Co kandydaci na radnych chcą zmienić w swoich okręgach? - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Co kandydaci na radnych chcą zmienić w swoich okręgach?

Przeczytaj także

O 25 mandatów radnych walczy ze sobą aż 245 kandydatów. Wybraliśmy kilkunastu z nich z każdego komitetu wyborczego, żeby opowiedzieli co chcieliby zmienić w swoim okręgu, gdy zdobędą mandat radnego. 

I okręg – Śródmieście, Bocianek, Sady, Szydłówek

Mateusz Brzeziński, nr 1 KKW Lewica

Chciałbym zmienić w swoim okręgu przede wszystkim postrzeganie wyborców na to, że Rada Miasta może coś zmienić. Często na spotkaniach z wyborcami słyszę opinie, że nie mają już oni nadziei na to, że w naszym mieście może się coś zmienić. Chcę wspierać aktywność w obrębie centrum miasta. Stawiam na wyeksponowanie inicjatyw przedsiębiorców. Priorytetem dla mnie jest szeroko rozumiana edukacja i opieka nad najmłodszymi dziećmi. Planuje także wzbogacić ofertę zajęć dla młodzieży i seniorów. W rezultacie udzielę również pomocy rodzicom, którzy chcą realizować się zawodowo. Jeżeli wyborcy obdarzą mnie zaufaniem to moimi pierwszymi działaniami w Radzie Miasta będzie porozumienie z innymi radnymi i obranie wspólnego celu na rzecz dobra kielczan. Mam nadzieję, że dzięki temu ta kadencja będzie kadencją przełomową. Mam nadzieję, że Kielce wrócą na dobre tory rozwoju. 

Aleksandra Marcinkowska, nr 3 KW Prawo i Sprawiedliwość

Moimi priorytetami są rozwój i bezpieczeństwo dla Kielc, aby były miejscem, w którym warto zostawać, i do którego warto wracać. Obecny stan kieleckich dróg, chodników i przejść dla pieszych pozostawia wiele do życzenia. Ich stan to realne zagrożenie dla użytkowników. Konieczne jest również stworzenie bezpiecznych miejsc ewakuacji, w tym budowa takich parkingów które dadzą schronienie mieszkańcom miasta w razie sytuacji kryzysowych. Miasto nie powinno wydzierżawiać parkingów, ale samo nimi administrować. Planuję wdrożyć także rozwiązania dające wsparcie seniorom oraz rodzicom powracającym na rynek pracy. Kielce muszą się rozwijać, a ich serce, którym jest śródmieście powinno ponownie, zacząć tętnić życiem. Miasto musi odpowiadać na oczekiwania młodych ludzi w tym studentów kieleckich uczelni. Należy wspierać lokalne biznesy, stosując preferencje w podatkach i innych opłatach dla kupców i restauratorów w centrum miasta co spowoduje zwiększenie i uatrakcyjnienie oferty dla mieszkańców i przyjezdnych. Należy również zadbać o istniejące parki, skwery i inne miejsca zielone oraz tworzyć nowe.

II okręg – Ślichowice, Czarnów, Niewachlów, Herby 

Patryk Cylara, nr 7 KWW Suchański Bezpartyjni dla Kielc

Jako radny w moim okręgu planuję doprowadzić do końca działania w walce o powstanie nowego parku osiedlowego. Inicjatywa Nowy Czarnów, której jestem liderem swoje działania rozpoczęła w 2014 roku, do dziś mieszkańcy nie mają pewności czy uda się zrealizować plany utworzenia parku na Czarnowie. Postaram się utwardzić i tym samym utworzyć nowe miejsca parkingowe na terenach należących do miasta Kielce. Obecnie dzikie miejsca postojowe są problemem zarówno dla kierowców i pieszych mieszkańców naszego miasta. Priorytetem będzie dla mnie naprawa chodników oraz łatanie dróg. Bardzo ważne będzie dla mnie powstanie ulicy Malików II oraz przebicie ulicy Mielczarskiego do ulicy Jesionowej. Na początku kadencji będę chciał przeprowadzić spotkania z mieszkańcami osiedli. Priorytetem będą dla mnie rozmowy ze Spółdzielniami Mieszkaniowymi oraz Wspólnotami Mieszkaniowymi. W dalszej kolejności chciałbym spotkać się z dyrektorami placówek dydaktycznych z terenu mojego okręgu wyborczego.

Marek Kowalski, nr 7 KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni

Każdy z nas ma swoje miejsce na ziemi. Dla mnie takim miejscem są Kielce. Tu się urodziłem, wychowałem i tu założyłem rodzinę. Dlatego zależy mi na tym, by Kielce każdego dnia były coraz piękniejsze. Aby powstawały tu nowe miejsca pracy, by było, gdzie mieszkać oraz by infrastruktura drogowa uległa polepszeniu. Infrastruktura, poprawa jakości dróg w Kielcach i szybsze remonty zimą oraz budowa dróg gruntowych takich jak ul. Kolejarzy, ul. Młoda czy wiele innych mniejszych uliczek to moje priorytety. Nowe miejsca parkingowe na osiedlach to równie ważna. Należy wytypować miejsca odpowiednie do tego, żeby zwiększyć zasób miejsc parkingowych. Planuje aktywnie walczyć ze smogiem. Będę chciał wdrożyć uchwałę antysmogową oraz zwiększyć finansowanie wymiany „kopciuchów” przez miasto. Planowanie przestrzenne razem z mieszkańcami, czyli konsultacje społeczne z prawdziwego znaczenia to mój główny cel. Obecnie trwają prace nad niezwykle istotnym dokumentem, jakim będzie plan ogólny dla całego miasta. To bardzo istotne, żeby jak największa liczba mieszkańców wypowiedziała się w kwestii przyszłej zabudowy naszego miasta. Jako radny będę wspierał także wszelkie inicjatywy, które dadzą mieszkańcom Kielc szansę na lepsze zarobki. Działania na rzecz utworzenia specjalizacji miasta w branży BPO/usług wspólnych – praca w biurowcach czy przygotowywanie terenów inwestycyjnych.

III okręg – Świętokrzyskie, Na Stoku, Uroczysko

Dariusz Kozak, nr 2 KW Prawo i Sprawiedliwość

„Zamierzam kontynuować program likwidacji piecyków gazowych, który z dumą współtworzyłem. Moim priorytetem są również remonty ulic i chodników, których aktualny stan jest niestety fatalny. Na osiedlach w moim okręgu brakuje miejsc spotkań, a także placów zabaw. Dołożę wszelkich starań, aby zmodernizować te już istniejące oraz zadbać o pojawienie się kolejnych. Planuje pozyskać środki zewnętrzne na budowę i remont sieci ciepłowniczej w moim okręgu. Szkoły i przedszkola z okręgu numer 3 potrzebują termomodernizacji, dlatego wraz z innymi radnymi złożymy w tej sprawie wnioski. W dłuższej perspektywie planuję opracować program obniżki podatków od nieruchomości. Gdy zostanę radnym krok po kroku będę przygotowywać wszystko do realizacji poszczególnych zadań. Każde z nich wymaga wiele czasu i spotkań, ale jestem na to gotowy. Niczego nie da się załatwić ot tak w kilka dni.”

Anna Krawiecka, nr 1 KWW Razem dla Kielc

W moim okręgu będę dążyła do objęcia rezerwatem zadrzewionej Świniej Góry, na której zboczu znajduje się malowniczy, od dawna nie eksploatowany kamieniołom. Przylega ona do największego ogrodu działkowego w Europie, który jest ulubionym miejscem spacerowym mieszkańców osiedli Świętokrzyskiego, Na Stoku i Słonecznego Wzgórza. Coraz bardziej zbliża się do niego budowa domów jednorodzinnych i bloków. Absolutnie nie mam nic przeciw zabudowie terenów za Auchanem, wzdłuż ulicy Radomskiej, ale podnóże góry powinno być ich granicą. Poszukałabym też z prezesami spółdzielni mieszkaniowych obejmujących najstarsze osiedla w okręgu, Uroczysko i Świętokrzyskie, funduszy na generalny remont pionów wodociągowo-kanalizacyjnych w blokach. Oczywiście mamy też w programie wyszukanie wszelkich możliwych miejsc na parkingi. Na Siejach najbardziej dokucza mieszkańcom smród z pobliskiej bazy MPK, brak apteki w okolicy i miejsca do spędzania czasu przez młodzież i seniorów. Chciałabym również, aby ogród botaniczny zimą był ozdobiony świetlnymi ozdobami, figurami, jak zakopiańska Gubałówka czy Góra Parkowa w Krynicy. Ogród jest kaskadowo położony, ma alejki, a coś takiego sprawia ludziom dużo radości.

Anna Mazur-Kałuża, nr 1 KWW Maciej Bursztein Przyjazne Kielce

Na każdym z osiedli w moim okręgu brakuje miejsc parkingowych. Mieszkańcy, z którymi rozmawiam najczęściej zwracają uwagę właśnie na tą kwestię. Potrzebne są remonty dróg, chodników, podjazdów dla osób niepełnosprawnych, czy matek z wózkami. Na Uroczysku mogłaby powstać świetlica/klub dla dzieci. Mieszkańcy tego osiedla jak i znajdującego się obok „Związkowca” narzekają na komunikację miejską. Jedynie linia 34 kursuje często, pozostałe autobusy jeżdżą rzadko. Starsze osoby, dzieci, by dojechać np. do Szpitala Zespolonego na Czarnowie muszą się przesiadać. Na słabą komunikację miejską narzekają również mieszkańcy „Siejów”. W tej części okręgu, chciałabym pomóc również w realizacji budowy boiska do gry w piłkę nożną dla dzieci. Z kolei na os. Świętokrzyskim jest jeszcze wiele pomieszczeń do zagospodarowania w budynku, w którym kiedyś znajdowało się liceum im. K.I. Gałczyńskiego. To miejsce powinno służyć mieszkańcom. Osiedle Związkowiec – tu konieczne są remonty dróg i chodników, a także światłowód na części ulic. W przypadku tego osiedla, konieczne są działania, które poprawią szeroko pojęte bezpieczeństwo. Osiedle Na Stoku – tu również w rozmowach z mieszkańcami słyszę m.in. o kwestiach związanych z poprawą bezpieczeństwa (oświetlenie, progi zwalniające). Na os. Słoneczne Wzgórze brakuje koszy. Zresztą ten problem dotyczy wielu miejsc w moim okręgu.  Chciałabym zadbać o czystość wszystkich osiedli m.in.: poprzez zapewnienie worków na odchody dla zwierząt. Chce jako radna być w stałym kontakcie z mieszkańcami, by w miarę możliwości pomagać w realizacji ich postulatów.

4 okręg – KSM, Barwinek, Bukówka, Ostra Górka, Podhale, Pod Telegrafem, os. Kochanowskiego, Nowy Folwark

Alina Bunzel, nr 1 KWW Maciej Bursztein Przyjazne Kielce

W moim okręgu chcę zająć się remontami dróg i chodników oraz oświetlenia i likwidacją barier architektonicznych z myślą o osobach niepełnosprawnych. Chciałabym, aby włodarze miasta dostrzegli potencjał spółdzielczych osiedli i ich mieszkańców. Chcę możliwości realizowania zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego również na terenach spółdzielni mieszkaniowych, rewitalizacji terenów zielonych, nowych bezpiecznych placów zabaw, miejsc do wypoczynku i parkingów. Dla Seniorów powinien powstać tak długo oczekiwany klub na Barwinku, gdzie osoby starsze będą mogli korzystać z zajęć sportowych, kulturalnych i wycieczek. Pierwszym działaniem w Radzie Miasta będzie inicjatywa utworzenia nowych terenów inwestycyjnych i pozyskiwanie inwestorów. Dzięki temu wystarczy pieniędzy na zrealizowanie wymienionych celów oraz na podwyżki dla pracowników miejskich instytucji

. 

Agata Stachurska, nr 7 KKW Koalicja Obywatelska

Będę zabiegała o uruchomienie systemu dopłat do przejścia z indywidualnych piecyków gazowych na ciepłą wodę z sieci MPEC. Wielu mieszkańców naszych spółdzielni mieszkaniowych podnosi kwestie bezpieczeństwa i komfortu korzystania z piecyków. Trzeba zacząć prężniej działać w tej kwestii, również korzystając ze środków zewnętrznych. Mój priorytet to miasto dostępne dla wszystkich – musimy zapewnić środki na równe chodniki i zadbanie o nasze otoczenie. Trzeba również zwrócić szczególną uwagę na to czego niektórzy chyba nie dostrzegają, czyli trudności z jakimi borykają się np. osoby z niepełnosprawnościami na kieleckich ulicach. Chciałabym również zadbać o rozwój komunikacji miejskiej, by było więcej połączeń i częstsze kursowanie autobusów.

Dawid Lewicki, nr 1 KWW Suchański Bezpartyjni dla Kielc

Planem na moja działalność jest poprawienie jakości życia mieszkańców mojego okręgu. Rozmawiałem z wieloma osobami w zróżnicowanym przedziale wiekowym. Najczęściej spotykałem się z problemem dotyczącym placów zabaw dla dzieci, których między innymi na osiedlu KSM brakuje. Spójrzmy chociażby na Bocianek, gdzie powstało kilka fajnych stref, bezpiecznych dla najmłodszych. Dlatego wiem, że na pewno chciałbym się skupić na tym aspekcie. Drugą niemniej ważną strefą nad jaką chciałbym popracować w moim okręgu to problem dróg. Mam świadomość, że to dotyczy całego miasta. Jednak stan ulic na osiedlach pozostawia wiele do życzenia. Musimy popracować nad skutecznością w tej dziedzinie.

5 okręg – Baranówek, Pakosz, Podkarczówka – Pytlak, Rucka-Kostecka, Jakub Górski

Jakub Górski, nr 1 KKW Lewica

Mój okręg wyborczy to obszar niezwykle urozmaicony i składający się w większości z terenów peryferyjnych (które wolałbym nazywać „przedmieściami”) oraz zabudowy jednorodzinnej. Kierując swoją uwagę na te tereny chciałbym skupić się nad podniesieniu jakości usług komunalnych, zadbać o wdrożenie skutecznego i realnego Programu przeciwdziałania wykluczeniu peryferii Kielc, tj. doprowadzić do remontów ulic Leśniówka, Posłowicka i Chorzowska, remontów drogowych w Dyminach, w Sitkówce, na Białogonie i Słowiku, rozwijać inwestycje w lokalną meliorację w bezpieczne i oświetlone pobocza i chodniki oraz zracjonalizować transport publiczny, popierać zachowanie zabudowy jednorodzinnej na Baranówku i u podnóża Karczówki. Odpowiadając wprost na postawione pytanie: zmienić w swym okręgu chciałbym niektórych radnych a mieszkańcom przywrócić dumę i zadowolenie z życia na południu naszego pięknego miasta, w okręgu numer 5. Już od pierwszego dnia nowej kadencji Rady Miasta planuję zabiegać o finansowanie i promowanie miejskiego programu leczenia niepłodności, czyli mocne TAK dla in Vitro w Kielcach!. Będę prowadzić rozsądną politykę prorodzinną i realnie wspierać kieleckie rodziny. Moim priorytetem jest również promocja, wdrażanie i rozwijanie Programu „Kielecki Bon Żłobkowy”, który równa się z powrotem do pracy dla młodych mam, dla których pociech brakło miejsca w żłobkach samorządowych. Będę działać na rzecz rozwoju polityki edukacji bilingualnej (grupy przedszkolne i klasy dwujęzyczne). Skupię się również na tworzeniu przyjaznej polityki senioralnej Miasta Kielce, a inspirację będę czerpać z ich doświadczenia życiowego. Zamierzam także wspierać przedsiębiorców, promować lokalność, rzemiosło i małych producentów z terenu naszego miasta.

Wiktor Pytlak, nr 1 KKW Koalicja Obywatelska

Jestem działaczem społecznym i wspólnie z mieszkańcami od lat pracuje nad tym, aby zmieniać nasze sąsiedztwo. Moje dotychczasowe doświadczenie, a także spotkania i rozmowy z mieszkańcami okręgu numer 5 pozwalają mi stwierdzić, jakie są ich problemy oraz potrzeby. Nasz okręg jest bardzo rozległym terytorialnie obszarem, ale problemy z jakimi borykają się mieszkańcy różnych jego części są bardzo podobne. Podstawową kwestią są remonty nawierzchni dróg i chodników, a także brak miejsc parkingowych. Nie wyobrażam sobie, aby samorząd mógł działać w oderwaniu od mieszkańców, dlatego też jednym z kluczowych według mnie elementów jest to, aby rozmawiać z mieszkańcami. Moim zdaniem powinniśmy wprowadzić w Kielcach dzielnice, czyli podział na jednostki pomocnicze. Chodzi o oddanie części kompetencji w zarządzaniu miastem mieszkańcom. Mieszkańcy wiedzieliby, dzięki temu o tym, co dzieje się w ich sąsiedztwie z wyprzedzeniem i mogliby te wydarzenia zaopiniować. Dzielnice mogłyby również współgrać z Budżetem Obywatelskim, które byłby na nie podzielony. Byłby to bardziej uczciwy podział tych środków dla mieszkańców. Kielce to nie jest tylko centrum. Osiedla i peryferia są równie kluczowe dla rozwoju naszego miasta. Priorytetem jest również Plan Ogólny Miasta. 

Gabriela Rucka-Kostecka, nr 1 Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni

Prowadzę swoją kampanię w sposób bezpośredni. Codziennie spotykam się i rozmawiam z mieszkańcami swojego okręgu. Mocno podnoszonym problemem jest brak miejsc w żłobkach. Obecnie trwa rekrutacja do tych placówek. Dlatego jednym z moich priorytetów jest zapewnienie przez miasto opieki żłobkowej dla wszystkich chętnych dzieci. Zrobimy to przez budowę nowych żłobków i finansowanie przez miasto miejsc w niepublicznych placówkach.  Drugą bardzo ważną sprawą w moim okręgu są tzw. peryferia. W rozmowach ze mną mieszkańcy Białogonu, Posłowic, Dymin, Zalesia czy Słowika podkreślają, że czują się jakby mieszkali w zapomnianych przez miasto dzielnicach. Drogi są nieremontowane, brakuje chodników, oświetlenia ulic, dostępu do sieci gazowej.  Szacowany w 2020 r. koszt potrzeb inwestycyjnych na peryferiach miasta to niemal 400 mln zł. To bardzo dużo w skali budżetu Kielc. Ale sukcesywnie te środki muszą się znaleźć na zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkańców. Nie zgadzam się z taką polityką, że znajduje się ponad 20 mln zł na kolejną przebudowę Rynku i park pomiędzy jezdniami Alei IX Wieków Kielc, a od lat nie ma pieniędzy na utwardzenie tak wielu ulic na peryferiach.

Kolejną bardzo ważną kwestią, która dotyczy nie tylko mojego okręgu, ale także całego miasta jest przygotowanie dobrego Planu ogólnego, który umożliwi między innymi oczekiwane od lat uwolnienie terenów na Białogonie, Zalesiu, Pakoszu pod zabudowę jednorodzinną oraz utworzenie niezbędnych dla rozwoju gospodarczego miasta stref inwestycyjnych w przemysłowych dzielnicach. Następny punkt programu, to ochrona terenów zielonych, a w szczególności: Stadionu Leśnego, Parku Baranowskiego, Rezerwatów Biesak-Białogon, Karczówka. Miasto powinno ściśle współpracować z organizacjami działającymi na rzecz ochrony środowiska, tak aby te tereny skutecznie chronić. Ponadto, aby wspierać seniorów w moim okręgu, chcę dążyć do stworzenia programu bezpłatnych warsztatów, na temat korzystania z nowoczesnych technologii. W ramach takich spotkań będzie można nauczyć się obsługi komputerów, smartfonów, czy tabletów, co umożliwiłoby seniorom lepsze poruszanie się w dzisiejszym cyfrowym świecie.

Przeczytaj także