To pierwszy raz, kiedy ktoś zrobił dla mnie coś bezinteresownie, tylko dla mnie. Nie zapomnę tego do końca życia – mówiła jedna z uczestniczek projektu „Bezdomni. Koniec i początek.” po warsztatach aktywizująco-uspołeczniających w… gabinetach kosmetycznym i fryzjerskim. Te spotkania w salonach piękności to jeden z elementów projektu realizowanego przy wsparciu Samorządu Województwa Świętokrzyskiego przez Stowarzyszenie Sztuka Łączenia.
Brudni, śmierdzący, pijani, bezrobotni z lenistwa i miłości do zasiłków, sami sobie winni. To najczęściej powielane stereotypy o ludziach w kryzysie bezdomności. Ale ile jest osób, które wymykają się z tego schematu? Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że często mijamy ich na ulicy i nie zauważamy, bo są podobni do nas. Właśnie te historie, ludzi, których los wyrzucił na ulicę, chcemy pokazać w krótkim filmie o bezdomności pt. „Bezdomni. Koniec i początek.”, na którego premierę zapraszamy już 10 listopada o godzinie 20:00 na nasze kanały w mediach społecznościowych: www.facebook.com/stowarzyszeniesztukalaczenia, www.youtube.com/channel/UC0oVUI9sy3Ihw6kv0dkSSfw, www.instagram.com/sztuka_laczenia oraz na stronę internetową https://www.sztukalaczenia.org. Autorem zdjęć do filmu jest Marian Wąchała.
– Chcemy przez ten film przybliżyć społeczeństwu problem bezdomności i złamać w ten sposób wspomniane wyżej stereotypy. To opowieść o ludziach, których różne czynniki wyprowadziły na ulicę, o ich walce ze słabościami, o dramatach rodzinnych czy o honorze, który często nie pozwala im prosić innych o pomoc – mówi Aleksandra Niemczyk, reżyserka filmu i wiceprezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.
Wierzymy, że ten reportaż posłuży specjalistom do pracy podczas terapii z osobami bezdomnymi. Na drugim biegunie jest grupa zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych, dla których ten materiał może być przestrogą, żeby nie lekceważyć pewnych procesów w życiu. To również próba zmiany świadomości społecznej, zwiększenia wrażliwości na potrzeby ludzi bez własnego domu – dodaje prezes stowarzyszenia Wojciech Niemczyk.
Nasze spotkania z bezdomnymi przybrały również nietypową formę, bo… zaprosiliśmy ich do gabinetów kosmetycznego i fryzjerskiego. To był niezwykły czas dla pań i panów, którzy w większości w takich miejscach byli po raz pierwszy w swoim życiu. Już po zabiegach, podczas rozmów, mogliśmy odczuć, jak bardzo takie chwile zmieniają nastawienie do życia, wzmagają chęć do działania, do realizacji kroków, które pozwolą na wyjście z kryzysu. Osoby, które przeszły taką metamorfozę zwracały uwagę na wzmocnienie poczucia własnej wartości, na dobre samopoczucie. To właśnie ten symboliczny początek, który zawarty jest w tytule projektu, nowy człowiek w nowej rzeczywistości.
Takie projekty są potrzebne nie tylko dla osób w kryzysie bezdomności, ale i dla nas, osób, które mogą wyciągnąć pomocną dłoń do potrzebujących. To apel do naszych serc – mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
Równolegle do wyżej wspomnianych działań prowadzimy zbiórkę na rzecz schronisk dla bezdomnych i noclegowni w naszym regionie. Dlatego apelujemy o najbardziej potrzebne rzeczy dla osób w kryzysie bezdomności: ciepłą odzież, m.in. kurtki, swetry, legginsy, buty, poduszki, kołdry, koce, ręczniki, środki higieny osobistej, np. szampony, żele do mycia, talerze, sztućce, garnki, patelnie (dla Pań, które niebawem opuszczą schronisko i spróbują swoich sił samodzielnie). Rzeczy te oczywiście mogą być używane, jednak prosimy je wyprać. Dary przyjmujemy w siedzibie naszego stowarzyszenia, tzn. w Kieleckim Centrum Kultury (plac Moniuszki 2B, recepcja) do 15 listopada br. Więcej informacji udzielimy pod numerem 663 949 622.