Przeczytaj także
Rozmowa z dr Pawłem Garbuzikiem, kandydatem do Rady Miasta Kielce, zajmującym pierwsze miejsce w okręgu nr 4 na listach Trzeciej Drogi.
Co mógłby pan opowiedzieć o sobie? Jakie doświadczenie pan posiada?
Jestem absolwentem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Studiowałem na kierunku pedagogika, na specjalności resocjalizacja i profilaktyka społeczna. Ukończyłem też studia podyplomowe: oligofrenopedagogika, terapia pedagogiczna i rewalidacja. Doświadczenie zawodowe zdobywałem z kolei w trakcie wieloletniej współpracy z ministrem dr. Czesławem Siekierskim oraz marszałkiem województwa świętokrzyskiego Adamem Jarubasem. Obecnie jestem pracownikiem naukowo – dydaktycznym Instytutu Pedagogiki na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UJK w Kielcach oraz nauczycielem/wychowawcą w Zespole Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Skarżysku – Kamiennej – placówce dla osób z niepełnosprawnościami.
Skąd pomysł, aby kandydować do Rady Miasta?
Z Kielcami jestem związany od zawsze przez co czuję się w pełni odpowiedzialny za miasto w którym żyję. Jako radny będę reprezentować mieszkańców z pełnym zaangażowaniem, wrażliwością i otwartością na drugiego człowieka.
Na czym chciałby się pan skupić, jeśli udałoby się zostać radnym?
Skupię się na stworzeniu nowoczesnej i dostępnej infrastruktury edukacyjnej (hale gimnastyczne i boiska wielofunkcyjne) oraz rekreacyjnej (place zabaw spełniające warunki dostępności). Istotna jest też rewitalizacja miejskich obszarów zielonych, oczywiście w poszanowaniu dla przyrody. Ponadto mój cel to także zwiększenie dostępności terenów inwestycyjnych oraz podniesienie jakości życia na peryferyjnych obszarach miasta. Nie wolno również zapominać o zwiększeniu dostępności opieki żłobkowej – rozwoju wsparcia psychologiczno – pedagogicznego dzieci i uczniów z problemami depresyjnymi.
Jest pan nauczycielem. Czy nabyte w tym zawodzie umiejętności przydadzą się w miejskiej polityce?
Zawód nauczyciela jest wyjątkowo wymagającym zawodem w związku z tym, iż nauczyciele po pierwsze działają w sytuacjach niepowtarzalnych. Każdy uczeń stanowi indywidualną, odrębną osobowość, a nauczyciel nie wie, przed jakimi wyzwaniami postawi go młody człowiek, jakie zada mu pytanie, czy o pomoc w rozwiązaniu, jakiego problemu go poprosi. Po drugie, elementem wyróżniającym zawód nauczyciela jest komunikacyjny charakter pracy. Nauczyciel oddziałuje na ucznia całą swoją osobą i tak naprawdę nikt nie jest w stanie określić, gdzie kończy się jego oddziaływanie na wychowanka, dlatego też nauczyciel musi być autentyczny, komunikować się w sposób otwarty, jednoznaczny bez uciekania się do różnych gier międzyludzkich oraz być spójnym – postępować zgodnie z zasadami, które głosi.
Najistotniejsze, moim zdaniem, są przede wszystkim cechy osobowości nauczyciela takie, jak: życzliwość, otwartość, cierpliwość traktowanie każdego dziecka z należytym szacunkiem oraz dostrzeganie w nich tego co najlepsze. A z drugiej strony belfer musi być kreatywny, asertywny, systematyczny, konsekwentny i sprawiedliwy – wymaga to, by ocenione były nie tylko same wyniki w nauce, ale także zaangażowanie, wysiłek i chęć, włożone w ich osiągnięcie. Nauczyciel, aby okazać się człowiekiem godnym szacunku, musi się kierować najwyższymi wartościami i taką powinnością moralną, która pozwoli mu uniknąć znalezienia się w sytuacjach konfliktowych i haniebnych.
Dziękuję za rozmowę.
Dr Paweł Garbuzik. Pracownik naukowo – dydaktyczny uniwersytetu, pedagog specjalny, wychowawca, kielczanin. Startuje do Rady Miasta Kielce z pierwszego miejsca w okręgu nr 4 (KSM, Nowy Folwark, Barwinek, Telegraf, Ostra Górka, Podhale, Os. Kochanowskiego). Znajduje się na listach Trzeciej Drogi.