
Przeczytaj także
– Bardzo ważne jest, żeby budować nie tylko wewnętrzną jedność, istotną dla poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Polski, ale podejmować też realne działania w obszarze europejskim, światowym – powiedział europoseł Adam Jarubas. „Śniadanie z Kasprzykiem”, gdzie przedstawiane są ważne tematy dla regionu świętokrzyskiego i nie tylko, było miejscem rozmów o Tarczy Wschód.
12 marca Parlament Europejski przegłosował rezolucję dotyczącą wzmocnienia obronności UE, a w jej ramach poprawkę uznającą Tarczę Wschód za projekt flagowy dla wspólnego bezpieczeństwa UE. Chodzi m.in. o 150 mld euro pożyczek na projekty zbrojeniowe, poluzowanie dyscypliny budżetowej państw członkowskich w zakresie wydatków obronnych i możliwość przesuwania środków w ramach unijnego budżetu. Dokument został przyjęty przy stosunku głosów 419 do 204.
– Jako posłowie i posłanki Rzeczypospolitej poparliśmy tę inicjatywę. Widzimy jednak, kto jest przeciwko bezpieczeństwu. To zarówno PiS, jak i Konfederacja. To oni byli przeciwko temu, żeby wschodnia granica Polski, szczególnie narażona na niebezpieczeństwo, była chroniona wspólnie przez siły europejskie. A tutaj przecież mowa o tym, żeby zapewnić Europie jak najtrwalszy pokój – powiedział Rafał Kasprzyk, poseł z ramienia Polski 2050 Szymona Hołowni.
Rozmowy o bezpiecznej Europie
Adam Jarubas, europoseł i wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, przypomniał z kolei, że hasłem polskiej prezydencji jest „Bezpieczeństwo, Europo!”.
– To hasło najdobitniej oddaje wyzwania o charakterze obronnym, militarnym, ale też cyfrowym, energetycznym, żywnościowym. To są te wymiary, które dla Polski są kluczowe. Dwa tygodnie temu zaproponowano w Parlamencie Europejskim dokument związany z Białą Księgą Bezpieczeństwa. Jest to odpowiedź Europy na niepewną sytuację w Stanach Zjednoczonych po objęciu władzy przez Donalda Trumpa. Wierzymy przy tym, że sojusz transatlantycki nadal będzie podstawą bezpieczeństwa, również Europy – powiedział Adam Jarubas.
Odniósł się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, którego zdaniem Polska powinna aktualnie budować bezpieczeństwo w oparciu o kilka obszarów.
– Trzymanie Rosji jak najdalej, dalsza pomoc Ukrainie, wzmacnianie Unii Europejskiej i to również w wymiarze obronnym. Tego dotyczy biała księga. Nie jest poświęcona żadnemu przekazywaniu zwierzchności nad polską armią armii niemieckiej, jak to koledzy z PiS oraz Konfederacji próbowali tłumaczyć. Mowa między innymi o większym zaangażowaniu środków finansowych. Ostatnia propozycja Ursuli von der Leyen sprowadza się do przeznaczenia środków w kwocie 150 miliardów euro na obronność – dodał europoseł.
„Jako Polska jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem NATO”
Europoseł Adam Jarubas podkreślił również, że Polska przeznacza prawie 5% PKB na obronność. – Jesteśmy dzisiaj wiarygodnym sojusznikiem NATO i wzorem dla innych. Są już zapowiedzi, że na najbliższym szczycie NATO uda się wprowadzić uśredniony poziom nakładów, 3% PKB dla wszystkich państw członkowskich i Europa podniesie swoją obronność – powiedział.
Wyraził przy tym nadzieję, że mimo zmieniającego się spojrzenia na bezpieczeństwo przez Stany Zjednoczone, uda się utrzymać współpracę z USA, a być może nawet ją wzmocnić. Oprócz tego – w trakcie „śniadania z Kasprzykiem” wspomniał również o propozycji aktu o lekach krytycznych, którą ma się zająć Parlament Europejski.
– Jako Europa pozwoliliśmy sobie na uzależnienie od produkcji leków, substancji czynnych z Azji. Chcemy z tym skończyć, chcemy odtwarzać produkcję leków w Europie, aby substancje dotyczące najbardziej krytycznych potrzeb dla pacjentów, nie tylko onkologicznych, były produkowane u nas. Mówimy o prawie 300 pozycjach. Pewnie nie uda się tego przywrócić w całym zakresie, ale wtedy będziemy chcieli, aby produkcją zajęły się kraje przyjazne Europie, żeby w razie potrzeby móc to zaimportować – przekazał.
Spotkania z dziennikarzami u posła Kasprzyka
Na regularnych spotkaniach z dziennikarzami poseł Rafał Kasprzyk przedstawia ważne tematy dotyczące regionu świętokrzyskiego, jak i całej Polski. Wydarzenia te trwają już od kilku miesięcy, a ostatnio gościł na nich Maciej Duszczyk, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ryszard Petru, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Poprzednio gościli na nich m.in. Ignacy Niemczycki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Paweł Śliz, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Polska 2050 – Trzecia Droga i Adriana Porowska, ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego.