Dolina Silnicy, Plac Wolności, pasaż, ale też Zalew Kielecki i plaża. Zielone inwestycje, które zaplanowano na najbliższe lata - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Dolina Silnicy, Plac Wolności, pasaż, ale też Zalew Kielecki i plaża. Zielone inwestycje, które zaplanowano na najbliższe lata

Przeczytaj także

Miasto przygotowuje się do rewitalizacji Doliny Silnicy i Placu Wolności, jednak to nie są jedyne „zielone” projekty, zaplanowane na trwającą obecnie kadencję. W planach jest stworzenie pasażu pomiędzy ulicami Astronautów i Zagórską, zmiany w Zalewie Kieleckim, posadzenie drzew i projekty w ramach „zielonego mecenatu”. Sprawdź listę projektów, które ratusz już zapowiedział. 

Dolina Silnicy

Jak przyznaje Agata Wojda, prezydent Kielc, to zadanie priorytetowe, gdzie udało się już pozyskać pieniądze z programu FEnIKS. To 24 miliony złotych, a rewitalizacja powinna objąć teren wzdłuż Silnicy, od alei IX Wieków Kielc do ulicy Jesionowej.

– Rewitalizację będziemy montować z kilku źródeł finansowania. To kwestia bioróżnorodności i infrastruktury. Wiemy, że potrzebne są nowe drogi rowerowe, ścieżki spacerowe, pomosty, mostki. Wykonanie jest bardziej realne do określenia, bo już część środków zostało nam przyznanych – tłumaczy prezydent Kielc.

W informacji prasowej Urzędu, wskazującej na pozyskanie wspomnianego dofinansowania, możemy przeczytać, że całkowity obszar objęty zadaniem ma wynieść ponad 46 tysięcy metrów kwadratowych. W ramach inwestycji mają powstać podesty i drewniane tarasy na wschodniej stronie rzeki, plac zabaw, elementy małej architektury, ścieżki edukacyjne, stworzenie punktów widokowych i stref odpoczynku, zaaranżowanie miejsca pod gastronomię i jej stworzenie. Wykonane powinny zostać też suche zbiorniki na gromadzenie wód opadowych.

– Projekt zakłada odtworzenie funkcji ekologicznej na tarasie zalewowym Silnicy, przywrócenie trawiastych nadbrzeży, zachowanie zielonych obszarów łąkowych, wprowadzenie gatunków roślin ze zdolnościami oczyszczania wody w strefie brzegowej i wodnej – czytamy na kielce.eu

W planach są konsultacje społeczne dotyczące rewitalizacji. Prace budowlane mogłyby rozpocząć się w trzecim kwartale 2025 roku i zakończyć w pierwszym kwartale 2027 roku.

Więcej do przeczytania W TYM MIEJSCU.

Wizualizacje: kielce.eu

Plac Wolności

Jak niedawno informowaliśmy, miasto ogłosiło przetarg dotyczący opracowania kluczowych dokumentów oraz koncepcji Placu Wolności. Ten przestanie pełnić funkcję postoju dla samochodów, zrezygnowano też z parkingu podziemnego. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie postępowania przetargowego w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, co powinno nastąpić w przyszłym roku.

Same prace koncepcyjne mają objąć zarówno samą płytę placu, jak i ulice przyległe: Słowackiego (od ul. Seminaryjskiej do placu),  ul. Hipotecznej (od placu do ul. Sienkiewicza), ul. Ewangelickiej (od placu Wolności do placu Moniuszki). Punktem wyjściowym do prac koncepcyjnych i opracowania PFU będą materiały, którymi już dysponuje miasto, czyli m.in. dokumentacja przebudowy placu Wolności, która powstała kilka lat temu, a także projekt przebudowy ul. Słowackiego.

Szczególny nacisk kładzie się na zwiększenie zieleni i powierzchni biologicznie czynnej. Plac ma pełnić funkcje zarówno reprezentacyjne, jak i rekreacyjne. – Stanie się także miejsce organizowania wydarzeń, pozwoli niejako wyjść na zewnątrz Muzeum Zabawy i Zabawek –  twierdzi Marcin Januchta, rzecznik prasowy ratusza.

Rewitalizacja ma być finansowana z środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027.

Więcej do przeczytania W TYM MIEJSCU.

Dotychczasowe wizualizacje: kielce.eu

Zielony pasaż pomiędzy ulicą Astronautów i Zagórską

Miasto w ostatnich dniach sierpnia złożyło wniosek do programu Horyzont w celu pozyskania 500 tysięcy euro na zagospodarowanie przestrzeni między wskazanymi ulicami. – To jest przejście od dawnej stacji Statoil stanowiące naturalną drogę do kieleckiego targowiska. To trochę zaniedbany kwartał osiedla mieszkaniowego. Chodzi o ucywilizowanie tej przestrzeni, jej uporządkowanie, nowych nasadzeniach, małej architekturze – informuje Agata Wojda, prezydent Kielc.

Dodaje, że gdyby ratusz otrzymał środki, to realizacja tego zadania możliwa byłaby już w przyszłym roku. – W kampanii mówiłam o kilku takich miejscach. Na osiedlu Ślichowice, na Czarnowie, Szydłówku, czy też kieleckich Gliniankach. To są pomysły, o których dzisiaj myślimy i będziemy sukcesywnie szukać źródeł finansowania – mówi prezydent.

Rewitalizacja Zalewu Kieleckiego…

W rozmowie z redakcją Agata Wojda wspomina również, że ratusz ma plany na rewitalizację Zalewu Kieleckiego. Zgłoszono się do programu Horyzont, aby zdobyć środki na przygotowanie koncepcji.

Projekt, który złożyliśmy dotyczy 150 tysięcy euro. W jego ramach chcemy przygotować program funkcjonalno-użytkowy dotyczący kieleckiego Zalewu, chcemy też przeprowadzić konsultacje dotyczące szczegółowego zagospodarowania Doliny Silnicy. Przy zalewie nie chcę się deklarować co do daty, naszym celem jest dynamiczne szukanie potrzebnych środków. Nie tylko regionalne programy, ale też dofinansowania krajowe – mówi prezydent.

Przypomnijmy, że od długich lat w Zalewie Kieleckim obowiązuje kategoryczny zakaz kąpieli. Pod koniec XX wieku sanepid stwierdził, że woda w nim jest skażona. Wpłynęło na to zanieczyszczenie Silnicy oraz sąsiedztwo pobliskiego cmentarza. Związki powstające w wyniku rozkładu ciał miały się przedostawać z gruntu do wody. Od tego momentu zbiornik służył tylko żeglarzom, wędkarzom i spacerowiczom.

… i uruchomienie plaży

Teraz możliwe, że przy Zalewie powstanie także plaża. Ta mogłaby powstać już w przyszłym roku.  – Przy okazji Triathlonu okazało się, że badania wody wychodzą pozytywnie. Zrobiliśmy testy w wakacje, czyli w okresie kiedy plaża miałaby funkcjonować. Wyszły obiecująco, choć oczywiście będziemy musieli je powtórzyć. Sprawdzaliśmy także ile samo funkcjonowanie takiego miejsca by kosztowało, bo samo istnienie plaży miejskiej obliguje do poniesienia wydatków na ratowników, na organizację całości. Wyzwaniem jest stworzenie małej architektury i naniesienie dużej ilości piachu, żeby nadać temu miejscu odpowiedni wymiar – mówi Wojda.

Wspomina, że miasto rozmawiało wstępnie z jednym z inwestorów, który chciałby realizować w okolicy przedsięwzięcie deweloperskie. Ratusz chce go zachęcić, aby inwestycją towarzyszącą była organizacja plaży.

O jakości wody i zawodach pisaliśmy m.in. W TYM MIEJSCU.

„Zielony Mecenat Kielc” i Budżet Obywatelski

Ratusz zapowiada również tworzenie kolejnych projektów w ramach „Zielonego Mecenatu Kielc”. Program, który uruchomiłam, gdy jeszcze byłam wiceprezydent Kielc. Zachęca on przedsiębiorców w ramach ich społecznej odpowiedzialności i akcji marketingowych, żeby środki na promocję wydawali na zielone projekty, jak finansowanie lub współfinansowanie – tłumaczy Wojda.

Jednym z takich zadań była już strefa wypoczynkowa obok dworca PKP (przy współpracy z Polbruk), inwestycja dotknęła także rondo Giedroycia (wsparcie firmy DS Smith), gdzie posadzono kwiaty. – Jeszcze w tym roku ruszy nowy projekt. Ufundowane zostanie zasadzenie kilku drzew na Wzgórzu Zamkowym – dodaje prezydent.

Również w 2024 roku zacznie się realizacja jednego z projektów BO,  dzięki czemu posadzonych zostanie 300 drzew w pasach ruchu drogowego.

Wizualizacja: strefa przy dworcu PKP

Przeczytaj także