Przeczytaj także
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” przeniesie się do nowej siedziby pod koniec sierpnia, a miasto już myśli, co zrobić z ich poprzednią lokalizacją. – Obecnie nie zapadła jeszcze żadna decyzja, ale pojawiają się już różne pomysły – mówi wiceprezydent Bartłomiej Zapała. Dodaje, że prowadzone są m.in. rozmowy, aby budynek przy ulicy Dużej posłużył jako sala prób dla Teatru TeTaTet.
Przypomnijmy, że końca dobiega inwestycja pod nazwą „Adaptacja budynków zespołu powięziennego przy ul. Zamkowej w Kielcach na potrzeby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego”. W odnowionych budynkach powstały foyer, zaplecze sanitarne, szatnie oraz biuro organizacji widowni. Znalazły się tam również pracownia plastyczna wraz ze stolarnią, a także część garderób dla aktorów.
Na parterze powstała m.in. sala konferencyjna, w której odsłonięto część starej ściany i zachowano zabytkowy strop ze sklepieniem kolebkowym. W nowej siedzibie „Kubusia” jest również miejsce na trzy pokoje gościnne, które usytuowano na poddaszu budynku administracyjnego. – Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” opuści budynek przy ulicy Dużej 9 do końca sierpnia. Nowa siedziba przy ulicy Zamkowej 1 w znaczący sposób poprawi jego funkcjonowanie i otworzy nowe możliwości rozwoju placówki. Jesteśmy pewni, że nowe miejsce na Wzgórzu Zamkowym będzie równie chętnie odwiedzane przez widzów tak, jak dotychczasowa siedziba – tłumaczy Bartłomiej Zapała, zastępca prezydenta Kielc.
Co dalej z poprzednią siedzibą?
Dodaje, że w dotychczasowej siedzibie nie zostały zdemontowane urządzenia obsługujące scenę, światło i nagłośnienie, ponieważ miasto chce, aby budynek przy ul. Dużej nadal spełniał rolę artystyczno-sceniczną. Podkreślono, że cały obiekt nadal jest w dobrym stanie.
– Obecnie nie zapadła jeszcze żadna decyzja, ale pojawiają się już różne pomysły. Prowadzimy m.in. rozmowy, aby dawna siedziba „Kubusia” mogła stać się salą prób dla Teatru TeTaTet. Niewykluczone, że w czasie roku szkolnego scenę przy ulicy Dużej mogłyby zagospodarowywać teatry szkolne. Dzięki temu dzieci i młodzież z placówek oświatowych miałyby możliwość kontaktu z profesjonalną sceną – informuje Bartłomiej Zapała.
Stwierdza jednocześnie, że najważniejszym wyzwaniem jest określenie, kto powinien administrować przestrzenią. – Pojawił się pomysł, aby w oparciu o doświadczenia Bazy Zbożowej, Miasto Kielce zawarło porozumienie z organizacją pozarządową lub grupą organizacji pozarządowych, które mogłyby się stać operatorem i zarządcą tego budynku. Jako Miasto Kielce zdefiniowalibyśmy zasady użytkowania i potrzeby, na jakie mógłby być wykorzystywany budynek przy ulicy Dużej. To pozwoliłoby Miastu ograniczyć koszty jego utrzymania – uzupełnia wiceprezydent.
Na koniec dodaje, że ratusz już teraz otrzymuje pytania od organizacji pozarządowych, a rozmowy nadal trwają i mają być na zaawansowanym etapie. Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach rozpoczął działalność w 1955 roku, na początku jako stowarzyszenie. Jego założycielem był Stefan Karski, który nadał też teatrowi nazwę, nawiązującą do jedynego wozu pancernego w Powstaniu Warszawskim.