Przeczytaj także
Zdjęcia: Targi Kielce S.A. / Facebook
Polska spółka ARP E-Vehicles zaprezentowała w Kielcach swój najnowszy elektryczny autobus Pilea 12E. Debiut miał miejsce podczas XVI Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo, które w środę rozpoczęły się w kieleckim ośrodku wystawienniczym.
Prezes ARP E-Vehicles Piotr Śladowski powiedział PAP, że nowy pojazd uzupełnia gamę autobusów produkowanych przez spółkę pod marką Pilea.
„Mamy już pojazdy dziesięcio- i ośmiometrowe. Najnowszy autobus Pilea 12E ma dwanaście metrów długości i jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Przede wszystkim podstawowe zalety marki Pilea, to płaska podłoga na całej długości pojazdu. Baterie umieszczone są w podłodze, dzięki temu środek ciężkości auta osadzony jest dużo niżej niż u konkurencji, a to poprawia właściwości jezdne. Dodatkowo nie ma konieczności stosowania stabilizatorów, zmniejsza się waga pojazdu. Kierowcy mówią, że prowadzenie Pilei bardziej przypomniana jazdę tramwajem niż autobusem elektrycznym. Lżejsza konstrukcja oznacza również niższe zużycie energii na kilometr” – podkreślił Śladowski.
Prezes zaznaczył, że Pilea to w pełni polska myśl techniczna. Dodał, że mimo trudnej sytuacji gospodarczej i częściowego załamania łańcuchów dostaw, firma nie boryka się z problemami związanymi z brakiem podzespołów.
„Pilea to w pełni polska myśl techniczna, zaprojektowana przez polskich inżynierów z wykorzystaniem jak największej ilości komponentów pochodzenia krajowego i europejskiego. Nie mamy zaopatrzenia wprost z Chin, czy tego regionu świata. W ogóle nie odczuliśmy problemów z zaburzeniem łańcuchów dostaw, które mają miejsce. Udaje nam się uniknąć tego typu ryzyk. Wprowadzamy również program zastępowania kolejnych komponentów zagranicznych produkcją polską. Współpracujemy w tym zakresie z kilkoma firmami” – powiedział prezes ARP E-Vehicles.
Niewykluczone, że autobusy marki Pilea wkrótce wyjadą na ulice europejskich miast. „Podpisaliśmy w zeszłym miesiącu pierwszą umowę z oficjalnym dystrybutorem naszych produktów, który zajmie się obsługą przetargów i serwisu autobusów na rynku greckim. Mamy nadzieję, że ta umowa zaowocuje dla nas wieloma kontraktami na tym rynku. Nasze dotychczasowe produkty w tym autobus Pilea 8,6E idealnie mogą sprawdzić się w warunkach greckich miast, czyli wąskich i ciasnych uliczek, gdzie potrzebna jest duża zwrotność” – dodał.
W Polsce autobusy Pilei jeżdżą m.in. Koninie. „Ponadto szkolny autobus od miesiąca jeździ już w Platerowie. Za dwa tygodnie będziemy oddawali dostawę dla gminy Bełchatów i Zduny. Mamy już 16 kontraktów na nasze autobusy. Liczymy, na to, że wraz z przeprowadzką do nowej fabryki, która ma nastąpić w przyszłym miesiącu, nasza zdolność produkcyjna zwielokrotni się i będziemy mogli realizować dużo więcej kontraktów” – zaznaczył.
We wrześniu 2020 roku Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) sfinalizowała umowę zakupu od RAFAKO S.A., spółki celowej zarejestrowanej pod nazwą RAFAKO EBUS Sp. z o.o. Tym samym ARP przejęła kontrolę nad realizowanym dotąd przez RAFAKO S.A. projektem konstrukcyjno-technologicznym, polegającym na opracowaniu, homologacji i rozpoczęciu seryjnej produkcji autobusu elektrycznego.
Aktualna oferta ARP E-Vehicles obejmuje zeroemisyjne autobusy elektryczne z przeznaczeniem do komunikacji miejskiej i podmiejskiej, a także autobusy typu szkolnego.
W środę w kieleckim ośrodku wystawienniczym rozpoczęły się XVI Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego Transexpo. W wydarzeniu bierze udział 100 wystawców z dziewięciu krajów. Targi potrwają do piątku. (PAP)
autor: Wiktor Dziarmaga