Przeczytaj także
Ruszyła kolejna kampania społeczna tworzona przez kieleckie Stowarzyszenie Sztuka Łączenia.Tym razem pokazująca, że bycie rodzicem nie musi kolidować z osobistymi ambicjami i planami zawodowymi. Projekt skierowano do młodych osób z woj. świętokrzyskiego.
Aleksandra Niemczyk, wiceprezes stowarzyszenia Sztuka Łączenia zaznaczyła, że kampania „Rodzina Jak, To, Jest?” przygotowana przez jej organizację składa się z trzech segmentów. Powstaną podcasty z udziałem lekarza psychiatry i terapeuty rodzin profesora Bogdana de Barbaro. Naukowiec opowie m.in. o rewolucjach, jakie zachodzą w relacjach pary, gdy pojawiają się dzieci, metodach, jak poradzić sobie z niepowodzeniami i znaleźć wspólną przestrzeń porozumienia. Przyjrzy się także ekonomicznym, emocjonalnym i kulturowym korzyściom życia w związku.
– Rodzina ma swoje blaski i cienie. Bez wsparcia i pomocy bywa bardzo ciężko. Podcasty z prof. de Barbaro mają dać swego rodzaju „instrukcje obsługi” dla tego, co się dzieje w naszym życiu, kiedy w rodzinie pojawia się dziecko. Myślę, że to będzie poważna dawka wiedzy, ale też wskazówek, jak radzić sobie z problemami i wyzwaniami” – dodała.
Emisja podcastów ma się rozpocząć do połowu października. Nagrania będą dostępne na stronie stowarzyszenia w mediach lokalnych oraz mediach społecznościowych Sztuki Łączenia. Prof. de Barbaro weźmie też udział w spotach filmowych, pokazujących, że bycie rodzicem nie musi kolidować z osobistymi ambicjami i planami zawodowymi.
W ramach trzeciego elementu kampanii zaprezentowane zostaną historie młodych rodzin z województwa świętokrzyskiego. W castingu wybranych zostanie dziesięć rodzin, każda z nich otrzyma w prezencie sesję fotograficzną, a w zamian podzieli się swoją definicją rodziny.
„Dobry czas na rodzinę nie musi być po trzydziestce”
W inauguracji kampanii społecznej „Rodzina Jak, To, Jest?” wzięła udział wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha. – Po raz trzeci wyłoniliśmy kilkadziesiąt organizacji pozarządowych w konkurs „+Po pierwsze Rodzina!+ które chcą promować życie rodzinne i pomysł na życie, jakim jest rodzinna, który w ostatnich dekadach w Polsce i na świecie nie jest pomysłem oczywistym” – zwróciła uwagę wiceminister Socha.
Zaznaczyła, że choć młodzi ludzie „we wszelkich badaniach wskazują, że życie rodzinne jest dla nich istotne i należy do ich aspiracji, to odkładają decyzję o założeniu rodziny”. Jej zdaniem wpływ na to ma promowanie przez kulturę masową takich priorytetów, jakimi są samorozwój i samorealizacja, „które są utożsamiane prawie wyłącznie z karierą zawodową”.
– Natomiast decyzje o założeniu rodziny i posiadaniu dzieci są odkładane na tak odległy czas, że później te plany są niemożliwe do realizacji – wskazała.
Minister zaznaczyła, że projekty zakwalifikowane do programu „Po pierwsze Rodzina!” mają na celu przywrócić modę na rodzicielstwo i pokazywać, że we współczesnym świecie nie musi to przeszkadzać w realizacji kariery zawodowej. – Te projekty są kroplą w morzu, która jest tym innym głosem, która ma przypomnieć, że dobry czas na rodzinę nie musi być po trzydziestce czy czterdziestce, to może być wcześniej, te sfery (rodzinną i zawodową) można łączyć i wtedy możemy mówić o pełnej realizacji – dodała wiceminister.
Partnerami projektu są kieleckie uczelnie publiczne: Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska. – Uważam, że dobrze wpisujemy się w ten projekt, ponieważ, zwykle młodzi ludzi, którzy planują założenie rodziny to studenci, młodzi doktoranci, ale też młodzi pracownicy naukowi. Kieleckie uczelnie na pewno są bardzo prorodzinne. W UJK mamy przedszkole dla młodych mam i cieszymy się, że nasi studenci są tak dzielni, że potrafią realizować plany życiowe i łączyć je z zawodowymi aspiracjami. Młode mamy mogą robić karierę w nauce – mamy tego przykłady na naszej uczelni – dbamy o to, aby dla wszystkich studentów stworzyć odpowiednie warunki – powiedziała profesor Agnieszka Gałuszka, prorektor do spraw nauki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Odbiorcami akcji informacyjno-promocyjnej „Rodzina Jak, To, Jest?” mają być młodzi ludzie z województwa świętokrzyskiego, stąd nacisk na promocję za pomocą mediów społecznościowych i podcastów.