Czy nosorożec może być szczęśliwy? Po premierze w teatrze „Kubuś" [RECENZJA] - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Czy nosorożec może być szczęśliwy? Po premierze w teatrze „Kubuś” [RECENZJA]

Przeczytaj także

Interesującą i poruszającą inscenizację bajki Leszka Kołakowskiego „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” przygotował kielecki Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. Familijną sztukę wyreżyserował dyrektor placówki Piotr-Bogusław Jędrzejczak.

Przypomnijmy Leszek Kołakowski napisał bajkę o „pechowym” nosorożcu dla swojej córki Agnieszki w latach 60. poprzedniego wieku. Niestety cenzura zatrzymała tekst. Dopatrzyła się w nim „szkodliwych” treści. Bajka została wydana w drugim obiegu, a w pierwszym dopiero w 2015 roku. Teatralna adaptacja tekstu „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” w „Kubusiu” wpisuje się w obchody 65-lecia powstania placówki w Kielcach. Dodatkowo w Muzeum Dialogu Kultur została otwarta wystawa „Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem”.

Inscenizacja dzieła wybitnego polskiego filozofa na deskach kieleckiego teatru to bardzo udana realizacja. Przedstawienie wyreżyserował dyrektor placówki Piotr-Bogusław Jędrzejczak. Ciekawym rozwiązaniem okazało się wzbogacenie spektaklu o piosenki z mądrymi tekstami Jana Wołka i wpadającą w ucho muzyką Jerzego Bielskiego.

Przygody „pechowego” nosorożca uczą zarówno nasze pociechy, jak i nas dorosłych, że nie możemy być w życiu kimś, kim nie jesteśmy i nie możemy na siłę szukać szczęścia. Przecież nie nauczymy się latać, tak jak chciał tytułowy bohater najnowszego przedstawienia kieleckiego „Kubusia”. Szczęście możemy odnaleźć w wielu innych, nawet najmniejszych rzeczach. A warto o nie zadbać zwłaszcza w tych ciężkich czasach w jakich przyszło nam teraz żyć.

Rolę tytułowego nosorożca zagrał Rafał Iwański. Jego postać wypada przekonywująco, możemy ją polubić i „kibicować” w drodze do realizacji marzeń. Słowa uznania należą się również Agacie Sobocie, która wcieliła się w spektaklu w rolę wróbla. Ptak jest najbliższym przyjacielem tytułowego bohatera i udziela mu nie za mądrych, ale poczciwych rad. Całości pozytywnego odbioru przedstawienia dopełniają kolorowe kostiumy i scenografia.

Niestety z powodu pandemii i ponownego zamknięcia instytucji kultury nie możemy teraz zobaczyć w „Kubusiu” spektaklu „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”. Jednak, kiedy taka możliwość wróci zachęcam do odwiedzenia siedziby teatru przy ulicy Dużej 9 i poznania przygód „pechowego” nosorożca.

Przeczytaj także