Chłodnicki: złożę skargę do WSA na postanowienie o wygaśnięciu mojego mandatu radnego - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Chłodnicki: złożę skargę do WSA na postanowienie o wygaśnięciu mojego mandatu radnego

Przeczytaj także

Kielecki radny Marcin Chłodnicki (Lewica) zapowiedział w poniedziałek złożenie skargi do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego na postanowienie o wygaśnięciu jego mandatu. Komisarz wyborczy w tym postanowieniu powołuje się na niewłaściwą podstawę prawną – ocenił Chłodnicki.

Postanowienie o wygaśnięciu mandatu radnego Lewicy ukazało się na stronie kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Datowane jest na 14 sierpnia 2024 roku. Stwierdza się w nim wygaśnięcie z dniem 18 kwietnia 2024 r. mandatu przez „niezłożenie przez radnego wniosku o urlop bezpłatny w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów”. W dokumencie zaznaczono, że Chłodnickiemu przysługuje siedem dni (od dnia otrzymania postanowienia) na złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Chłodnicki startował w tegorocznych wyborach samorządowych do kieleckiej rady miasta z listy KKW Lewica. Był wówczas drugim zastępcą prezydenta Kielc Bogdana Wenty.

Radny Lewicy zapewnił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że „dołożył wszelkiej staranności, żeby nie doszło do nałożenia się u niego tych funkcji, i nie doszło” – mówił. Dodał, że wypowiedzenie umowy o pracę z Urzędu Miasta w Kielcach bez świadczenia stosunku pracy otrzymał 6 maja tego roku, a radnym został 27 czerwca.

„Kiedy przyjmowałem mandat w drodze ślubowania, nie świadczyłem już pracy” – zaznaczył były wiceprezydent Kielc.

Podkreślił, że za radą prawników od początku postępował zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego uchwalonego w 2011 roku. „Art. 383 par. 5 jasno określa, że od momentu przyjęcia mandatu, czyli od dnia ślubowania, miałem trzy miesiące na rezygnację z funkcji wiceprezydenta. Nie wykonywałem tej funkcji już kilka tygodni przed przyjęciem mandatu” – powiedział Chłodnicki.

Według niego komisarz wyborczy wydał błędne postanowienie o wygaśnięciu mandatu, kierując się innym dużo starszym przepisem z 1990 roku, ustawą o samorządzie gminnym. Jego zdaniem stoi on w sprzeczności z zapisami art. 383 Kw.

„Mówi on, że po ogłoszeniu wyników wyborów powinienem być na urlopie. Jestem przekonany, że to niewłaściwa podstawa prawna do wygaszenia mandatu, bo Kodeks wyborczy jest nowszą ustawą z 2011 roku, dotyczącą stricte procedur wyborczych, stworzoną po latach w celu ich całościowego ujednolicenia i uporządkowania. Wygląda na to, że przestałem być radnym, nim zacząłem nim być. Przecież to absurd” – ocenił Chłodnicki.

Dodał, że postanowienie „zawiera inny poważny błąd”. „Jeśli komisarz uznał, że chce wygasić mój mandat, to powinien to zrobić w ciągu 14 dni od zaistnienia przyczyny, czyli jak twierdzi od 18 kwietnia. Tymczasem postanowienie datowane jest na dzień 14 sierpnia. Wydane zostało prawie cztery miesiące po terminie” – podkreślił Chłodnicki.

„Organy wyborcze nie są uprawione do zajmowania stanowiska w tej sprawie”

Do wypowiedzi Chłodnickiego w rozmowie z PAP odniósł się dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach Adam Michcik. Powołał się na art. 24 b ustęp 1 Ustawy o samorządzie gminnym, który mówi o tym, że „osoba wybrana na radnego nie może wykonywać pracy w ramach stosunku pracy w urzędzie gminy, w której uzyskała mandat. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu osoba ta zobowiązana jest złożyć wniosek o urlop bezpłatny w terminie siedmiu dni od ogłoszenia wyników wyborów”.

„Niezłożenie przez radnego tego wniosku jest równoznaczne ze zrzeczeniem się mandatu. To jedna z przesłanek, kiedy właściwy do wygaśnięcia mandatu jest komisarz wyborczy” – powiedział Michcik. Odpowiadając na pytanie, dlaczego komisarz wyborczy kierował się przepisami Ustawy o samorządzie gminnym, a nie – jak sugerował Chłodnicki – Kodeksu wyborczego, zaznaczył, że „organy wyborcze nie są uprawione do zajmowania stanowiska w tej sprawie”.

„W tym przypadku podstawą o wygaśnięciu mandatu jest niezłożenie wniosku o urlop w terminie 7 dni. Wyniki wyborów samorządowych zostały ogłoszone 10 kwietnia, dlatego do 17 kwietnia radni którzy mieli taka sytuację, mieli obowiązek złożyć wnioski o urlop” – powiedział Michcik.

Chłodnicki zapowiedział, że złoży skargę na postanowienie komisarza wyborczego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Do czasu prawomocnego wyroku w tej sprawie ma prawo wykonywać obowiązki radnego. Przepisy regulujące wygaśnięcie mandatu radnego oraz procedurę w tym zakresie reguluje Ustawa o samorządzie gminnym z 8 marca 1990 roku. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

ZAPIS TRANSMISJI NA ŻYWO:

Przeczytaj także