszy etap związany z utworzeniem 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej ma się zakończyć w 2028 roku, ale pierwsze prace powinny się rozpocząć jeszcze w obecnym roku. Dywizja ma być zlokalizowana na terenach przy ulicy Wojska Polskiego, gdzie funkcjonuje Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

– Dowództwo oraz batalion dowodzenia będą zlokalizowane w Kielcach, bo tu spełnione są wszystkie potrzeby osobowe, technologiczne i infrastrukturalne. Decyzja o lokalizacji w Kielcach została podjęta po dogłębnej analizie przeprowadzonej przez Sztab Generalny, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Cieszę się, że jako samorząd mieliśmy wpływ na podjęcie tej decyzji – wskazała Agata Wojda, prezydent Kielc.

Dodała jednocześnie, że lokalizacja dowództwa to dla Kielc duży wzrost liczby żołnierzy mieszkających w stolicy województwa świętokrzyskiego, a także atrakcyjne miejsca pracy dla cywili (w tym absolwentów kieleckich uczelni wyższych).

– Pojawienie się kolejnej, tak ważnej jednostki, po kampusie laboratoryjnym Głównego Urzędu Miar, pozwoli na dalszy, dynamiczny rozwój współpracy cywilno-wojskowej, w tym współpracy biznesowej. Ogłoszenie tej decyzji w Targach Kielce również nie było przypadkowe – nasz ośrodek to od 30 lat gospodarz Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, trzeciej największej wystawy zbrojeniowej w Europie, po targach w Paryżu i Londynie – napisała prezydent Agata Wojda.

Wojda zadeklarowała również pełne wsparcie dla działań polskiego wojska.

Przeczytaj także