Możliwe, że już w niedzielę przejezdne będą obie jezdnie alei IX Wieków Kielc. Ponadto jeszcze na ten rok planowane jest zakończenie robót przy ulicy Złotej i Śniadeckich. Drogowcy zaznaczają jednak, że wiele zależy od pogody.
Przypomnijmy, że w ramach programu „Poprawa dostępności komunikacyjnej w śródmieściu Kielc” modernizacją objęte zostanie łącznie 13 dróg. Pierwsze działania rozpoczęły się na alei IX Wieków Kielc. Zmiany w organizacji ruchu wprowadzono tam w nocy z 19 na 20 sierpnia. – Jezdnia południowa jest już ukończona. Na północnej firma Strabag sfrezowała starą nawierzchnię i ustawiła krawężniki, ułożono także warstwę wiążącą asfaltu – tłumaczy Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg.
Dodaje, że na ten tydzień planowane jest uruchamianie sygnalizacji oraz wykonywanie oznakowania poziomego. – Firma Strabag informuje, że jeżeli warunki atmosferyczne pozwolą na malowanie i nie będzie żadnych problemów ze sterownikami, to aleja zostanie udrożniona z soboty na niedzielę, a więc z 28 na 29 października. Później będą jeszcze prowadzone prace po stronie północnej, związane z budową chodnika i drogi dla rowerów, ale to już nie powinno w jakiś istotny sposób ingerować w ruch kołowy – mówi Jarosław Skrzydło.
Złota i Śniadeckich w remoncie, a niedługo też Nowy Świat
Aktualnie roboty trwają nie tylko na alei IX Wieków Kielc, ale także na ulicy Złotej oraz Śniadeckich. Te rozpoczęły się w ostatnich dniach września. – Wykonawca prowadzi działania „połówkowo”. Na przykład w przypadku Śniadeckich sfrezowano starą nawierzchnię na jej lewej stronie, ułożono również warstwę wyrównawczą wraz z siatką wzmacniającą. Ustawione są tam także krawężniki, a wjazdy przebudowano – przekazuje rzecznik prasowy.
Problemem na ul. Śniadeckich jest jednak część koparki, która nie została jeszcze usunięta po wypadku z 20 lipca obecnego roku. To właśnie wtedy maszyna wywróciła się podczas rozbiórki budynku, w efekcie czego śmierć poniósł jej operator. – Z tego co się dowiedzieliśmy, łyżka koparki ma zostać usunięta po Dniu Wszystkich Świętych. Gdy to się stanie, rozpoczną się prace na drugiej części jezdni, dotyczące m.in. układania krawężników i warstwy bitumicznej – twierdzi Skrzydło.
Ponadto w pierwszych dniach listopada, na odcinku między Placem Wolności, a Seminaryjską, powinno zacząć się układanie kostki granitowej. Zakończenie wszystkich robót, zarówno na Śniadeckich, jak i na Złotej, zaplanowano z kolei jeszcze na ten rok. MZD zaznacza jednak, że plany może pokrzyżować pogoda. Od niej zależy też, czy jeszcze w 2023 r. rozpoczną się remonty następnych dróg. – Firma chce wejść na ul. Nowy Świat w połowie przyszłego miesiąca. Natomiast wejście na ul. Biskupa Czesława Kaczmarka zależne jest już od warunków atmosferycznych – podsumowuje rzecznik.
Projekt „Poprawa dostępności komunikacyjnej w śródmieściu Kielc” współfinansowany jest ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych. Jego całkowity koszt to 70 516 485,38 zł. Dofinansowanie wynosi 61 750 000 zł, a pozostała część to wkład własny Miasta Kielce. Modernizacja dotyczy Paderewskiego, Równej, Złotej, Żeromskiego, Głowackiego, Nowy Świat, SIlnicznej, bp. Kaczmarka, Solnej, Panoramicznej, Seminaryjskiej, Śniadeckich i al. IX Wieków Kielc. Prace obejmują między innymi wymianę nawierzchni, nowe chodniki, drogę dla rowerów, czy też nasadzenia zieleni. Roboty mają potrwać 26 miesięcy od dnia zawarcia umowy.