
Przeczytaj także
Klub Perspektywy złożył interpelację w której prosi ratusz o rozważenie możliwości reaktywacji Izby Wytrzeźwień. Podaje przy tym dane – w 2024 roku w SOR Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przebywało ponad 1100 osób pod wpływem alkoholu, a w SOR Szpitala Kieleckiego prawie 1150. Tacy pacjenci są często wulgarni i agresywni, zagrażając bezpieczeństwu personelu.
Jak mówi Anna Mazur-Kałuża, radna klubu Perspektywy, a także rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, praktycznie każdego dnia na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym WSZ zespół ma do czynienia z nietrzeźwymi pacjentami.
– Nietrzeźwe osoby wpływają bardzo negatywnie na innych pacjentów. Przypomnę, że w Szpitalu Zespolonym działa chociażby kardiologia. Trafiają tam ludzie w najcięższych stanach, ofiary wypadków. Tacy pacjenci są często świadkami awantur, które wywołują właśnie osoby nietrzeźwe. Ponadto wielokrotnie informowaliśmy o aktach agresji przeciwko naszym pracownikom. Były sytuacje, gdy pracownicy SOR przebywali na zwolnieniach po ataku ze strony agresywnego pacjenta – mówi naszej redakcji radna Anna Mazur-Kałuża.
Izba Wytrzeźwień nie istnieje w Kielcach od 15 lat. Jest Punkt Pomocy Doraźnej przy ulicy Żniwnej, jednak aby skierować tam pacjenta, ten musi wyrazić zgodę i musi się też poruszać o własnych siłach.
– Wiadomo, że w wielu przypadkach personel takiej zgody nie uzyska i w konsekwencji nietrzeźwy, mimo że nie wymaga pomocy medycznej, spędza długie godziny w SOR. Proszę również zwrócić uwagę, że nietrzeźwi bardzo często odciągają uwagę personelu. Często jest też tak, że tacy pacjenci przywożeni są karetką, bo np. leżeli, spali na mieście. Jeżeli przyjadą karetką, to personel musi w pierwszej kolejności się nimi zająć – dodaje radna.
Jak czytamy w interpelacji, pod którą podpisał się cały klub Perspektywy, W zeszłym roku, pod wpływem alkoholu było ponad 1100 osób przebywających w SOR Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, a w 2023 było to ponad 1200 osób. W Szpitalu Kieleckim, w zeszłym roku w SOR przebywało prawie 1150 pacjentów w stanie odurzenia, którzy trafili do placówki m.in. z centrum Kielc.
– Uważamy, że miasto mogłoby podjąć rozmowy z gminami z powiatu kieleckiego, które na zasadzie porozumienia powinny partycypować w kosztach funkcjonowania Izby Wytrzeźwień. Takie rozwiązanie jest praktykowane w różnych miejscach kraju. Zwłaszcza, że samorządy w świetle Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, otrzymują pieniądze pozyskane z opłat m.in. za wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Część tych środków można skierować na działalność Izby Wytrzeźwień – wskazano w interpelacji.
Szpital Kielecki z materiałem wideo z pracy SOR
Jeszcze na początku kwietnia Szpital Kielecki św. Aleksandra udostępnił wideo przedstawiającą pracę w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. – Weekendowa noc to największa zmora w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie walka nie tylko o życie ludzkie ale też z agresją pijanych jest smutną rzeczywistością. Karetki przywożą kolejnych pacjentów. Niektórzy naprawdę potrzebują pilnej pomocy, inni stanowią zagrożenie – informuje szpital.